Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

PO STRONIE ENTENTY CZY PAŃSTW CENTRALNYCH?

No description
by

Patrycja Fornalska

on 17 February 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of PO STRONIE ENTENTY CZY PAŃSTW CENTRALNYCH?

I wojna światowa.
Takie pytanie zadawała sobie również ludność polska w okresie I wojny światowej. Dlatego to nie było dobre dla narodu ,ponieważ polacy podzielili się zgodnie ze swoimi sympatiami politycznymi- pomiędzy strony konfliktu. Sytuacja ta zmusiła ich do walki bratobójczej.
PO STRONIE ENTENTY CZY PAŃSTW CENTRALNYCH?
Zwolennicy ententy skupieni byli wokół Józefa Piłsudskiego.Utworzono polskie organizacje paramilitarne takie jak:Kampania Kadrowa,Legiony Polskie,Naczelny Komitet Narodowy
Zwolennicy endecji skupieni byli wokól Romana Dmowskiego.Utworzono jednostki polskie takie jak :
-Legiony Puławskie
-Komitet Narodowy Polski
I wojna światowa wciąż trwała,jej rezultat był już przesądzony.Państwa centralne musiały przyjąć do wiadomości,że przegrały.Dlatego w październiku 1918r. Rada Regencyjna podjęła działania dążące do zerwania współpracy z okupującymi Królestwo Polskie państwami centralnymi oraz wydała manifest popierający plan prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona.Zapowiedziała także starania o odbudowę niepodległego państwa,które miałoby obejmować całość polskich ziem.Nie zdołała jednak zrealizować tych obietnic- jej kompetencje pozostawały ograniczone, a wraz ze słabnięciem wpływów państw centralnych powstawały kolejne niezależne polskie ośrodki władzy-a mianowicie w Galicji była to Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego,Polska Komisja Likwidacyjna,a także komitet we Lwowie.W Poznaniu działała Naczelna Rada Ludowa uznająca za przedstawiciela Komitet Narodowy Polski.Także komuniści starali się utworzyć własne przedstawicielstwo, jednak ich rady robotnicze zyskały znikome poparcie.7 listopada 1918r. w Lublinie powstał rząd,którego skład stanowili głównie socjaliści z Ignacym Daszyńskim na czele.W swoim programie zapowiedział odbudowę polskiej państwowości oraz wprowadzenie reform społecznych mających poprawić sytuację robotników i reformę rolną.Jednak i jej możliwości działania były znacznie ograniczone,ponieważ pozostała część sceny politycznej nie uznała rządu.
Odzyskanie niepodległości
Józef Piłsudski-polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk, mąż stanu; członek Polskiej Partii Socjalistycznej i jej przywódca w kraju, twórca Organizacji Bojowej PP, Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, kierownik Komisji Wojskowej Tymczasowej Rady Stanu , od 11 listopada 1918 naczelny wódz Armii Polskiej, w latach 1918–1922 naczelnik państwa, pierwszy marszałek Polski; przywódca obozu sanacji, po przewrocie majowym,dwukrotny premier Polski ; wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP.
ROMAN DMOWSKI:
polski polityk, publicysta polityczny, minister spraw zagranicznych, poseł na Sejm Ustawodawczy RP oraz II i III Dumy. Współzałożyciel Narodowej Demokracji (endecji, ruchu narodowego), główny ideolog polskiego nacjonalizmu. Polski działacz niepodległościowy, postulujący w pierwszym etapie zjednoczenia wszystkich ziem polskich i uzyskanie autonomii w ramach Imperium Rosyjskiego, a później odzyskanie niepodległości w oparciu o sojusz z Rosją i ententą, zaś w opozycji do państw centralnych (w szczególności Niemiec)
Wszystko uległo zmianie,kiedy 10 listopada po zwolnieniu z magdeburskiej twierdzy Józef Piłsudski przyjechał do Warszawy.11 listopada 1918r. Rada Regencyjna przekazała mu swoją władzę i tego dnia ogłoszono również odzyskanie niepodległości przez Polskę. Zaczęto wtedy formować kolejny rząd (tworzony także przez socjalistę-Jędrzeja Moraczewskiego).Jednak niechętnie odnoszono się do tego gabinetu,a państwa ententy za jedyną oficjalną reprezentację narodu wciąż uważały Komitet Narodowy Polski. Zawarto więc kompromis i stanowisko premiera objął Ignacy Paderewski.Środowisko lokalne i inne państwa zaakceptowały to rozwiązanie.Udało się zjednoczyć polskich działaczy o odmiennych poglądach,tak by ich wspólne wysiłki służyły w kwestii odzyskania niepodległości-główną rolę odegrało tutaj porozumienie między Piłsudskim i Dmowskim,pozostającymi w prywatnej niechęci w stosunku do siebie,a także mającymi odmienne zdania co do kształtu przyszłego państwa. Piłsudski zajął się odbudową kraju, a Dmowski aktywnie uczestniczył w konferencji pokojowej w Paryżu.
W zamachu sarajewskim dokonanym przez organizację Czarna Ręka.Został zastrzelony przez Gawriła Principa.Ironią losu jest fakt, że bezpośrednią przyczyną wojny stał się Franciszek Ferdynand,który najżarliwiej się jej sprzeciwiał,a mordercą był przedstawiciel narodu,który pod rządami arcyksięcia miał zostać trzecim "narodem rządzącym" i współdecydować o losach państwa.
Dlatego dopiero w momencie rozpoczęcia wojny w 1914 doszło do korzystnej dla Polaków sytuacji. Państwa walczące między sobą musiały przekonać do siebie koła polityczne oraz naród polski
Po której stronie podjac walke?
Patrycja Fornalska
Full transcript