Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Monografia turystyczno-krajoznawcza Danii

No description
by

Roksana Mielcarek

on 8 November 2017

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Monografia turystyczno-krajoznawcza Danii

Monografia turystyczno-krajoznawcza Danii
Sieć komunikacyjna
Klimat
Na obszarze Danii panuje klimat umiarkowany ciepły typu morskiego. Zimy są krótkie i łagodne, zaś lata – dość chłodne, z dużą ilością opadów. Średnia temperatura w styczniu wynosi od -0,5 do +0,5 °C, a w lipcu od +16 do +17 °C. Najwyższa zanotowana na terenie Danii temperatura to +36,4 °C. Absolutne minimum termiczne to –31,2 °C.

Opady występują głównie w postaci deszczu (śnieg pojawia się rzadko), zaś największe nasilenie opadów ma miejsce w lipcu i sierpniu. Średnia roczna suma opadów wynosi ok. 650 mm, przy czym istnieją w tym względzie spore różnice pomiędzy poszczególnymi częściami kraju, i tak na Zelandii jest to ok. 550 mm, a na Półwyspie Jutlandzkim – 800 mm.
Ukształtowanie terenu
Zachodnie i północno-wschodnie wybrzeża Jutlandii są wyrównane. Wzdłuż brzegu ciągną się mierzeje i wydmy, które zamykają zalewy i jeziora lagunowe. Wschodnie wybrzeże kraju jest ferdowe, a zatoki wchodzą głęboko w ląd. Na północy brzeg morski ma postać klifu. Na Morzu Bałtyckim cieśniny morskie i kanały są zatopionymi rynnami wód polodowcowych. Wzdłuż południowo-wschodnich wybrzeży Danii ciągnie się pas piaszczystych płycizn przybrzeżnych, tzw. wattów, zalewanych 2 razy dziennie przypływami. Do ważniejszych cieśnin należą: Kattegat, Sund, Wielki Bełt i Mały Bełt.
Wielkanoc
Wielkanoc (duń. Paske) w Danii jest postrzegana jako symbol zakończenia zimy. Święta Wielkanocne mogą rozpocząć się tutaj najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia i trwają od Wielkiego Czwartku do poniedziałku wielkanocnego.
W okresie świątecznym większość domów przystrojona jest w wiosenne kwiaty lub gałązki zdobione pisankami. Dzieje się tak nie bez powodu, bowiem jajka uważane są w tym kraju za najważniejszy symbol świąt. Duńczycy nie tylko obdarowują się nawzajem jajkami, ale również chowają je w ogrodzie.
Ze Świętami Wielkanocnymi w Danii związana jest szczególna tradycja pisania i wysyłania listów tzw. gaekkebreve. Każdy list jest bardzo indywidualny, różnorodny i co najważniejsze nie ma określonego wzoru. W liście pisze się rymowankę i wysyła ją do wybranej przez siebie osoby. Zadaniem adresata jest odgadnięcie od kogo gaekkebrev pochodzi. Jeżeli adresat nie odgadnie kto jest nadawcą listu, zostaje przezwany duńskim określeniem „gæk”, które można przetłumaczyć jako głupiec. Jeśli adresat odgadnie od kogo otrzymał list, to „gæk’iem” zostaje nadawca listu. Oczywiście „gæk” musi odpokutować swoje winy. W tym celu należy albo urządzić przyjęcie, albo podarować prezent osobie, z którą się przegrało.
W Danii na świątecznym stole znajdziemy przede wszystkim jajka przyrządzone w najprzeróżniejszych wariantach. W niektórych częściach Danii, jak np. na Jutlandii szczególnie popularne są jaja podawane z sosem musztardowym, tzw. Skinde Æg. Dodatkowo na świątecznym stole nie może zabraknąć ciemnego pieczywa, śledzia, ryb, wędlin czy sera. Podczas świąt Duńczycy piją przede wszystkim sznapsa oraz specjalne „piwo” przyrządzane przez gospodynie domowe, które jest mocniejsze i przez to bardziej wyraziste w smaku od zwykłego piwa.

Święto Trzech Króli
Wieczorem 5 stycznia Duńczycy spotykają się w gronie rodziny, aby zapalić specjalną świecę, która posiada 3 knoty. Po wypaleniu się świecy następuje trzask, który symbolizuje zakończenie okresu Bożego Narodzenia. Obecnie Święto Trzech Króli traci w Danii na znaczeniu, a 6 stycznia traktowany jest przez większość obywateli jako zwykły dzień wolny od pracy.

