Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Zastosowanie biotechnologii w medycynie

No description
by

karolina olka

on 24 March 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Zastosowanie biotechnologii w medycynie

Zastosowanie GENETYKI I biotechnologii w medycynie.
Co to jest i czym zajmuję się biotechnologia?
Biotechnologia oznacza zastosowanie technologiczne, które używa systemów biologicznych, organizmów żywych lub ich składników, żeby wytwarzać lub modyfikować produkty lub procesy w określonym zastosowaniu.
Biotechnologia medyczna, inaczej czerwona biotechnologia
W ostatnich latach zastosowanie metod rekombinacji DNA w lecznictwie i farmaceutyce doprowadzilo do znacznego postepu w zwalczaniu chorob i produkcji lekow.
Genetyka w medycynie znalazła głównie
zastosowanie w diagnostyce chorób
genetycznych. Genetyka wykorzystywane
jest równieżw testach na ustalenie
ojcostwa, w testach genowych, terapii
genowej, klonowaniu, hodowli narzadów,
opracowaniu ludzkiego genomu. Badanie
kariotypu można przeprowadzaćpodczas
ciąży w celu wykrycia anomalii
genetycznych. Genetyka bierze także
udziałw walce z nowotworami.
Inżynieria genetyczna otwiera przed nami zupełnie nowe perspektywy. Taka wiedza o genetyce doprowadzić może do tego, że sami zaczniemy kierować ewolucją człowieka.

Naukowcy eliminując choroby, które nękają ludzkość, próbują doprowadzić do stworzenia człowieka doskonałego.
Tylko jak ten człowiek będzię wyglądał?
Inżynieria genetyczne - jest to zespół technik badawczych pozwalający na wyizolowanie pojedynczego genu i wprowadzenie go do innego organizmu w celu zmiany jego cech. Powstały organizm nazywamy organizmem transgenicznym. Po wprowadzeniu do niego owego dodatkowego genu następuje ekspresja i gen ten jest produkowany a następnie jest dalej przekazywany poprzez dziedziczenie.

Przykłady organizmów transgenicznych
Na zdjęciu – TRANSGENICZNE (genetycznie modyfikowane) MYSZY, ŚWIECĄCE W CIEMNOŚCI.
Zwierzęta karmione paszą GMO
Inżynieria genetyczna wnosi nowe możliwości do współczesnej medycyny znalazła ona zastosowanie m.in. w:
Terapi genowej
W medycynie szczególną uwagę zwraca tzw. terapia genowa. Dotyczy ona leczenia chorób genetycznych, do tej pory nieuleczalnych. Polega na wprowadzaniu do komórki pobranej od chorego genu działającego prawidłowo. Ten prawidłowy gen niweluje działanie genu uszkodzonego, odpowiedzialnego za chorobę. Można też wprowadzać geny do narządów pacjenta za pośrednictwem wektorów wirusowych. Metodą terapii genowej można leczyć takie choroby ja białaczka czy hemofilia oraz wiele innych
in vitro
Najważniejszą techniką inżynierii genetycznej jest rekombinownie DNA in vitro. Ogólnie biorąc, polega ona na pobieraniu i łączeniu ze sobą DNA pochodzącego z różnych źródeł, a następnie wprowadzenie go do układu komórek biorcy, w którym może on się replikować oraz służyć jako matryca do produkcji mRNA i białek
modyfikacji genów
Wprowadzanie genów, których zadaniem jest pobudzanie narządów do samodzielnego leczenia się, np. pobudzałyby serce pacjenta wymagające chirurgicznego wszczepienia bajpasów do budowania nowych naczyń krwionośnych
farmaceutyce
Inżynieria genetyczna jest bardzo szeroko wykorzystywana do produkcji leków i innych substancji leczniczych, m.in. insuliny, czynnika krzepnięcia krwi, hormonu wzrostu, substancji antywirusowych i antybiotyków. Zwykle organizmami produkującymi leki są bakterie .Takie leki i szczepionki nie powodują skutków ubocznych.

medycynie sądowej
W medycynie sądowej analiza DNA wywołała rewolucję. Na podstawie kilku włosów czy też kropli śliny można określić czy dana osoba była obecna na miejscu przestępstwa.

Inżynieria genetyczna daje także:

- możliwości w diagnostyce oraz leczeniu chorób przewlekłych
-możliwość rozpoczęcia terapii genowej jest to metoda przyszłościowa, która obecnie przechodzi próby kliniczne. Dzięki niej być może uda się wyleczyć niektóre choroby genetyczne, na przykład: nowotwór krwi
-możliwość określenia genomu ludzkiego i tym samym stwierdzenia czy nie zachoruje on w przyszłości np. na nowotwór
-możliwość zapłodnienia in vitro dzięki czemu wiele par może doczekać upragnionego potomstwa
- dzięki inżynierii udało sie stworzyć testy na obecność wirusa HIV w organiźmie człowieka i podjęto pierwsze kroki w próbie leczenia AIDS.


Na tej podstawie możemy stwierdzić że inżynieria genetyczna ma bardzo duże i jak najbardziej pozytywne zastosowanie w medycynie i farmacji, istnieją jednak także inne aspekty inżynierii które są bardzo kontrowersyjne jak bowiem wiadomo brakuje narządów do przeszczepów dlatego naukowcy starają się narządy te stworzyć. Zwierzęciem najbardziej podobnym do organizmu ludzkiego jest świnia – nieowłosiony ssak o małej ruchliwości. Biolodzy próbują więc do do narządów świni wprowadzić takie geny aby narząd działał też w organiźmie ludzkim, jeśli udałoby się cos takiego stworzyć problem przeszczepów zostałby rozwiązany, pozostanie jednak problem moralny. Czy jest bowiem moralnym prowadzić eksperymenty na żywych organizmach, nawet jeśli cel jest szczytny? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć juz sobie sam.

Metody inżynierii genetycznej odzwierciedlają więc traktowanie żywych organizmów jedynie jako klocki zawierające DNA. W konsekwencji prowadzi to wprost do przedmiotowego traktowania natury. Takie podejście nie dopuszcza idei, że żywe istoty i ekosystemy mają większą wartość niż tylko suma ich elementów budulcowych, a przecież skutki takich działań są nieodwracalne i trwałe, mają więc bardzo duży wpływ na środowisko i niosą ze sobą nieznane ryzyko.

Znaczenie genetyki w medycynie jest ogromne. Choćby wszystkie choroby o podłożu genetycznym
(zespółDowna, fenyloketonuria, zespółTurnera, mukowiscydoza, hemofilia, pląsawica Huntingtona itd.).
􀂄Gdyby nie genetyka, która
w ostatnich latach rozwija się bardzo
intesywnie, ciężko byłoby wykryć
podłoże tych chorób.
Bibliografia
1. A.Campbella,Biologia
2.Wikipedia
3.Paliwoda Damian, biotechnologia wokół nas
Full transcript