Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Roli i gruas ne shoqerine bashkekohore

No description
by

Aldo Alia

on 16 May 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Roli i gruas ne shoqerine bashkekohore

.Ne te gjitha fushat e artit roli i femres eshte mjaft i spikatur ,kontributi i tyre eshte i konsiderueshem ne emancipimin e femres ,role te bukura kane realizuar aktoret tona te medha ,te skenes dhe ekranit si Margarita Xhepa,Tinka Kurti, Roza Anagnosti, e deri tek te rejat si Yllka Mujo,Luiza Xhuvani, .Ne fushen e mjekesise mjeke duararta qe operojne me sukses e shpetojne jete njerezish,shkencetare te ndryshme e deri ne Hene ka dhene kotributin e saj femra!Ja pra qe roli i femres eshte shume i madh ne shoqeri ashtu sikurse edhe ne familje.Gruaja eshte grua,eshte femije e madhe ,eshte moter, eshte....NENE...dhe jeta e gruas apo e femres eshte e zbrazet ne qofte se nuk e ploteson dashuria!
Atehere ajo eshte e afte te beje cudira...
Gruaja ze nje rol te rendesishem ne ditet e sotme ne shoqeri.Nese kthehemi prapa ne kohe, do te shohim se grate jane perballur me shume padrejtesi dhe kane luftuar fort per te fituar te drejtat e tyre.Gruaja eshte konsideruar "qenie pa vlere" dhe e "paafte"; inferiore ndaj burrit dhe e pazonja per te arritur suksesin.
Me kalimin e kohes,keto barriera mendore dhe kompleksitete u zhduken,dhe shoqeria njohu rolin tejet te rendesishem qe gruaja ka zene ne ditet e sotme.
Grate arrijne te marrin arsimimin me te mire dhe zoterojne nje sere aftesish dhe kualifikimesh qe kane dhene rezultate te kenaqshme ne boten e punes.Gruaja ka arritur te zere poste prestigjioze,te drejtoje,si dhe te jete pjese e qeverise.Ajo nuk ndihet me inferiore ndaj burrave dhe arrin te marre vendime te rendesishme.Perkushtimi dhe puna e saj kane bere qe shume kompani sot te preferojne grate ndaj burrave per zgjidhjen e ceshtjeve me rendesi.Numri i grave qe punojne eshte rritur dhe ky faktor ka bere qe ato te kene fituar pavaresine e tyre.Edhe roli i saj ne familje ka ndryshuar.Nese dikur familjet ishin patriarkale,sot ka nje balancim te autoriteteve dhe mendimi i gruas ka shume peshe.
Megjithate,nuk duhet anashkaluar fakti qe shume gra,sidomos ne zonat rurale,nuk e kane fituar ende rolin qe u takon.Ato jane ende te nenshtruara dhe mbi to ushtrohet dhune.Keto gra jane viktime e nje mentaliteti kaq mesjetar.
Per fat te mire,shume prej ketyre grave jane ndergjegjesuar dhe kane raportuar padrejtesite qe u behen.Shifrat ne Shqiperi vertetojne se numri i denoncimeve nga grate po vjen duke u rritur.Shume organizata nuk ngurrojne t'u vijne ne ndihme ketyre grave, duke i bere te kuptojne sa te rendesishme mund te behen ne shoqeri.Grate jane e do te mbeten themeli baze,ku ngrihen te gjitha vlerat dhe cilesite me te mira te shoqerise bashkekohore.Emmeline Pankhurst ( 15 korrik 1858 – 14 qershor 1928) ishte një aktiviste politike britanike dhe lidere e lëvizjes Britanike për "të drejtën e votës së grave" e cila i ndihmojë gratë për të fituar të drejtën e votës. Në vitin 1999 Time emëroj Pankhurst si një nga "100 njerëzit më të rëndësishëm të shekullit XX", duke thënë: "ajo formoj një ide të gruas për kohën tonë; ajo tronditi shoqërinë në një model të ri nga e cila nuk do të ketë kthim prapa."Ajo u kritikua gjerësisht për taktikat e saj luftarake, dhe historianët nuk pajtohem në lidhje me efektivitetin e tyre, por puna e saj njihet si një element thelbësor në arritjen e votës grave në Britani.
Emmeline Pankhurst

