Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

wspinaczka skałkowa

No description
by

Karol Nycz

on 23 January 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of wspinaczka skałkowa

wspinaczka skałkowa Rejony wspinaczkowe
w Polsce historia Sprzęt
do wspinania Karol Nycz, AGH TiR, Gr 2 jeden z rodzajów wspinaczki uprawiany w terenie skalnym bez śniegu i lodu. polega na pokonywaniu ścian skalnych, na tyle stromych, że wymaga ona użycia rąk co najmniej do utrzymania równowagi. pokonywanie tych ścian przebiega określonymi drogami wspinaczkowymi o różnym poziomie trudności. jest uprawiana zarówno jako rodzaj zaawansowanej rekreacji,
jak i w ściśle sportowym sensie. 400 p.n.e. – chińskie akwarele przedstawiające ludzi wspinających się na skały
1492 – Antoine de Ville z załogą (z rozkazu króla francuskiego Karola VIII) na Mont Aiguille, 300-metrową turnię skalną, na południe od Grenoble
Koniec XIX wieku - narodziny wspinaczki sportowej w Niemczech wschodnich i w Anglii
1910 - wynalezienie butów do wspinaczki z filcową podeszwą, które zastępują buty na gwoździach i ćwiekach
1934 - Pierre Allain przechodzi drogę 5+ w butach na podeszwie z kauczuku, zwanych "gouick"
1960 - w USA John Gill osiąga wysoki poziom w bulderowniu i staje się apostołem tej dyscypliny; jako pierwszy używa magnezji gimnastycznej do wspinaczki
koniec wieku - mężczyźni zdobywają w bulderach 8c, 9a+ w skałach, 8b+ jest wielokrotnie poprowadzone na oczach publiczności. Póki co jedynie sukces Amerykanina Chrisa Sharmy w 2001 na drodze Biography / Realization (9a+) w Ceuse we Francji wyznacza szczyt wspinaczkowych osiągnięć. Buty do wspinaczki- 200-450 zł. Nie mogą być luźne

Woreczek na magnezję - równie podstawowy co buty element wyposażenia. Cena ok. 50 zł. Służy do przechowywania magnezji (higroskopijnego białego proszku), która jest używana by zapobiec poceniu się rąk i zwiększa przyczepność (tarcie) do skały.

Lina - ten element wyposażenia jest zdecydowanie najdroższy, ale jednocześnie jej zakup jest właściwie jednym z ostatnich jakiego trzeba będzie dokonać. Cena liny waha się w granicach od ok. 400 do 800 zł. Wyróżniamy liny statyczne (tylko do wspinaczki na wędkę) i liny dynamiczne, mające na celu amortyzację w przypadku odpadnięcia (przeznaczone głównie do wspinaczki na prowadzeniu).

Karabinek - jest przyrządem asekuracyjnym używanym wraz z przyrządem zjazdowym (np. ósemką) do asekuracji zarówno przy wspinaczce na wędkę jak i "z dołem".

Ósemka - nieodzowny przyrząd przy zjazdach, służy również do asekuracji "z dołem" i "na wędkę".

Ekspress - są to dwa małe karabinki połączone taśmą, z których jeden wpina się do punktu asekuracyjnego w ścianie (tzw. spitu), a w drugi wpina się linę podczas wspinaczki "z dołem". Jura Krakowsko-Częstochowska: Olsztyn, Mirów, Podzamcze, Podlesice, Okienniki, Rzędkowice.

Kraków i okolice: Skałki Twardowskiego na Zakrzówku, Krzemionki;

Dolinki podkrakowskie: Będkowska, Bolechowicka, Kluczwody, Kobylańska;

Tatry: Doliny: Gąsienicowa, Kościeliska, Pięciu Stawów; Rejon Morskiego Oka;

Sudety: Góry Stołowe, Rudawy Janowickie oraz Sokoliki. Ustalanie skali trudności drogi jest sprawą w dużym stopniu uznaniową. Zazwyczaj autor pierwszego przejścia danej drogi proponuje wycenę jej trudności. Kolejne przejścia drogi pozwalają na dokonanie weryfikacji. Istnieje wiele skal trudności dróg skalnych. Większość skal ma charakter lokalny, tzn. jest stosowana w jednym kraju. Uniwersalną skalę stosuje UIAA, Międzynarodowa Federacja Związków Alpinistycznych. W Polsce, oprócz skali UIAA stosowane co najmniej trzy inne. Bouldering (z ang. boulder – głaz) – wspinaczka po zazwyczaj wolnostojących, kilkumetrowych blokach skalnych bez użycia asekuracji liną. Ważnym elementem jest crashpad – czyli przenośny materac chroniący przed skutkami upadku.

On-sight – OS: Wspinacz podchodzi pod skałę i całą drogę robi w pierwszej próbie, bez odpadnięcia, „w ciągu” i bez żadnych wcześniejszych informacji na jej temat. Informacje o drodze nie mogą dotrzeć do wspinacza w żaden sposób.

Flash: pokonanie drogi w pierwszej próbie, ale z informacjami wstępnymi na jej temat, np patentami. To jakby szczebel niżej niż on-sight.

Redpoint: wspinacz ćwiczył drogę wielokrotnie i opracował sekwencję przechwytów. Zaliczony redpoint jest wówczas, gdy wspinacz przejdzie całą drogę od początku do końca bez odpadnięć i odpoczynków. Styl ten uważa się za normalny w przypadku trudniejszych dróg.

AF z ang. all free – wspinacz nie zjeżdża po odpadnięciu, lecz po chwilowym odpoczynku kontynuuje wspinaczkę poczynając od miejsca, w którym się znajduje. Stylowi AF towarzyszy jednak warunek, by wspinanie zostało podjęte począwszy od takiego ustawienia rąk na chwytach (i stóp na stopniach), z jakiego wspinacz przed chwilą odpadł od ściany.

TR – z ang. top rope, czyli po prostu „na wędkę” – polega na przejściu drogi z górną asekuracją. Style przejść Wspinanie nie jest działaniem samobójczym, a więc celem każdej odpowiedzialnej osoby powinno być przetrwanie każdej wspinaczki bez obrażeń. Bezpieczeństwo wspinacza zależy od właściwej asekuracji. Dzisiaj powszechnie stosujemy przyrządy asekuracyjne, które pomagają zatrzymać upadek partnera. na prowadzeniu, z dołem, na ekspresach na wędkę cechy wspinacza odwaga, brak lęku wysokości (oswojenie z wysokością), cierpliwość, właściwy osąd, zaufanie do partnera, ogromną determinację, dobra kondycja fizyczna, odporność na stres W tradycyjnej wspinaczce w górach wspinacze nie konkurują ze sobą bezpośrednio na jednej drodze, lecz gromadzą osiągnięcia, do których zaliczają się:

- wytyczenie i pierwsze przejście zupełnie nowej drogi
- przechodzenie starych dróg nowymi, trudniejszymi i bardziej zbliżonymi do linii prostej wariantami - tzw. "prostowanie dróg",
- przejście dróg w lepszym od poprzedników stylu (tzw. poprawienie stylu przejścia)
- przejście drogi w znacznie krótszym czasie, niż zrobili to poprzednicy,
Full transcript