Urodziny
Tradycja ta jak widać jest mocno zakorzeniona w kulturze duńskiej oraz ma szczególne znaczenie, o czym świadczy fakt, że w dniu urodzin przed domem solenizanta wiesza się duńską flagę (DanneBrog).
W noc poprzedzającą urodziny, gdy solenizant już śpi, wokół jego łóżka kładzione są prezenty, tak by były pierwszą rzeczą jaką zobaczy on zaraz po wstaniu. Solenizant budzony jest zazwyczaj przez członków rodziny urodzinową piosenką (den danske fødselsdagsang). Następnie cała rodzina udaje się do kuchni, by zjeść urodzinowe śniadanie. Na urodzinowym stole znajdziemy przede wszystkim Boller (kardamonowe bułeczki drożdżowe, w których ukryta jest malutka duńska flaga), Brunsviger (ciasto drożdżowe polane masłem z brązowym cukrem) oraz Lagkege,, czyli tradycyjny duński tort ozdobiony małymi duńskimi flagami. W dniu urodzin śpiewa się również najprzeróżniejsze urodzinowe serenady, w tym najbardziej znaną, czyli Tillykke.

Rolnictwo
Rolnictwo duńskie jest wysoko rozwinięte, nowoczesne o wysokim stopniu mechanizacji, cechuje się intensywnością i wysoką wydajnością (jedno z czołowych miejsc w świecie pod względem wydajności). Wytwarza się znaczną nadwyżkę żywności, trzykrotnie przewyższającą potrzeby kraju, która stanowi ważny towar eksportowy.
Dania, Królestwo Danii - duń. Kongeriget Danmark
Powierzchnia
:
Całkowita - 43 098,31km2
Wody Śródlądowe - 0,03%
Liczba Ludności
(2015)
Całkowita - 5 678 348
Gęstość zaludnienia
- 131 osób/km2
Stolica
: Kopenhaga
Język urzędowy
: duński
Waluta
: krona duńska
Wykonała:
Roksana Mielcarek 3A

Religia
:
luteranizm, islam, katolicyzm, hinduizm, buddyzm, prawosławie, Świadkowie Jehowy, mormoni, baptyzm, ruch zielonoświątkowy, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Głowa państwa
:
królowa Małgorzata II
Następca tronu
:
książę Fryderyk
Szef rządu
:
premier Lars Lokke Rasmussen


państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet)
Dania w świecie
Dania na kontynencie
Dania - region
Najważniejsze dziedziny duńskiego przemysłu stanowią:
- Wydobycie ropy i gazu
Najważniejszymi przedstawicielami duńskiego przemysłu wydobywczego są państwowy koncern DONG Energy oraz należąca do największego duńskiego konsorcjum A.P. Møller-Mærsk A/S spółka Mærsk Olie og Gas.
- Przemysł stoczniowy
Do najbardziej znanych duńskich producentów jachtów należą firmy Danish Yachts i Salona.
- Przemysł odzieżowy i obuwniczy
Najbardziej znane duńskie marki odzieży i obuwia, to Sand, Ecco i Hummel.
- Przemysł farmaceutyczny
- Przemysł maszynowy
- Przemysł elektroniczny
Najbardziej znanym przedstawicielem duńskiej elektroniki konsumpcyjnej jest firma Bang & Olufsen. Dania jest też największym w Europie producentem kolumn głośnikowych i głośników, produkowanych głownie przez firmę Jamo.
Prawie 30% przemysłu elektronicznego w Danii stanowi elektronika medyczna, głównie produkcja aparatury pomiarowej i sprzętu laboratoryjnego.
Boże Narodzenie
Z całą pewnością grudzień można określić mianem wyjątkowego okresu w życiu Duńczyków. W tym miesiącu w wielu miastach odbywają się jarmarki świąteczne, ulice są barwnie ozdobione, a w ogródkach czy centralnych miejscach stoją choinki, które wprawiają mieszkańców w świąteczny nastrój. Zgodnie z tradycją, która trwa od 1914 roku, pierwsza oświetlona choinka w Danii musi zostać zapalona w Kopenhadze na Rådhuspladsen.
Grudzień jest również czasem, w którym Duńczycy wysyłają bliskim oraz znajomych kartki świąteczne, na których widnieje specjalny znaczek pocztowy tzw. Julemærke. Każdego roku jest on inaczej zaprojektowany, a pieniądze z jego sprzedaży przekazywane są na cele charytatywne.
W grudniu Duńczycy zapalają specjalną świecę (duń. Kalenderlys), która składa się z 24 podziałek. Za jej pomocą odlicza się dni do Wigilii. Dodatkowo w większości domostw znajdziemy wieniec adwentowy zrobiony ze świerkowych gałązek, w którym umieszczone są 4 świece adwentowe. Świece adwentowe zapala się kolejno w 4 niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Boże Narodzenie Duńczycy świętują w rodzinnym gronie. W Danii 23 grudnia określa się jako „Lille julaften”. Dzień ten uznawany jest również za dzień rozpoczynający święta.
Zgodnie z tradycją choinki ubierane są 24 grudnia. Ozdabia się je przede wszystkim małymi duńskimi flagami. Po przybraniu świątecznego drzewka układa się pod nim prezenty, które rozdawane są po wieczerzy wigilijnej. W odróżnieniu m.in. od państw europejskich w Danii prezenty przynosi skrzat tzw. Julenissen. Obecnie jest on jednak wypierany z duńskiej tradycji przez popularnego na całym świecie Świętego Mikołaja.
W Danii na wigilijnym stole nie może zabraknąć potraw takich jak m.in. pieczona kaczka (w niektórych wariantach również gęś) faszerowana suszonymi śliwkami i jabłkami, podawana z ziemniakami, czerwoną kapustą lub buraczkami i konfiturą z żurawiny, ryż a l’amande polany gorącym wiśniowym sosem oraz sałatka śledziowa. W tym dniu na stole nie może zabraknąć również deseru, z ukrytym migdałem. Osoba, która znajdzie migdał otrzymuje bowiem dodatkowy prezent. Z napojów popularne są przede wszystkim grzane wino tzw. Glögg oraz piwo „Julebryg”.
ZELANDIA

Zelandia jako największa i najgęściej zaludniona wyspa Danii jest też najczęściej odwiedzana, ze względu na to, że znajduje się tu Kopenhaga. Ten malowniczy obszar jest szczególnie interesujący ze względu na znajdujące się tu piękne zamki królewskie, cudowne plaże oraz wydmy osłoniete różami.
Jednym z ciekawszych miejsc na Zelandii poza stolicą są miasteczka Helsingor oraz Roskilde.
KOPENHAGA

Kopenhaga rozwinęła się wokół zamku wybudowanego w 1167 r. Stolicą Danii została w połowie XV w. Jest jedną z ładniejszych stolic w Europie.
Nazwa pochodzi od słowa Kjobmandehavn (kjobmand - kupiec, havn - zatoka). To liczące ok. 617 tys. mieszkańców miasto założył Sweyn I Forkbeard w roku 1000 jako małą rybacką osadę. Świetnie usytuowana Kopenhaga rozwijała się w szybkim tempie doprowadzając do umocnienia jej pozycji i stając się w końcu jednym z najważniejszych centrów komunikacji i handlu. Obecnie Kopenhaga, będąca największym miastem Danii oraz największym portem, posiada stałe połączenia z pobliskimi krajami: Szwecją, Norwegią i Niemcami oraz Wielką Brytanią i Polską.
PAŁAC AMALIENBORG

Idealnie zachowany barokowy pałac królewski z wieloma ekspozycjami drogocennych przedmiotów z epoki. Zaprojektował go w latach 1749-1760, słynny architekt Nicolai Eigtved. Składa się z czterech niemal identycznych skrzydeł otaczających plac o takiej samej nazwie. Od 1795 roku jest on siedziba duńskich monarchów i dworu królewskiego. Pośrodku stoi pomnik Fryderyka V, a przed budynkami trzyma wartę malowniczo umundurowana gwardia Jej Królewskiej Mości. Dokładnie w południe, ku uciesze turystów odbywa się uroczysta zmiana oddziałów.
MAŁA SYRENKA

