Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

WOK- Motywy mitologiczne w sztuce.

No description
by

Bartek Figiel

on 14 January 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of WOK- Motywy mitologiczne w sztuce.

Czym jest mit? Jest to historia, podanie, legenda opowiadana w danej społeczności od pokoleń. Mity zawierają elementy historyczne jak i fantastyczne. Najczęściej bohaterami takich opowiadań są bogowie lub osoby o boskich cechach. Motywy mitologiczne w sztuce. Obecność w sztuce motywów, postaci, tematów zaczerpniętych z mitologii antycznej określa się za pomocą pojęć: Teatr grecki. Przedstawienia odgrywano przy okazji świąt boga Dionizosa, teatr w Helladzie był silnie powiązany z mitami. Autor: Bartomiej Figiel
klasa: 2D. Funkcje mitów: Wyjaśniały one pewne zjawiska w świecie, takie jak: procesy zachodzące w przyrodzie- mit o Demeter i Korze; wydarzenia historyczne; wpływ sił wyższych na losy ludzkości. Mitologie starożytnych Greków i Rzymian miały największy wpływ na kształt późniejszej kultury europejskiej. Dziedzictwo kulturowe obu tych cywilizacji było przypominane przez wielu wybitnych twórców w następnych epokach. Archetypu - jest to zbiór cech kształtujący daną postać, która jest pierwowzorem jakiegoś typu zachowania czy postawy. Przykładem archetypu może być Penelopa. Toposu- jest to stale podejmowany temat lub motyw w sztuce. Przykładem toposu jest homo viator ( człowiek wędrujący), który realizowany jest już w eposach Homera. Dzieła Sofoklesa: "Antygona" i "Król Edyp" nawiązują do mitu o rodzie Labdakidów. Twórczość Eurypidesa jest także inspirowana mitologią. Przykładem jest tragedia "Alkestis" Sztuka starożytna. Podobnie jak teatr, także czy rzeźba malarstwo było inspirowane opowieściami o bogach i herosach. Rzeźba grecka: Afrodyta, autorstwa Praksytelesa Hermes odpoczywający, Lizyp Rzeźba rzymska: Wilczyca Kapitolińska Malarstwo greckie: Styl czarnofigurowy, Herakles walczący z Trytonem. Renesans: W tej epoce artyści bardzo często sięgali do tradycji klasycznej szukając tematów swoich dzieł. Poprzez motywy zaczerpnięte z mitologii można było wyraźić nowego ducha humanizmu. Satyr opłakujący nimfę, Piero di Cosimo (ok. 1495).

Motyw: Satyr - mityczne stworzenia, ludzie z kozimi rogami i kopytkami, weseli towarzysze Bachusa, kojarzeni z pożądaniem. Perseusz ratujący Andromedę, Piero di Cosimo ( 1490).

Motyw: matka Andromedy obraziła bogów i za karę jej córka miała zostać zabita przez potwora. Buty Perseusza- dostał je od Hermesa, jak zabił Meduzę. Bachus, Michał Anioł Bachus, bóg wina, dzikiej natury, latorośli. Satyr Barok „... do dziś jeszcze mądrość nasza cała,
Składa się z greckiej, rzymskiej i tej, co w Kościele...”
C.K. Norwid Średniowiecze: Boska Komedia Dantego to dzieło w którym występuje synkretyzm motywów chrześcijańskich oraz mitologicznych. Aluzja literacka do mitycznych bohaterów ( Eneasza, Orfeusza), którzy zeszli do krainy zmarłych. Dworska poezja, charakterystyczna dla epoki bardzo często wykorzystywała motyw ugodzenia strzałą Erosa. Nawiązania do mitów greckich, jak i rzymskich w były także obecne w malarstwie i rzeźbie. Rubens, Sąd Parysa. Nawiązanie do mitycznej wojny trojańskiej. Parys decyduje, która z bogiń (Hera, Atena czy Afrodyta) jest najpiękniejsza. Jan Cossiers, Prometeusz Motyw prometejski jest bardzo popularny w sztuce, nie tylko w epoce baroku. Andrea Mantegna, Parnas Artysta nawiązuje do Parnasu, siedziby Apollina i Muz (boginie sztuki). Do dziś Muzy są aktualnym tematem dla wielu arystów. Fontanna Di Trevi Fontanna Di Trevi, Niccolo Salvi Jedna z najbardziej znanych rzymskich fontann, została wybudowana na polecenia papiestwa. W centralnym punkcie dzieła znajduje się Neptun i dwa trytony. Klasycyzm Upadek Ikara, Bruegla. Epoka nawiązywała do kultury antyku (nazwa epoki pochodzi od słowa classicus- doskonały). W tych czasach bardzo często nawiązywano i czerpano z kultury Greków i Rzymian. Ten okres w dziejach sztuki zakończyła francuska wojna klasyków z romantykami. Jacques- Louis David, Sabinki Malarska wizja mitu o porwaniu Sabinek przez Rzymian w czasach króla Romulusa. Antonio Canova, Trzy Gracje. Gracje były to w mitologii rzymskiej boginie wdzięku, piękności i radości. Romantyzm Chociaż epoka zupełnie zrywa z klasycyzmem, a do jej programu należał bunt przeciwko harmonii, fascynacja ludowością i kulturą średniowiecza to obecne są również nawiązania do antyku. Czasy najnowsze. Saturn pożerający swoje dzieci, Goya. W rzymskiej mitologii Saturn pokonał swojego ojca przez co zdobył władzę nad światem, własne dzieci zabijał, bo obawiał się utraty władzy. Medea szalona, Delacroix. Po wielu przygodach Jazon i Medea zamieszkują w Koryncie. Niestety bohater zakochuje się w córce króla- Kreuzie. W akcie zemsty Medea zabija dzieci Jazona Rydwan Apollina, Redon, surrealizm. Apollo- bóg światła, muzyki, muzyki, myśliwy. Jego atrybuty to lira, łuk i rydwan. Był także patronem przepowiedni Minotaur i martwa klacz przed pieczarą, Pablo Picasso, kubizm. Teatr i kino współczesne, a mitologia: Spektakl Mity Reaktywacja, Teatr Współcznesny w Krakowie- motywy z przeszłości w nowoczesnej oprawie.
Film Troja w reżyserii Petersena- adaptacja filmowa eposów Homera, mity starożytne są popularne także w kulturze masowej. Danae, Gustav Klimt. Mity Greków i Rzymian przeniknęły do kultury masowej XX i XXI wieku. Obecnie wielu filmów, przedstawień teatralnych, obrazów czy dzieł architektury nawiązuje do kultury starożytnych. Król Argos bał się przepowiedni i zamknął córkę w wieży aby nie mogła mieć dzieci. Zeus dostał się do niej pod postacią złotego pyłu. Brancusi, Śpiąca muza, awangarda. Powieść Neila Gaimana "Amerykańscy Bogowie" zawiera liczne nawiązania do mitów innych kultur świata:

Egipt - Horus, Anubis
Skandynawia - Loki, Odyn
mitologia słowiańska - Czernobog, indyjska - Kali
legendy afrykańskie - Anastasi Bibliografia: Carr- Gomm Sarah, Arcydzieła Światowego Malarstwa, Mity, Postacie, Symbole
Cotterell Arthur, Mitologia Świata
Full transcript