Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

HISTORIA KSIĄŻKI

No description
by

marti marta

on 8 April 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of HISTORIA KSIĄŻKI

HISTORIA KSIĄŻKI
Jak powstała książka?
Historia książki jest prawie tak długa, jak historia naszej cywilizacji. Od zawsze opowiadania, legendy, prawa były przekazywane ustnie. Z czasem zaczęto ryć znaki (które w końcu przerodziły się w znany nam alfabet) na kamiennych, glinianych lub drewnianych tabliczkach...
...Któregoś dnia ktoś wpadł na pomysł, żeby zapisać te znaki na jakimś trwałym, ale bardziej wygodnym do noszenia materiale. Do czasu wynalezienia druku, wszystkie książki i dokumenty pisano ręcznie - zatem była to książka rękopiśmienna. Później nastąpiła era książki drukowanej, a obecnie książka coraz częściej jest elektroniczna.
CO TO JEST PAPIRUS?
Papirus powstał z rośliny zwanej pápyros, która rosła w górnej części rzeki Nil w Egipcie.Choć papirus miał wiele różnych zastosowań, najczęściej wykorzystywano go jako materiał do pisania...
...do produkcji papirusu używano łodygi rośliny, którą krajano na jak najcieńsze i jak najszersze paski, które następnie przekładano warstwami. Całość uklepywano, a następnie suszono na słońcu. Gotowe arkusze sklejano ze sobą i w ten sposób powstawał zwój (długa wstęga nawinięta na dwa drążki).
Papirusowe zwoje przetrwały dzięki wyjątkowo korzystnym warunkom klimatycznym w Egipcie oraz dzięki... ekologii!
Czym jest pergamin?
Choć papirus wydawał się materiałem bardzo trwałym, szybko „wyrósł” mu konkurent – pergamin. To materiał, na którym można pisać, wyrabiany ze skór zwierzęcych.
Jak powstawał pergamin?
Pergamin wyrabiano ze wszystkich rodzajów skór, ale najczęściej używano skór cielęcych, owczych i kozich. Skórę moczono, usuwano sierść, następnie znowu moczono, nacierano wyciągiem z roślin (żeby nie gniła) i suszono na drewnianych ramach...
...skóra miała być gładka, więc skrobało się ją nożem, a następnie pocierało pumeksem. Później zaczęto ją posypywać warstwą sproszkowanej kredy. Tym sposobem skóra stawała się miękka, elastyczna i biała. Tak przygotowana skóra nadawała się do pisania na niej.
Jak powstał papier?
Papier powstał prawdopodobnie... przypadkiem! Około 105 roku naszej ery w Chinach żył Tsai Lun, pomocnik chińskiego cesarza. Zauważył on, że po myciu jedwabnej waty na macie pozostaje cienki nalot, który po wyschnięciu nadawał się do pisania. Później do produkcji papieru zaczęto używać innych materiałów, np. starych sieci rybackich czy lnianych szmat – i tak powstała masa papierowa.
Jak powstał druk?
Zastanawiasz się, jak doszło do tego, że zamiast pisać książki ręcznie, ktoś zaczął je odbijać na maszynie? Jako pierwszy wpadł na ten pomysł Jan Gutenberg w 1450 roku...
...Wcześniej przepisywaniem książek zajmowali się mnisi w klasztorach i książka była dostępna tylko dla wybrańców. Gutenberg wymyślił, żeby kopiować książki przy użyciu metalowych czcionek (klocków, na których odbite były litery). Dzięki temu książki można było drukować szybciej i w wielu egzemplarzach.

KONIEC KSIĄŻKI PAPIEROWEJ?
Od kiedy został wynaleziony druk, rozwój książki następował błyskawicznie. Przez wieki, aż do czasów dzisiejszych, książki stawały się coraz piękniejsze, bogato ilustrowane i łatwiej dostępne. Dzisiaj książki są wszędzie: w naszych domach, w bibliotekach, w księgarniach, w szkole. Książka stała się niezbędnym artykułem, po który sięgamy, kiedy potrzebujemy informacji, chcemy się czegoś nauczyć, lub po prostu odpocząć i przenieść w świat wyobraźni. Ale forma książki, tak jak w starożytności, zmienia się cały czas. Czy znasz te wszystkie rodzaje współczesnych książek?

Co to jest e-book?
Co to jest e-papier?
E-papier, czyli inaczej papier elektroniczny, to rodzaj wyświetlacza, który ma przypominać zwykły papier. Można na nim także tworzyć notatki za pomocą „elektronicznego ołówka”. Dzięki takiemu papierowi elektronicznemu możemy czytać e-książki w pełnym słońcu, nie męcząc wzroku i oszczędzając energię. E-papier jest ekologiczny i nie musimy ścinać lasów, żeby go wyprodukować.
Jak widzisz, książka ciągle się zmienia, jednak towarzyszy nam od zawsze. Książka była już pisana na papirusie, pergaminie, jest pisana na papierze, albo wyświetlana na elektronicznym wyświetlaczu.
Jak myślisz, jak będzie wyglądała książka przyszłości?

Audiobook, czyli inaczej książka mówiona, to nagranie książki (czytanej przez lektora) na płycie CD (w formacie MP3 lub audio). Możesz ich posłuchać w samochodzie, lub nagrać na swój odtwarzacz i słuchać w tramwaju, kiedy się nudzisz. Często książki dla dzieci nagrywają twoi ulubieni, znani aktorzy.
Co to jest audiobook?
E-book, czyli inaczej książka elektroniczna, to treść zapisana w formie elektronicznej, którą można przeczytać za pomocą odpowiedniego urządzenia: komputera, czytnika książek elektronicznych, telefonu komórkowego, lub tabletu (np. iPada). Książki elektroniczne są coraz bardziej popularne, ponieważ są bardzo wygodne. Nie musisz nosić ze sobą wielu tomów - nagrywasz książki na swojego laptopa i możesz czytać je w każdej chwili!
Full transcript