Najsłynniejszym symbolem Kopenhagi jest niewielka brązowa figurka Syrenki siedzącej na skale. Rzeźba jest dziełem Edwarda Eriksena i przedstawia tytułową bohaterkę znanej baśni Hansa Christiana Andersena. Rzeźba została podarowana miastu w 1913 r. przez Carla Jacobsena, właściciela browaru Carlsberg. Wdzięczna poza syrenki i jej prostota trafiła do marynarskich serc. Przed wypłynięciem z portu żeglarze przychodzili do posągu, będącego symbolem niewinności, i zwracali się do Syrenki z prośbą o przebaczenie występków, jakich dopuścili się podczas pobytu w porcie. Opowieść o Syrence rozeszła się na cały świat i dziś prawie każdy, kto przyjeżdża do Kopenhagi, chce ją obejrzeć. Turyści uwielbiają się tutaj fotografować. Od wielu lat ta figura biednej, chorej z miłości, tęsknie wyglądającej księcia Syrenki wielokrotnie ulega aktom wandalizmu- dość często odcina się jej głowę.
FREDERIKS KIRKE

Ten marmurowy kościół jest najciekawszą świątynią Kopenhagi. Wielka kopuła wzorowana jest na kopule katedry św. Pawła w Londynie i bazyliki św. Piotra w Rzymie. Budowę kościoła zlecił w 1749 roku Fryderyk V. Król planował, że kościół stanie się centralnym punktem wspaniałej imperialnej dzielnicy, która miała nosić nazwę Frederiksgade. Kamień węgielny położono w 1749 r, jednak z powodu braku funduszy prace nad jego ukończeniem trwały prawie 150 lat. Na tle dumnie wznoszących się elewacji pięknie prezentują się potężne marmurowe kolumny i posągi znanych postaci z historii Danii, dzięki którym kościół zyskał charakter narodowego pomnika. Wewnątrz wielką nawę na planie koła zdobią kolorowe freski.
RADHUSET

Wielki ratusz na planie prostokąta wzniesiono w latach 1892-1905 wg projektu Martina Nyropa, w stylu wiernie naśladującym włoski renesans. Tutaj toczy się życie polityczne stolicy. Jest to także jedna z perełek kopenhaskiej architektury. Przyglądając się uważnie elewacji z czerwonej cegły, można dostrzec wiele odniesień do nordyckiej mitologii.Nad wejściem do budynku widnieje pozłacana rzeźba przedstawiająca założyciela miasta biskupa Absalona. Wewnątrz w Wielkiej Sali ustawiono popiersia sławnych i zasłużonych duńczyków. Jednak największą atrakcją jest skonstruowany przez Jensa Olsena - Zegar Świata, znajdujący się na najwyższej w kraju wieży mierzącej 106 m.
RUNDETARN

Przysadzista, okrągła wieża jest jedną z charakterystycznych budowli Kopenhagi. Z platformy na wysokości 35 m roztacza się widok na miasto i jego okolice. Wzniesiono ją w roku 1642 na polecenie Chrystiana IV jako część nowego uniwersytetu. Miał się w niej mieścić kościół dla studentów, biblioteka, a na szczycie obserwatorium astronomiczne. Kręcone schody, mające ponad 200 m długości, zbudowano specjalnie po to, aby wnosić na górę teleskopy. To obserwatorium jest jednym z najstarszych w Europie i otwarte jest do dziś. W połowie drogi na górę znajdują się drzwi prowadzące do sali bibliotecznej, w której organizowane są wystawy z dziedziny sztuki, kultury, historii i nauki.

TIVOLI
Ogrody Tivoli to znany na całym świecie kompleks rekreacyjny i jedna z największych atrakcji turystycznych Danii. Położony w samym centrum, zajmuje ok. 88000 m2. Składa się z 37 restauracji reprezentujących wszystkie najpopularniejsze kuchnie świata oraz kawiarni, wesołego miasteczka, sali koncertowej Tivolis Koncertsal. W tym wielkim parku rozrywki znajduje się podobno największa karuzela świata. Całość Ogrodów Tivoli przyozdobiono 400 000 tysiącami kwiatów oraz 110 tysiącami różnokolorowych światełek. Organizowane tu są wszelkiego rodzaju zabawy, festyny, jarmarki, koncerty a nawet występy baletowe. Są tu karuzele, kolejki górskie, akrobaci, muzykanci, poprzebierani w niezwykłe stroje tancerze oraz aktorzy odgrywający sceny z bajek Andersena. Podziwiać możemy tu także wiele budynków tj. pałac mauretański, średniowieczny zamek czy mityczną krainę zmarłych - Walhallę. Park ten, w 1843 r. założył przemysłowiec i miłośnik podróży Georg Carstensen.