E lindur në Moss Side, Mançester, nga prindër aktivist politik, Pankhurst në moshën 14 vjeçare hyri në lëvizjen e të drejtës së votës për gratë. Edhe pse prindërit e saj e inkurajonin atë të përgatitej për një jetë si bashkëshorte dhe nënë, ajo ndoqi studimet në "École Normale de Neuilly" në Paris. Më 18 dhjetor 1879 ajo martohet me Richard Pankhurst, një avokat 24 vite më i vjetër se ajo, i njour për mbështetje e të drejtës për votë të grave; në dhjetë vitet e ardhshme ato kishin pesë fëmijë. Ai mbështeti aktivitetet e saj jashtë shtëpisë, ajo themeloj dhe u përfshi në "Lidhjen e Grave për të drejtën e votës", e cila mbronte te drejtën e votës të grave të martuara dhe të pamartuar. Kur kjo organizatë u prish, ajo u përpoq për t'u bashkuar me Partinë e Punës së Pavarur, me prije të majtë me anë të miqësisë së saj me socialistin Keir Hardie por u refuzua fillimisht anëtarësimin nga dega lokale për shkak të gjinisë së saj.
Emmeline Pankhurst
Angela Merkel
Në vitin 2005 – Merkel bëhet kancelaria e parë femër e Gjermanisë dhe e para nga Gjermania Lindore që merrte këtë post.
Angela Merkel bën pjesë në grupin e liderve më me ndikim në botë.Angela Merkel nga gazetarët britanikë është cilësuar si ish kryeministrja e Britanisë së Madhe, Margaret Thatcher. Madje ata e cilësojnë Merkel me të njëjtin pseudonim si Thatcher, duke e quajtur “Gruaja e hekurt” gjermane.
Emmeline Pankhurst
Roli i gruas ne shoqeri ndryshoi prej Emmeline Pankhurst e cila ishte nje aktiviste politike britanike dhe qe tashme eshte cilesuar si nje nga njeqind njerezit me te rendesishem te shkullit XX pasi ajo arriti te bente te mundur qe edhe grate me pas te kishin te drejten e votimit qe eshte e drejta themelore e nje njeriu
Angela Merkel
Angela Merkel ose sic njihet ndryshe "gruaja e hekurt " eshte kancelarja e Gjermanise e cila eshte nje nga tre kancelaret e vetem qe kane arritur te marrin mandatin e trete.Gjatë udhëqjes së saj shumë gjëra ndryshuan në favor të shtetit Gjerman si rritja e ekonomisë, hapja e shum vendeve të punës, përparim në reformat shëndetësore e arsimore.Angela Merkel përvecse është kancelare e shtetit Gjerman, luan rol të rëndësishëm në politiken Europiane prandaj me 31 Dhejtor 2014 u zgjodh personi i vitit nga revista prestigjoze NEW YORK TIMES.
Roli i gruas ne shoqeri
Te gjithe e dime qe nje rol te madh ne shoqeri e kudo luan edhe femra dhe me saktesisht edhe gruaja!Pse e them kete ;-sepse femra eshte nje force e madhe levizese ne shoqerine e sotme.Me pare femra shikohej apo vleresohej ne saje te dy faktoreve;
1- e destinuar per te kryer punet e rendomta te shtepise,
2- e destinuar per t'u pare si riprodhuese per shtimin e njerezve ne familje ,per t'mos u mbyllur dera ose oxhaku i asaj familjeje!
Dhe ne saje te ketyre botekuptimeve qe egzistonin per femren ,femra nuk mundte te nxirrte ne pah vlerat e saj...por me evolimin dhe emancipimin e pareshtur te shoqerise edhe femra mundohet te zere vendin e saj qe i takon ne shoqeri...Dhe roli i saj nuk eshte i paket.
Femra eshte e afte duke vene ne funksion te gjitha potencialet e saj,te jete ne detyra te medha shteterore,duke filluar qe nga detyrat me te thjeshta e deri tek ministre ,drejtore, kryetare parlamenti etj.Shume femra kane drejtuar dhe drejtojne shtete te fuqishem si Margaret Thecer zonja apo gruaja e hekurt sic eshte epitetuar,Angela Merkel, Hillari Clinton,kryetarja e gjykates se larte ne Hage,Doris Pack e plot te tjera qe me punet e tyre kane cuar perpara shoqerine
Ese
Emmeline Pankhurst
Angela Merkel
Rita Levi-Montalcini
Rita Levi-Montalcini (Torino, 22 prill 1909 - Romë, 30 dhjetor 2012) ishte një neurologe dhe e politikane italiane. Ajo fitoi doktoraturën në mjekësi për neurokirurgji. Në fund të Luftës së Dytë Botërore ajo emigroi në Shtetet e Bashkuara, ku punoi në laboratorin Viktor Hamburger të institutit të zoologjisë pranë Universitetit Washington në San Luis.

Puna e saj me Stanley Cohen shërbeu në zbulimin se qelizat fillojnë të riprodhohen vetëm kur ato marrin urdhër për ta bërë këtë, urdhër që transmetohet me anë të substancave të quajtur faktorë të rritjes.

Për këtë në vitin 1986 së bashku me Stanley Cohen, fitoi Çmimin Nobel në Fiziologji ose Mjekësi.

Ajo u emërua më 1 gusht 2001 senatore e përjetshme nga presidenti italian Carlo Azeglio Ciampi.
Lenda:Histori

Klasa 8a

Shkolla;"Turgut Ozal"

Punoi:Aldo,Arnela,Abdullah,Beniamin,Albana
Full transcript