Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

güvenli internet kullanımı

No description
by

efe bayram

on 9 January 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of güvenli internet kullanımı

bunun sonucunda
Vürüslerden korunup güncelleştirmeleri yapıp yasak sitelere girmemeliyiz.
güvenli internet kullanımı
Güvenlik Duvarı (Firewall), bilgisayarınıza ve yerel ağınıza internetten veya diğer ağlardan gelen ve giden verilerin içeriğini kontrol eden, bilgisayarınızı veya yerel ağınızı internetten ve diğer ağlardan gelecek saldırılara karşı koruyan yazılımlara verilen genel addır. Firewall bir nevi internet ile yerel ağınızın arasında bulunan koruma kalkanıdır.Bilgisayarınızda bulunan firewall sayesinde internetten gelen ve internete giden veriler bu firewall üzerinden bir anlamda filtrelenerek geçer. .
Bilgisayar virüsleri, kötü amaçlı kişiler tarafından kişisel bilgilerinizi, dökümanlarınızı, bilgisayarınız içerisindeki verilerinizi ve internet üzerinde kullanmış olduğunuz bilgilerinizi (banka bilgileri, kredi kartı bilgileri vs.) ele geçirmek veya bunlara zarar vermek için yazılan programlardır. Kötü amaçlı kişiler tarafından yaratılan bu virüsler bilgisayarınıza girdiği andan itibaren, kendini virüsü yazan kişinin belirlediği klasörlere kopyalayarak çoğaltabilir ve kendini ağdaki diğer bilgisayarlara kopyalayabilir ve bu viruslerden korunmak için anti virüs programı gerekir.
isletim sistemi
Kullanmakta olduğunuz işletim sistemi ve programlar için yayınlanan güncellemeler, işletim sisteminiz ve kullandığınız programlar için yenilik ve eklentileri yükleyerek işletim sisteminiz ve programlarınızın oluşabilecek tehditlere karşı güncel çözümlerle hazır bir şekilde kalmasını sağlar.
güncellemeler
işletim sisteminizin ve kullanmakta olduğunuz programların güncel olması bilgisayarınızın ve bilgisayarınızın içerisindeki verilerin güvenliği açısından oldukça önemlidir. Güncelleştirmelerin yapılmaması durumunda ise sisteminiz dışarıdan gelen saldırılara karşı savunmasız kalmış olur.
Güncellemelerinizin yapılmamasından ötürü oluşabilecek güvenlik açıkları, zararlı yazılımların sisteminize girmesine ve kolayca yayılmasına neden olabilir. Bunun sonucunda ise uzaktan komut çalıştırma, hizmet dışı bırakma, sisteme yetkisiz erişim sağlayama ve sisteminizin servis dışı bırakılması gibi ciddi tehdit içeren durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.
interneti güvenli kullanmak
Günümüzde internet; iş, iletişim, eğlence, alışveriş ve en önemlisi bilgiye ulaşmak için en sık kullanılan platformlardan biri halini almıştır. İnternetin insanların hayatında bu kadar önemli alanlarda rol almasıyla doğru orantılı olarak internette paylaşılan veri miktarı da artmıştır. İnternet üzerinde paylaşılan bu verilerin insanlara sağladığı yararların tartışılmaz bir gerçek olmasının yanı sıra internet büyük ve karmaşık bir sistem olduğu için bu sistem üzerindeki boşlukların kötü amaçlar için kullanılması internet kullanıcılarını tehdit edebilmektedir. Bu yazımızda interneti kullanırken nasıl daha güvende olabileceğimize dair ipuçları paylaşmak istiyoruz
güvenlik duvarı
bilgisayar virüsleri
Full transcript