Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Tonyukuk Külliyesi: 725

No description
by

elif koc

on 11 February 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Tonyukuk Külliyesi: 725

Tonyukuk Külliyesi: 725
Klementz tarafından keşfedilmiş ve Ser-Odjav tarafından kazısı yapılan Tonyukuk Külliyesi'nde de bir bark kısmının bulunduğu anlaşılmaktadır. Bu yapı Ulan Bator'un 66 km güneydoğusunda bulunmaktadır. 40x30 m ölçülerinde olan bu külliyede dört taş plakayla yapılmış sandukalardan biri belki de Tonyukuk'a aitti. Bu mermer lahitten başka bir lahit daha burada yer alır. Külliyenin kalıntıları arasında, diğer sözü edilen mimari eserlerde de olduğu gibi heykeller ve l km uzunluğunda bir yol boyunca balballar bulunmaktaydı. Tonyukuk'a ait yazıt, köşeleri yuvarlatılmış iki taş parçasından oluşmaktadır. Taşın bir evren modeli şeklinde yapılmaması ve altında kaplumbağa kitabesi bulunmaması Tonyukuk’un Göktürk hanedanlığından olmamasından kaynaklanmaktadır.
Bir kısmı oturur durumda, diğer kısmı ise ayakta betimlenmiş heykeller Göktürk heykel sanatının özelliklerini yansıtırlar. 8 heykelin çoğunda, eller göğsün üzerinde birleştirilmiş halde betimlenmiştir. Külliyede yapılan kazı sonucunda ayrıca ince altın levhalar, koşum takımı süsleri, biri at başı olmak üzere çeşitli hayvan heykeli kalıntıları, biri insan yüzü ve diğeri canavar şeklinde, pişmiş topraktan yapılma maskeler ve stuko süsleme parçalar açığa çıkarılmıştır.
Tonyukuk külliyesinde bulunan taş lahitlerin benzerleri başka yerlerde de bulunmuştur. N. Yadrintsey tarafından bulunmuş olan Aşat (Aschat) lahdi granitten (batı levhası) ve bazalt taşından (doğu levhası) yapılmış bir örnektir.

12 Hayvanlı Türk Takvimi Türkler uzun tarihi süreçte kendilerine has, 12 hayvanlı takvim geliştirmişlerdir. Bu takvimde yıllara numara vermek yerine 12 hayvanın adı verilmiştir. Bu takvim Türklerde Hun İmparatorluğu döneminden itibaren kullanıla gelmiştir.
Bu takvimdeki hayvanlar sırasıyla şöyledir: Fare, Sığır, Pars, Tavşan, Ejder, Yılan, At, Koyun, Maymun, Tavuk, Köpek, Domuz

ASHETE VADİSİ MEZAR TAŞLARI

AŞAT LAHDİ

TONYUKUKU ANITI
Full transcript