ROSKILDE

Będąc w Kopenhadze warto wybrać się do oddalonego około 60 km- Roskilde, znanego przede wszystkim z jednego z największych w Europie letniego festiwalu rockowego. Roskilde, położone nad fiordem o tej samej nazwie i mające dostęp do otwartego morza, miało duże znaczenie już w czasach wikingów. W XVII wieku miasto stało się ważnym ośrodkiem religijnym i stolicą państwa. Stan taki trwał do XV w. kiedy dwór przeniósł się do Kopenhagi. Znajduje się tu interesujące Muzeum Łodzi Wikingów, które jako jedyne poszczycić się może wystawą aż pięciu pieczołowicie zrekonstruowanych statków wikingów, które zatonęły w 1000 r. a zostały wydobyte z dna morza w latach 1962-1967. Łodzie te mierzą 31 metrów długości i mogą pomieścić nawet 100 wojowników. Latem zwiedzający Muzeum mogą obserwować proces budowy ich replik, a nawet sprawdzić zwrotność tych niezwykłych łodzi podczas rejsów po pobliskim fiordzie. Muzeum oferuje oprócz warsztatów archeologicznych, w którym można podpatrzeć tradycyjne metody budowy okrętów również warsztat historyczny, gdzie goście samodzielnie mogą wykonać drewniane tarcze, korale z paciorków.
HELSINGOR

Podczas podróży po Zelandii warto udać się do małego średniowiecznego miasteczka położonego w pobliżu cieśniny sundzkiej - Helsingor. Miejscowość znana była jako osada handlowa od końca XII w. W 1426 r. Helsingor otrzymał prawa miejskie. Miasto zasłynęło dzięki Hamletowi- nie do końca fikcyjnej postaci duńskiego księcia, stworzonej przez Szekspira. Pierwowzorem Hamleta był prawdopodobnie wiking Amleth, bohater dawnych kronik.
Szesnastowieczny Zamek Kronborg został wzniesiony w latach 1574-1585 w stylu renesansu niderlandzkiego, położony na piaszczystym kawałku lądu, który półkolistym pasmem wsuwa się w stronę morza. Budowę obecnego zamku rozpoczął w XVI wieku Fryderyk II, na miejscu fortecy wzniesionej przez Eryka Pomorskiego. Zamek pełnił rolę strażnicy pobierającej opłaty od przepływających statków kupieckich. Został odnowiony z przeznaczeniem na muzeum historyczne. Wielka Sala ma 62 m długości i jest to podobno najdłuższa sala w Europie. Zamek, w którym rozgrywa się akcja sztuki, góruje nad miasteczkiem, w lecie pod gołym niebem wystawiane są tutaj przedstawienia Hamleta. Budowla ta od roku 2000 znajduje się na liście UNESCO.
HILLEROD

W Hillerod znajduje się najpotężniejszy zamek Danii- Zamek Frederiksborg. Ten renesansowy zamek mieszczący Narodowe Muzeum Historyczne wznosi się na trzech małych wyspach położonych na malowniczym, sztucznym jeziorze. Zamkowe wieże, wieżyczki, szczyty i miedziane dachy górują nad miastem Hillerod. Spora część dzisiejszej budowli została wzniesiona przez króla Chrystiana IV w latach 1602-1620. Po wstąpieniu na tron kazał on wyburzyć stojącą na tym miejscu twierdzę, zbudowaną przez jego ojca Fryderyka II w poprzednim półwieczu. W latach 1671-1840 zamek Frederiksborg był siedzibą królów duńskich.
W XVIII wieku cała seria pożarów niemal całkowicie zmiotła miasto Hillerod z powierzchni ziemi, przy czym ucierpiał także zamek. Pod patronatem J.C. Jacobsena, właściciela browaru Carlsberg, rozpoczęto szeroko zakrojony program odbudowy zamku. Uszkodzone fragmenty budowli tak dobrze zrekonstruowano, że są niemal nie do odróżnienia od zachowanych części oryginalnych. Dwie największe atrakcje zamku to złocona Kaplica Koronacyjna, gdzie w ciągu ostatnich dwóch wieków odbywały się koronacje monarchów, oraz potężna Sala Rycerska z pięknie dekorowanym wysokim sklepieniem.
Od 1878 roku w zamku ma siedzibę Muzeum Historii Danii, a wśród muzealnych zbiorów znajdują się liczne obrazy historyczne, portrety, tkaniny, meble i inne antyki wyeksponowane w lśniących od złoceń i kryształów salach, komnatach i korytarzach. Jest też sporo pięknych marmurów i rzeźbionych boazerii.
Wyjątkowo piękny widok zamku i jego odbicia w wodzie można podziwiać z ogrodu położonego na drugim końcu jeziora.
WYSPA BORNHOLM

