Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

İsrail Mutfağı

No description
by

Sinan Ertoygun

on 2 March 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of İsrail Mutfağı

ısraıl mutfağı tarihi
içecekleri
Zenginlikleri
Kullanılan Baharatlar
Yetiştirilen ürünler
Sebze Ve Meyveler
Yemek Kültürü
kahvaltı ;
Ekmeklerı
ısraıl mutfağı
tatlıları ;
yemekleri
Öğle yemeği ;
Akşam Yemeği ;
ısrail Mutfağı çeşitlilik ve çeşni açısından, halkın gelmiş olduğu farklı kültürlerden getirdiği özellikleri taşır. Kendi kültürünün mutfak karakterini de koruyan ısrail Mutfağı et ve sebzeye dayalı bir mutfaktır. Bugünkü ısrail halkı ülkelerine gelmeden önce binlerce yıl başka kültürlerde yaşamış ve bu kültürlerden etkilenmiştir. Birlikte yaşadığı kültürlerden aldıklarının yanında kendi geleneksel kültürünü de koruyan Yahudiler ülkelerine dönerken, bu kültürlerin etkilerini de birlikte götürmüş ve böylece zengin çeşnili bir mutfağa sahip olmuştur.
 

ısrailliler, sabah kahvaltısında kızarmış ekmek, yumurta yer ve kahve içerler.
En önemli öğün öğle yemeğidir. Bu öğünde genellikle çorba, et, sebze ve tatlı yerler.

ısraillilerin akşam yemeği genelde çok hafif olur ve salata ve sandviçten oluşur.

ısrailliler çok ekmek tüketirler.  Kahvaltılarında ve yemeklerinde ekmeğin önemli bir yeri vardır. . Beyaz undan, çavdar ve kepek unlarından çeşit çeşit ekmekler yaparlar.

Cuma ve cumartesi günleri için özel baharatlı veya tatlı ekmekler hazırlarlar. Bu ekmeklerin en geleneksel olanı "Khala" dedikleri, dört ayrı hamur parçasının örgü gibi sarılarak yapıldığı, tuzlu ve tatlı olarak hazırlanabilen ekmektir.
humus
maklube
falafel
Şavarma
Challa ekmeği
pırasa köftesi
pıtha ekmeği
ısrail'in komşularında ana yemek içkisi bir tür Rakı olan Arak iken, bölge mutfağına ve yemek kültürüne istisna olarak, ısrail’de ağırlıklı şarap ve bira içiliyor. Bunun nedeni ise ; genel nüfusun Avrupa kökeninden gelmesindendir. Ülkenin bir çok yerinde, ama özellikle de serin olan yüksek kesimlerinde ki bağlardan elde edilen üzümlerden çok başarılı şaraplar üretiliyor. Kırmızı şaraplar çok fazla Akdeniz karakterli; yani meyvemsi, baharatlı ve yüksek alkollüdür. Yenilikleri ve teknolojisiyle meşhur bir ulus olarak ısrail artık dünya çapındaki şarap tadımcılarının övgüsünü kazanan birinci kalite şarapların üreticisi konumunda.
Aile işletmesi olan küçük butiklerden büyük şarap üreticilerine kadar ısrail’de bugün 300’den fazla yüksek kalitede şaraphane var. ısrail’in yeni şaraphane sınıfı ülkenin kuzeyindeki karla kaplı Golan Tepelerinden güneyindeki Necef Çölü’nün kumlu bölgelerine kadar tüm ülkede yer alıyor.
* Sumak
* Rezene
* Melisotu
* Maydanoz 
* Kişniş 
* Kimyon 
* Kekik 
* Karabiber
* Dereotu 
* Çörekotu 
* Çemenotu 
* Biberiye
Yetiştirilen başlıca tarım ürünleri; 

Tahıllar, turunçgiller,şekerpancarı, üzüm ve vişnedir.İsrail adeta bir meyve cennetidir. Tüm turunçgillerin bol miktarda yetiştiği ülkede ayrıca, kiwi , güvey feneri, karambola , pitahaya , kiwiano ve mango gibi egzotik meyveler de bulunur. iklimin getirisiyle meyve üretimi çeşitlilik arz ediyor. En çok tüketilen meyveler ise ; avokado, portakal ve nardır. Avokado İsrail'in en ünlü meyvesidir. İsrailliler avokadonun içini ekmeklerine tereyağı gibi sürerek yerler.
Bunun yanı sıra İsrail, bir Akdeniz ülkesi olduğu için Akdeniz Bölgesinde yetiştirilen bir çok sebze çeşidine de rastlamak mümkündür.

ısrail tatlıları, genelde Türk Mutfağı'nın etkisi ile baklava, kadayıf, lokma ve benzeri şerbetli tatlılardan oluşur. Tabii Avrupa Mutfağı'nın etkisi ile gelen pasta ve kekler de yine mutfağın önemli bir grubunu teşkil eder. Özellikle peynirle yapılan tatlılar ve kekler ısrailliler tarafından çok tüketilir.

Sinan Ertoygun
Meryem Bayar
Fatma Ak
S.Büşra Pisteloglu
Full transcript