Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Lidhja e pikturës me letërsinë

No description
by

Sejdi Lusho

on 19 May 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Lidhja e pikturës me letërsinë

Lidhja e pikturës me letërsinë
Arti eshte proces apo produkt i rregullimit te qellimte te elementeve simbolike per te terhequr vemendjen e shqisave apo emocioneve.
Une enderroj pikturat e mia.....
Une pikturoj endrrat e mia....
-Van Gogh
Syte Shohin, shihen; fshehin, fshihen;
Syte hetojne, hetohen....syte verbohen.
Syte qeshen, qeshin; ndizen, ndezin,
Syte dashurojne, dashurohen....syte harrohen.
Syte lotojne, lotohen; digjen, shkrumbohen,
Syte heshtin, s'flasin...syte vrasin.
Shtrati kallkan ngrin,
syte mbesin,
hapur, kur vdesim.
Arti perfshin nje game te gjere te aktiviteteve, krijimeve, dhe menyra te shprehjeve njerezore.
Letersia eshte teresia e te gjitha veprave te shkruara (artistike) dhe te veprave te krijimtarise gojore, qe jane shkruar me heret. Letersine ndryshe mund ta quajme edhe art i fjales se shkruar.
Piktura eshte me e forte se sa une. Ajo mund te me beje te bej gjithcka qe deshiron.-Pablo Picasso
Piktura eshte poezia qe me teper shihet se sa ndihet,
dhe poezia eshte piktura qe ndjehet me shume se sa shikohet.
-Leonardo Da Vinci
Pikturat kane nje jete te tyren qe buron nga shpirti i artistit.-Vincent Van Gogh
Bota e artistit eshte pa limite.
Mund te gjendet kudo, shume larg prej nga ku ai jeton, ose thjesht disa hapa me tutje.Ama eshte gjithmone ne pragun e tij.-Paul Strand
Piktura eshte poezia e heshtur,
poezia eshte piktura e shprehur.
Bie shi.Sa bukur!Te dua.
Ne shtepi bashke do te rrime.
Asgje nuk na pelqen me fort ty e mua
Tani qe po iken kjo stine.
Bie shi. Taksite vijne e vene
Dhe autobuset rendin plot.
Rimorkiatoret neper rruge
zhurmojne,,,sa nje fjale nuk kupton dot!
Sa bukur: Bie shi. Mbaj vesh
Pikat e shiut qe verberisht
Godasin e kercasin mbi qelq...
Ti me buzeqesh dhembshurisht.
Te dua. Oh, zhurme e shiut vjeshtak
Qe bie si nje ndarje diku.
Ti do te ikesh prej meje pas pak.
Thua se bie shi ne syte e tu.
Ti qan e loti vetetin
Qerpikeve te tu;
Elmazi i veses ne agim
Prej vjollces shket ashtu.
Ti buzeqesh, c'i embel gaz
shndrit ne syte e tu;
Zafiri zbehet n'ate cast
nga flake e syve blu.
Purpurine e reve ruan ti,
ku dielli perendon
dhe erresira pa kufi
Nis boten e mbulon
Keshtu dhe veshtrimi yt
Djeg rete e shpirtin tim;
Le t'erret! Brenda meje ndrit
I zjarrti perendim!

-Lord Bajron-Ti qan...
Letër nënës

Gjallë je, nënoke? Edhe unë
Gjallë jam. Shëndet më paç, shëndet!
Dritë e bëftë krejt kjo mbrëmje e lume
Izbën tënde, që me mall më pret.

Thonë se je ligur e je tretur
Nga meraku im, po nuk ankon,
Se, pështjellë me një shall të vjetër,
Fillikate rrugës shpesh kalon.

Dhe kur mugëtirë e kaltër bie,
Një vegim i zi të kall ty frikë,
sikur në një sherr diku në pije,
Vjen dikush e ma këput me thikë.

Kot, e dashur, vuan kaq, besomë,
Brenga t'i fanit këto ndër sy.
S'jam aq pijanec i lig sa ç'thonë,
Si do vdes pa të të parë ty?


Nese do te shprehesha me fjale nuk do te kishte arsye te pikturoja.-Edward Hopper
Te jesh nje artist do te thote te besosh ne jete.-Henry Moore
Arti largon nga shpirti pluhurin e jetes se perditshme.-Pablo Picasso
"Doja ti thoja -Te dua!
Por e dija shume mire qe koncepti i dashurise dhe ajo cka ai ndjente per mua nuk ishte e njejta gje, atehere u frenova. Edhe kur me pyeti dicka konkrete
serish iu pergjigja me nje metafore: -Nuk mund te flas per Zotin me nje Ateist.....!
Sepse cdo gje fillon duke besuar."-Mark Twein
Unë jam po foshnje, si një herë,
Dhe një shpresë veç ushqej në gji:
T'iki nga ky tym e kjo poterë,
Te shtëpiza jonë aty të vij.

Dhe do vij, kur kopshti ynë i bardhë
Anekënd të vishet me blerim.
Vetëm ti, si tetë vjet më parë,
Mos më zgjo aq herët në agim.