Bez wątpienia Bornholm można nazwać "Skandynawskim kotłem", w którym zebrano wszystko to, co najlepsze w całej Skandynawii.
Niezwykle słoneczny teren, którego skaliste podłoże mieni się dzięki promieniom słonecznym, których jest tu nieporównywalnie więcej niż w jakimkolwiek innym miejscu kraju. Wspaniałe kontrasty pomiędzy skalistymi klifami, piaszczystymi, rozległymi plażami, tajemniczymi lasami czy uroczymi okrągłymi kościółkami, a nadbrzeżnymi rybackimi miasteczkami wywierają niesamowite wrażenie na każdym, kto je zobaczy.
HAMMERSHUS

Hammershus jest największym w Skandynawii kompleksem ruin średniowiecznego zamku. Usytuowano go na wzniesieniu 74 m n.p.m. i obwarowano murem obronnym, dzięki czemu Hammershus był twierdzą niemal nie do zdobycia. Jego budowę rozpoczęto w XIII w z polecenia władz kościelnych. Największy rozwój warowni nastąpił w latach 1327-1522 kiedy zamek znajdował się w rękach hierarchów z Lund (dziś Skania w Szwecji). Aż do roku 1743 zamek przechodził w ręce kolejnych właścicieli - w najgorszym okresie Hammershus służyło jako więzienie. Kiedy wicekomendant wojskowy Bornholmu przeniósł się do Rønne twierdzą zainteresowali się mieszkańcy, którzy rozbierali zamek, a cegły wykorzystywali do budowy prywatnych zabudowań..Wielkość zamku najlepiej można ocenić obchodząc dookoła opasujący go mur obronny.
W 1822 r. Hammershus wpisano na listę zabytków objętych całkowitą ochroną. To co pozostało z potężnej twierdzy udostępniono turystom do zwiedzania. Ruiny stały się jednym z najciekawszych miejsc Bornholmu. Wstęp na zamek jest bezpłatny. Przy zamku w Slotsgården utworzono niewielkie muzeum (Hammershus Udstillingen), gdzie wśród wielu eksponatów obejrzeć można makietę przedstawiającą zamek w czasach jego świetności.
WYSPA FONIA

Fonia, czyli druga, co do wielkości duńska wyspa, nazywana jest często „ogrodem Danii”. Określenia tego użył po raz pierwszy Hans Christian Andersen, który urodził się w stolicy wyspy, Odense. On sam także jest przez mieszkańców hołubiony, jego ducha czuje się w całym mieście. Pomnik pisarza stojący w parku niedaleko klasztoru, jego dom przeistoczony w muzeum czy pobliski skansen folkloru Fionii Den Fynske Landsby, w którym dzieci odgrywają scenki z jego nieśmiertelnych baśni.
Fionia jest niemalże wierną kopią literackich obrazów i ilustracji przedstawianych w jego książkach. Malownicze domki, wśród których wiją się ścieżki i drogi obsadzone wierzbami, na których tle widnieją zielone, spokojne wzgórza "porośnięte" zamkami, pałacykami czy murami arystokratycznych dworków.
DOM HANSA CHRISTIANA ANDERSENA- ODENSE

