Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

BİR OTOMOTİV YAN SANAYİ İŞLETMESİNDE PAKETLEME MALZEMESİ DEP

No description
by

Nurdidar Tavukcuoglu

on 10 June 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of BİR OTOMOTİV YAN SANAYİ İŞLETMESİNDE PAKETLEME MALZEMESİ DEP

BİR OTOMOTİV YAN SANAYİ İŞLETMESİNDE PAKETLEME MALZEMESİ DEPOLAMA ALANINA SEVİYELENDİRME UYGULAMASI
GİRİŞ
Yapılan bu tez çalışmasında, Bosch Sanayi Ve Ticaret A.Ş. paketleme malzemeleri depolama alanında, yıkama materyallerinin yıkanması sürecinin seviyelendirilerek üretim
çizelgeleme yapılması konu alınmıştır.

Müşteri taleplerindeki ufak değişimler, üretim süreçlerinde oldukça büyük değişim ve dalgalanmalara sebep olabilmektedir. Seviyelendirme ile dengeli ve müşteri taleplerindeki değişimlerden etkilenmeyen bir üretim planı yapılması amaçlanmıştır.
İşletmenin Tanımı
BOSCH Sanayi ve Ticaret A.Ş.

1886 yılında Robert Bosch tarafından Stuttgart-Almanya’da kurulmuş; Türkiye’de 1910 yılında verdiği bir temsilcilikle faaliyetlerine başlamıştır. Günümüzde faliyet alanları;
otomotiv teknolojileri
, dayanıklı tüketim malları ve bina teknolojileri ve endüstriyel teknoloji olarak sıralanabilir.
İşletmenin Ürünleri
Seviyelendirme Nedir?
Seviyelendirme, kayıpları azaltmayı amaçlayan bir yalın üretim uygulamasıdır.

Müşteri taleplerindeki ufak değişimler, üretim süreçlerinde oldukça büyük değişim ve dalgalanmalara sebep olabilmektedir ve bu durum fazla üretim ve yüksek stoklar ile sonuçlanabilir. Seviyelendirme bu durumu ortadan kaldırmayi hedefler.

Seviyelendirme yaklaşımında, üretim miktarının belirlenmiş seviyelendirme periyodu için sabit olması gereklidir. Müşteri talepleri tanımlı stoklar ile karşılanır, bu stok üretimde taşınır. Üretim planı, gerçek müşteri dalgalanmalarına göre ayarlanmaz. Bir periyot belirlenir ve bu periyot için toplam miktar dikkate alınır ve bu ayarlanmış ortalama miktar ile her gün aynı miktar ve aynı sıra ile üretim yapılabilir.
Nurdidar TAVUKÇUOĞLU
Paketleme Alanında Seviyelendirme neden önemli ?
Bosch Bursa, tedarikçilerinden yarı mamüllerini kendi paketleme malzemeleri ile almakta ve müşteriye enjektörleri kendi paketleme malzemeleri ile göndermektedir.
Bu durum, tek tip paketleme malzemesinin altında birden fazla enjektör ve yarı mamül olmasına sebep olmakta ve talepteki ufak dalgalanmalar yıkama çizelgelemesini zorlamaktadır.
Paketleme Malzemeleri
ABC analizi
ABC analizi, yüksek talep miktarına sahip ürünlerin belirlenmesinde kullanılmıştır. Seviyelendirme uygulamasında A tipi ürünler belirlenen aralıklarda belirli düzeylerde üretilen ürünlerdir, miktarları toplam miktarın yaklaşık %80’ini oluşturur.
XYZ Analizi
Sorunu çözmek adına üretim departmanı ile görüşülmüş fakat sorunun üretim alanındaki sapmalardan ve müşterilerden kaynaklı olması sebebiyle çözüme ulaşılamamıştır.

Sorun üzerine hala çalışılırken, depolama alanına, Diamos sisteminin getirilmesi ile ilgili
aktivite başlatılmıştır.
Diamos sistemi etiketlerin üzerine yerleştirilen barkotlar ile depolama
alanına kanban döngüsü oluşturmayı amaçlar, ürünler depo alanından çıkış yaptığında çıkış yapan ürün adedi kadar stok sistemden düşer ve max seviyesinin altına inen ürünler üretim planına alınır.

Her sevkiyattan sonra ürünlerin toplam işlem zamanlarına ve kritiklik seviyelerine göre dinamik üretim planı oluşturulmuş olur. Ürün min seviyesinin altına indiğinde, ürünün planlamacısına otomatik uyarı maili gider. Böylelikle min/max değerlerinden sapma ve manuel sayım işleminden kaynaklı gözden kaçmalar ve hatalar engellenmiş olur.

Diamos sistemi anlık ve dinamik üretim planı çıkartmayı hedefler, bu yapısıyla haftalık sabit üretim planı veren seviyelendirmeye oranla daha hızlı reaksiyon vermeye yatkındır ve depolama alanında uygulanmaya daha uygundur.
Diamos Sistemi
Bu noktada Diamos sisteminin en önemli girdisi olan min/max seviyeleri hesaplama süreci incelenmiş ve iyileştirmeye uygun noktalar tespit edilmiştir. Min/max hesaplama sürecini standartlaştırmak ve Diamos sistemine destek vermek adına yeni bir min/max hesaplama sistematiği geliştirilmişitir.
RELOWISA formülü RE+LO+WI+SA elementlerinin birleştirilmesinden oluşur. Üretim departmanı için tasarlanmış bir araç olup diğer departmanlarca da uygulanmaktadır.
Diamos Sistemi ile Beklenen İyileştirmeler
Mevcut Min/Max Sistematiği
Full transcript