Mos e zgjo atë që shkrumb iu bënë
Endërrat e moshës plot hare.
Më ka vrarë jeta mjaft, o nënë,
Dua veç të shlodhem e të fle.

As t'i lutem Zotit mos më thuaj,
Si dikur në t'artën mituri,
Ti ke mbetur ngushëllim për mua,
Dritë e parrëfyer, vetëm ti.

Ndaj merak ti mos m'u bëj aq tepër,
Tek e liga mendjen mos e ço,
Dhe aq shpesh, me shallin tënd të vjetër,
Fillikate rrugën mos kalo.
Albert Anker
Dimër-Lasgush Poradeci

Shpirti im qe sot y mbyll
Dhe gezimin m'a perzuri.
Neper mal e neper pyll
Zu debora prej qekuri.

Bjene floket nje-nga-nje
Mi katundin e shkretuar.
Dyke mardhur nene te
Dheri fjet e ri mbuluar


Flet nga-dal e shpirti im,
Dhe ne zi pikoj si fleta,
Pa me qit as pipelim
Tere fili, tere jeta.

Ne kaq heshtje-e qetesi
Ndjej vajtimthin e nje shpesi:
Psheretin me ze te ti
Jet' e trembur se mos vdesi...
Pulebardha-Dritero Agolli

Pulbardhen ne reren e lagur e gjetem,
E kishte thyer kemben nen gjurin e brishte.
E kishin lene shoqet ne bregun e detit vetem.
E kishin lene e askush nuk e priste.

Pulbardhen ne dhomen tone e shpume
E u mesua me ne si njeriu i shtepise.
Vec nga dritarja shikonte detin me shkume
Dhe valen qe ngrihej mes shiut dhe stuhise


Jetoi pulbardha shume ne dhome
Po humnbi papritur nje dite,
Nje dite kur deti hidhej mbi reren e njome
Nje dite kur vinin stuhite..

Dhe shkuam ne det ta kerkonim,
Kur vala me valen si deshet kokat kishin perpjekur
Dhe era dhe rete renkonin
Dhe e gjetem pulbardhen te vdekur...

E pame!
Kishte hapur krahet e bardhe ne reren e njome
E pame!
Ndofta nuk donte te vdiste ne dhome...
Mëmëdheu-Andon Z. Cajupi

Mëmëdhe quhetë toka
ku më ka rënurë koka,
ku kam dashur mëm'e atë,
ku më njeh dhe gur' i thatë
ku kam pasurë shtëpinë,
ku kam njohur perëndinë,
stërgjyshët ku kanë qënë
dhe varret q'i kanë vënë,
ku jam rritur me thërrime
ku kam folur gjuhën time,
ku kam fis e ku kam farë,
ku kam qeshur, ku kam qarë,
ku rroj me gas e me shpres,
ku kam dëshirë të vdes.
Arti ka shumë disiplina dhe shpesh thuhet se nuk ka kufi. Por gjithsesi arti është pjesë e trashëgimisë së caktuar kulturore dhe me mesazhin që ai përcjell, arrin përmasa universale
dhe bëhet pjesë e trashëgimisë kulturore
dhe shpirtërore botërore. Krahas të gjitha transformimeve nëpër epoka të ndryshme historike, arti letrar mbetet i pazëvendësueshëm.
-Viktor Hugo
Aty, mes asaj nate,
ku s'ka një yll të ndrijë,
Në skutën ku e vdekur gjithçka ngjason tani,
Shpirti ndien akoma diçka të regëtijë...
Je ti, kujtim i shenjtë, që fle,
Je ti, je ti!
Bota është në duart e atyre që kanë kurajo të ëndërrojnë e të rrezikojnë për të jetuar ëndrrat e tyre.
-Paulo Coelho
Sikur të mundja

Të mundja midis njerëzve të mbillja dashuri
të kapesha fort pas saj.
Urrejtjen ta shuaja për gjithnji
le të vdisja pastaj.
-Diamant Alimani
Kuriozitete nga Arti dhe Letersia:


1-Picasso mund te lexonte perpara se te ecte dhe fjala e tij e pare ishte
fjala "laps" ne Spanjisht.

2-Statuja me e madhe ne bote eshte "mali Rushmore", kokat e kater presidenteve
amerikane te gdhendura ne kodrat e zeza afer Keystone. Kokat jane 18 metra
te larta.

3-Kur Mona Lisa e Leonardo Da Vincit u vodh ne Louvre ne 1912, 6 kopje u shiten
per origjinalen, secila me nje cmim shume te larte, 3 vite perpara se te gjendej
origjinalja.

4-Sumerianet shpiken shkrimin ne shekullin e 4-rt para Krishtit.

5-Fjala "novele" ne fillim rrodhi nga fjala Latine novus qe do te thote
"e re".

6-Vincent Van Gogh, piktori me i vleresuar ne bote, i shiti vellait te tij i cili
kishte nje galeri arti vetem nje pikture gjate te gjithe jetes. Piktura quhej
"Red Vineyard at Arles".
Maradona Demiri
Nadja Aliaj
Full transcript