Odense to trzecie, co do wielkości miasto w Danii, swoją nazwę zawdzięcza pierwszemu centrum kultu Odyna - najpotężniejszego z bogów, władcy Walhalli. Znajduje się tu Muzeum Hansa Christiana Andersena. Mieści się ono w starym domu pisarza przy Hans Jensens Straede. Jest to główne muzeum poświęcone życiu pisarza, urządzone w kilku przylegających do siebie domach. Andersen urodził się prawdopodobnie w jednym z nich w 1805 roku. Do zwiedzania udostępniono galerię z przedmiotami, zdjęciami, książkami, rękopisami, listami, które do niego należały. Mapy pokazują trasy jego licznych europejskich podróży. Są tu także przepastne kufry, które mu w nich towarzyszyły, oraz gablota ze słynnym cylindrem. Okrągły, centralny hol zdobią malowidła ścienne ilustrujące życie Andersena, a w oddzielnej bibliotece zebrane są tomy jego dzieł w 70 językach. Są też ilustracje wykonane przez samego Andersena i przez innych artystów zainspirowanych jego utworami.
ZAMEK EGESKOV W KVAERNDRUP

Różowy zamek z malowniczymi wieżami, wznoszący się pośrodku jeziora i górujący nad taflą wody niczym ogromny zakotwiczony statek, przedstawiany jest na jednej z bardziej znanych widokówek Danii. Zamek należy do arystokratycznej rodziny, która dołożyła wszelkich starań, żeby zrobić z niego jedną z największych atrakcji kraju.
Fosa i wieże Zamku Egeskov mają charakter bardziej ozdobny niż obronny. Pomalowane na biało sale urządzone tematycznie pokazują liczącą 440 lat historię zamku. Od Żółtego Pokoju w stylu Ludwika XVI dochodzi się do dziewiętnastowiecznej Sali Wiktoriańskiej, mijając po drodze wiele sal pięknie urządzonych meblami z epoki. Największe wrażenie robią: Pokój Myśliwski i Korytarz Myśliwski, zawieszone tysiącami trofeów z afrykańskich łowów na grubego zwierza, przywiezionych przez dawnego właściciela na początku XX w.
W ogrodzie otaczającym zamek chodzą pawie i powiewają flagi. W kilku oficynach urządzono muzeum motoryzacji, w którym można obejrzeć powozy, samochody, motocykle i samoloty. Jest też labirynt i duży plac zabaw dla dzieci.
JUTLANDIA

Kraina ta zajmuje około 70% powierzchni całej Danii. Dawniej te tereny często odwiedzali Wikingowie, do dzisiaj zachowały się ślady ich działalności - są one jedną z ciekawszych atrakcji tego regionu.

LEGOLAND

Będąc w północnej części regionu, w mieście Billund trzeba odwiedzić niewątpliwie największą atrakcję turystyczną całej Danii - Legoland. Miasto to rozsławiło w świecie wybudowanie wesołego miasteczka z 40 mln klocków Lego. Jego historia zaczęła się w latach 30. XX wieku, kiedy to pewien bezrobotny stolarz zaczął robić drewniane zabawki i nazwał je lego – od duńskiego leg godt, co znaczy „baw się dobrze”. W 1947 roku otworzył swoja pierwszą fabrykę produkującą plastikowe klocki. W 1968 roku Lego było już fenomenem na skalę światową, a w Billund powstał Legoland Park.
Zaznamy tu przejażdżki na smoku, spływu drewnianą łódką po górskiej rzece, poczujemy się jak John Wayne w miasteczku wprost z Dzikiego Zachodu, natrafimy na piratów i Indian czy obejrzymy zbudowane z klocków repliki najbardziej znanych budynków i pomników całego świata. Możemy zobaczyć tutaj mdzi. miniatury kopenhaskiego zamku Amalienborg, amsterdamskiego kanału, austriackiego Tyrolu oraz „Medbourne” – fikcyjnego angielskiego miasta łączącego elementy Stamford, Chester i Yorku. W środku znajdują się klockarnie lego i duplo wielkości basenu. Jest też – już nie z klocków lego – Pałac Tytanii, w którego 18 komnatach znajduje się ponad 3000 miniaturowych sprzętów, oraz wielka kolekcja dawnych zabawek.
Przez cały sezon turystyczny w parku odbywają się różne imprezy: dni Legolandu, święta pluszowych misiów, konkursy piosenek, zabawy przebierańców przebierańców koncerty muzyki pop.
Źródła:
- Wikipedia
-Google Grafika
-sciaga.pl

Dziękuję za uwagę!
Full transcript