Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Obowiązki gospodarza podczas imprez zasiadanych

No description
by

Tomek Kondrat

on 11 January 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Obowiązki gospodarza podczas imprez zasiadanych

Conclusion Dziękujemy za uwagę! And one more thing... is here Wszystkie przyjęcia, niezależnie od rangi i wielkości powinny wyrażać gościnność i oddanie oraz ułatwiać nawiązywanie kontaktów. Gospodarz pełni na przyjęciach szczególną rolę. Do jego obowiązków należy sporządzenie listy gości, wysłanie do nich odpowiednio wcześniej zaproszeń, przygotowanie stołów i dekoracji, dobranie odpowiedniego menu, rozsadzenie gości przy stole i stworzenie odpowiedniego klimatu przyjęcia.
Posiłki na przyjęciach zasiadnych Śniadanie – posiłek spożywany w godzinach porannych. W zależności od tradycji narodowej składa się z różnych potraw – od lekkich i prostych do bardziej sycących i skomplikowanych.
Brunch (ang. breakfast + lunch) – posiłek jadany późnym rankiem lub wczesnym przedpołudniem (w godzinach od 10 do 11:30), w czasie którego spożywa się produkty zarówno typowo śniadaniowe, jak i właściwe obiadom. Wywodzi się z tradycji anglosaskiej, ma wiele cech wspólnych z szeroko znanym w kuchni polskiej drugim śniadaniem.
Aperitif (fr. apéritif, wł. aperitivo) – napój alkoholowy o zawartości alkoholu 18-35%, mieszanina różnych nalewów na zioła i korzenie z dodatkiem destylatów. Podawany przed posiłkiem dla pobudzenia apetytu. Pije się go na stojąco. Nie ma jednego rodzaju alkoholu, który można by określać mianem aperitifu. W różnych krajach inne są jednak preferencje i inny rodzaj alkoholu jest głównie serwowany jako aperitif. We Włoszech na przykład jest to wermut, we Francji pastis, w Hiszpanii porto, w Grecji ouzo.
Obiad – główny i zarazem najobfitszy posiłek w ciągu dnia. Najczęściej składa się z dwóch dań. Godzina zależy od rejonu , w którym jest spożywany.
Bankiet - uroczysty, wystawny obiad (kolacja) dla większej liczby osób, zwł. wydany dla uczczenia jakiejś osoby lub/i wydarzenia
Wszystko należy przewidzieć i sprawdzić przed przyjęciem tak, by atmosfera przyjęcia nie została zepsuta bądź przez niewłaściwy dobór towarzystwa, bądź też przez nieodpowiedni dobór menu lub podawanie alkoholu w nadmiarze.
Gdy jedna z par nie przybędzie na przyjęcie gospodarz winien czekać nie dłużej niż pół godziny, gdyż dalsze oczekiwanie obrażałoby gości, którzy przybyli w określonym czasie. Goście powinni dowiedzieć się czy para nie przybędzie, czy tylko się spóźni. Jeżeli osoba nie przybędzie na spotkanie, to jego nakrycie powinno zostać dyskretnie usunięte.
Gdy goście przybędą gospodarz powinien ich powitać. Powinno podać się aperitif i zapoznać ze sobą gości. Powinien nawiązać rozmowę i jednocześnie ustalić, zwłaszcza przy przyjęciach liczniejszych, kto przyszedł, kogo jeszcze nie ma. Po rozpoczęciu posiłku gospodarz nie powinien zachęcać do spożywania posiłków.
Obowiązki gospodarza Istnieje kilka sposobów rozsadzenia gości Porządek stołu Stół francuski i stół angielski Rozsadzanie gości w ten sposób jest często spotykane w Polsce i poleca na tym, że dwie główne osoby czyli gospodarz oraz jego gość, zajmują miejsca w centralnym punkcie stołu, naprzeciw siebie.
Pozostałych gości rozsadza się przestrzegając zasady pierwszeństwa. Goście najmłodsi rangą zajmują miejsca na końcu stołu. Należy również pamiętać, iż jeśli gościowi towarzyszy małżonka to zasiada ona po prawej stronie gospodarza.
Polega na usytuowaniu gospodarza i jego małżonki na szczytach stołu, naprzeciwko siebie. Po prawej stronie gospodyni (np. małżonka ambasadora w ambasadzie) zajmie miejsce najważniejsze. Gość zaś po lewe – drugi co do precedensji.
W celu ułatwienia gościom zajęcia właściwego miejsca na stole umieszcza się karteczki z imieniem i nazwiskiem (bez tytułów – z wyjątkiem przewodniczącego delegacji). Często również w holu wykłada się plan stołu ze wskazaniem miejsca dla każdego z gości. Warto wspomnieć w tym momencie, iż zdarzają się pomyłki przy usadzaniu gości przy stole. Plany ustawienia stołów mają pomóc gościom w odnalezieniu właściwego miejsce, jednakże czasami przygotowujący uroczystość mogą ją odczytać odwrotnie i powstaje jakby lustrzane odbicie.
Menu powinno być przygotowane odpowiednio wcześniej. Pod uwagę powinno się wziąć parę czynników takich jak:
- Charakter organizowanego przyjęcia
- Liczba zaproszonych gości
- Porę roku w jakiej organizowane jest przyjęcie
- Należy także pamiętać o preferencjach i zastrzeżeniach kulinarnych zaproszonych gości
- Dania powinny być zróżnicowane pod względem smakowym i kolorystycznym
- Jedzenie podawane na stół powinno być od razu przygotowane do spożycia (np.: jajka wcześniej obrane ze skórek)
Menu Kolejność serwowania dań Przystawka zimna Przystawka gorąca Zupa Danie główne Sery Deser Owoce Kawa Przy czym należy pamiętać, że liczba i rodzaj serwowanych dań zależy od rodzaju organizowanego przyjęcia
- Toasty i przemówienia wygłasza gospodarz (na ogół przy kawie lub koniaku
- Krótki toast można wygłosić na początku przyjęcia, przy pierwszym kieliszku podczas witania gości
- Na oficjalnych przyjęciach toasty wygłasza się na początku lub po głównym daniu
Toasty Obowiązki gospodyni i gospodarza W domu gospodyni dba o porządek i kolejność serwowanych dań
Gospodarze są obsugiwani na końcu
Gospodarz jako pierwszy próbuje wino i decyduje czy zaaprobować butelkę (na przyjęciach w mniejszym gronie, szczególnie śniadania i obiady)
Poinformowanie obsługi kelnerskiej o kolejności w jakiej serwowane będą potrawy
Rozmowa i zabawianie gości
Gospodarze nie powinni specjalnie zachęcać gości do jedzenia, ponieważ mogą być w tym zbyt natarczywi. To co znajduje się na stole i tak jest przeznaczone dla gości.
To gospodyni kończy jedzenie ostatnia. Po upewnieniu się, że wszyscy zjedli daje znak składając serwetkę, że posiłek jest zakończony.
Zakończenie posiłku Goście również odkładają złożone serwetki na stół, po lewej stronie talerza.
Po zakończeniu posiłku gospodyni nie wstaje od razu od stołu. Daje tym samym czas gościom na dokończenie rozmów, dopicie napojów.
Dziękujemy za uwagę!
Full transcript