Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Arberia ne shekujt XI-XV

No description
by

Hana Krasniqi

on 23 November 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Arberia ne shekujt XI-XV

Arberia ne shekujt XI-XV
Forcimi i fisnikeve arber
Detail 3
Nje bujar tjeter Gjon Vrana-1185-prijes i Themes se Durresit.
Kurse disa familje si Skurrjt,Topijajt,Shpatejt etj. -permes martesave me familjet perandorake bizantine.
Depertimet e normaneve dhe kryqtareve ne Arberi
Fjalorthi

Dinate- proner temedhenj tokash e pasurish
Mortite- fshataret qe punonin ne tokat e marra me qira
Mistotet- shtrese qe punonin vetem per te mbijetuar
Theme- njesi territoriale,administrative, ne shtetin bizantinas.
Detail 4
Detail 1
Detail 2
Detail 3
Dinate-
nje grup njerezish qe jane pasuruar shume
Mortite-
fshataret qe punonin tokat e marra me qira
Mistotet-
njerez qe punonin vetem per te mbijetuar
Me forcimin e dinateve -moritet u shnderruan ne bujkerober- parike.
Krijimi i ketyre shtresave forcoi-marredheniet feudale.
Ndryshimet ne Bizant- zhvillimi i marrdhenieve feudale
Ne shek. XI arberit ishin nen sundimte Bizantit
Ne Perandorine Bizante- varg ndryshimesh-ekonomike, politike
Fisniket arberor
moren masa per te zhvilluar ekonomite e tyre
bene ndarjen e re te tokave
futen ne perdorim veglat e punes

Qytetet shqipetare perjetuan zhvillim te tjeksuar.Qytetet si:
Prizreni,
Novoberda,
Ulqini,
Shkodra,etj.

Si rezultat i tere kesaj,nje pjese e feudaleve u forcuon shume.
Ata mbanin tituj-
zot, despot, princ,duke.
Familjet:Arianiti, Muzaka,Skurra,Vrana
etj. ariten te itojne pozita te rendesishme
ushtarake.
(Perseritje per test)
Kur u permende per here te pare fjala arber
Fjala arber u permende per here t epare me 1043 gjate kryengritjeve ku benin pjese arberit.
Ne gjysmen e dyte te shek.XI
Arberia kercenohej -mbreteria e normaneve.

Robert Guiskardi- mbret norman qe kishte
ambicie pushtuese ne Ballkan.
Normanet depertuan ne Arberine e Jugut.

Ne anen tjeter, edhebizantinasit nuk qendruan duarkryq.
Mbreti bizantinas Aleks I Komneni sulmoi normanet dhe arriti t'i largoje nga Durresi.
Forcimi i fisnikeve arber
Full transcript