Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

ARTS AND CRAFTS HAREKETİ

No description
by

Kader YILMAZ

on 12 November 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of ARTS AND CRAFTS HAREKETİ

ARTS AND CRAFTS HAREKETİ
Sanatlar ve El Sanatları anlamına gelen Arts and Crafts hareketi , 19. yüzyılın sonuna doğru İngiltere'de ortaya çıkan büyük bir sanat akımıdır.


Endüstri devriminin sosyal, ahlaksal ve sanatsal karmaşasına bir karşı çıkış olarak doğmuştur. Bu hareketin önderi William Morris, Viktorya döneminin ucuz ve kötü seri üretim mallarının niteliksizliğini vurgulayarak, geçmişin el sanatlarına dönmeyi amaçlamış, ancak sonuçta geleceğe yön veren tasarım atılımları geliştirmiştir.
Hareketin felsefesine ilham kaynağı olan yazar ve sanat John Ruskin(1819-1849'da yazdığı 'Seven Lamps of Architecture'da (Mimarlığın Yedi Lambası)sanatçının, sanatını Tanrı'ya adaması gerektiğini, bunun da ancak sanatını kendi elleriyle yaratmasıyla mümkün olabileceğini ve eliyle biçimlendirdiği zaman yaptığı işten haz duyabileceğini söyleyerek, benimsediği Ortaçağ Gotik katedralinin tasarım ve yapımında olduğu gibi, toplum hizmetinde birleşmesini gerekli görmüştür.
John Ruskin, (d. 8 Şubat 1819 – ö. 20 Ocak 1900) XIX. yüzyılda yaşamış İngiliz yazar, şair, sanat ve toplum eleştirmenidir.

Londra'da doğmuş güney Londra'da yetişmiş sonradan adı Allied Domecq olan şarap ithalatçısı şirketin kurucusu olan John James Ruskin'nin oğludur. Evde eğitim almıştır.
Ruskin, Rönesanstan sonra sanatı toplumdan ayırma hareketinin başladığını, endüstrileşme ve teknolojinin, sanatı toplumdan koparırken, sanatçıyı da dışladığını söylemiştir. Bu sürecin sonuçları ise, tarihsel modelin eklektisizmedönüşmesi, yaratıcılıkta düşme ve estetik endişesi olmayan mühendislerin yaptığı tasarımlar oluşmuştur. Ruskin önce, estetik açıdan iyi tasarlanmış nesnelerin, değerli ve kullanışlı olabilecekleri fikrini ortaya atmıştır. Sanat felsefesinin bir gereği olarak, sosyal adaletle ilgilenen Ruskin'in estetik felsefesi ve sosyal bilincinin sentezini benimseyen William Morris, tasarım tarihinin en önde gelen kişilerinden biri olmuştur.
William Morris, yaşam boyu arkadaşlık kurduğu Edward Burne-Johes'la birlikte sanatçı olmaya karar verdikten sonra, Oxfordmimarlık bürosunda çalışmış, mimar Phillip Webb'le yakın dostluk kurmuştur. Daha sonra Morris ve Jones, 19.yy ortalarındaki, resim sanatının yozlaşmış Rafaello geleneğine karşı çıkarak. doğaya sadık kalmak ilkesiyle,Rafael öncesi İtalyan Ortaçağ resim geleneğini benimseyen ve bu tutumları nedeniyle Pre-Rafaelit olarak adlandırılan sanatçılardan Dante Gabriel Rosetti'den etkilenerek 'Pre-Rafaelit kardeşliği'ne katılmışlar ve çalışmalarında Ortaçağ romantik eserleri örnek almışlardır.
Bower Merası, 1872
Ecce Ancilla Domini1849-1850
Kendi-portresi, 1847
Morris, mimar Phillip Webb'in tasarladığı ve terel mimariye bir örnek olyşturan, kendi evi ''Red House''ın mobilyalarının hazırlanması sırasında mobilya, vitray ve duvar kilimleri tasarlamış ve uygulama aşamasında da denetlemiştir. Daha sonra kurduğu sanat-dekorasyon kuruluşunda, mobilya,dokuma, boyama, vitray fabrikatörleri, seramik ve kiremit yapan el sanatçılarını bir araya getirerek duvar kağıdı, tekstil, halı ve duvar kilimi tasarlayıp üreterek, büyük ün ve başarı kazanmıştır. William Morris!in başlıca ilham kaynakları Ortaçağ sanatları, bitki kuş ve hayvan motifleri oluşturmuştur.
Morris tekstil desen dizaynı 1877
William Morris ipek tekstil desen dizaynı 1878
"Hz. Davud'un Hz. Suleyman'a Hucumu" (1882), William Morris ve Edward Burne-Jones'dan vitray-cam pencere çalışması, Trinity Kilisesi, Boston
Endüstrileşme ve fabrika sistamiyle yakından ilgilenen W. Morris, insanların sömürülmesine karşı çıkarak sosyalizmi benimsemiş ve uygulamalarında Ruskin'in düşüncelerini gerçekleştirmeyi amaçlamıştır. Ona göre, zevksiz seri-imalat ve dürüst olmayan el sanatları sektörü, ancak sanat ve el sanatlarının birleşmesiyle ortadan kalkabilirdi.Böylece sanat ve el sanatları birlikte güzel nesneler üretebilir, işçi yaptığı işten yeniden tat alır ve insanın yarattığı garip şekilde üretilmiş nesnelerle dolu, sefil konutların oluşturduğu endüstri şehirlerine dönüşmüş olan çevre yeniden yaşanır hale gelebilirdi.
Kelmscoot Basımevi
Uzun süre kitap tasarımıyla ilgilendikten sonra, grafik tasarım ve baskıya geçmeye karar veren W. Morris, Nicolas Jenson'un 1470-1476 yılları arasında gerçekleştirdiği Venedik Romen harf karakterlerini inceleyerek Golden adını verdiği ilk harf tasarımını gerçekleştimiştir. Golden harf karakteri tasarımı Jenson'un çalışmasının özünü benimsemekle birlikte, onun bir kopyası olmamıştır.
Morris'in ikinci harf tasarımı, Gotik harflerini inceleyerek hazırladığı Troy adlı harf karakteridir. Siyah ağırlıklı olmak üzere son derece okunaklı olan bu harfler W.Morris, çoğu Gotik harften daha geniş tutmuş, birbirine benzeyen karakterleri farklılaştımış ve köşeli olan karakterleri yuvarlamıştır. Troy'un daha küçük çeşidi olan Chaucer W.Morris'in tasarladığı üç karakterden sonuncusudur.Bu karakterler Jenson ve Gotik harflere yeniden ilginin doğmasına yol açmış, Avrupa ve Amerika'da aynı türde tasarımların gerçekleşmesine neden olmuştur. Almanya'da Rudolf Koch harf tasarımı konusunda en güçlü isim olmuştur.
Troy Type
Chaur type
KADER YILMAZ
TEŞEKKÜRLER
Full transcript