Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

DALGA VE GELGİT ENERJİSİ

No description
by

Bethy Danse

on 13 April 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of DALGA VE GELGİT ENERJİSİ

Interests
Education
Skills
Experience
References
Telephone
Email Address
City, State
.
.
DALGA ENERJİSİ;
Güneş ışınları dünyanın ana enerji kaynağıdır. Dünya üzerinde kara ve denizlerin dağılımından dolayı gelen ışınların %70′i denizler tarafından tutulur. Bu sebeble uygun yöntemler kullanılabildiğinde okayanuslar iyi bir enerji kaynağı olarak değerlendirilebilir.

Med-cezir enerjisinde faydalanmak ideal bir fikirdir. Suyun kabarması ve inmesi şeklinde gelişen gelgit hareketi süresince suyun hareket enerjisinin faydalı amaçlar için kullanımı mümkündür. Çok önceleri Med değirmenleri ismi verilen ve eski vapurların kepçe çarklarına benzeyen sistemler ile değirmen yapılmıştır.
Work Experience
PLATFORMS
Social
SOCIAL
SEO
CMS
DALGA VE GELGİT ENERJİSİ
Gelgit gücü bir diğer adıyla gelgit enerjisi; gelgitleri, gücün elektrik veya diğer kullanışlı çeşitlerine dönüştüren hidrogüç çeşididir. Ilk büyük çaplı gelgit enerji santrali 'Rance Gelgit Enerji Santrali' 1966 yılında işletmeye alınmıştır. Henüz geniş çaplı kullanılmasa da geleceğin potansiyel elektrik üretimi yöntemlerinden biri olarak görülmektedir.

Gelgit hareketleri diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından (rüzgar ve güneş enerjisi gibi) daha öngörülebilir olma özelliğine sahiptir. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında bulunan gelgit enerjisi, yüksek kurulum ücreti, yüksek gelgit mesafesine ve yüksek akış hızına sahip alanın az olması gibi zorluklarla karşı karşıyadır. Bu durum, gelgit enerjisinin kullanım alanlarına kısıtlama getirmektedir. Gelgelelim, tasarımda (dinamik gelgit enerjisi, gelgit kıyı gölleri gibi) ve türbin teknolojisindeki (aksiyal türbinler, çapraz akışlı türbinler gibi) son zamanlardaki teknolojik gelişmeler ve iyileştirmeler ile birlikte önceden hesaplanan toplam elverişliliği arttırılmış ve ekonomik ve çevresel maliyetleri diğer yenilenebilir enerji kaynakları ile rekabet edebilir seviyelere getirilmiştir.
Gelgit barajları doğaya zararlı değildir. Bunun yanında, kullanımı kolay değildir ve haliçte, önemli ölçüde gelgit olayı gereksinimi vardır. Bu nedenle kullanımı yaygın değildir. Çoğu ülke, gelgit barajı yerine hidroelektrik barajını tercih etmektedir. İngiltere'de ki Severn Nehri halicinde olmak üzere, birkaç gelgit barajı yapılması planlanmaktadır. ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya Gelgit enerjisi üzerine çalışmalar yürütmektedir. Dünyadaki en büyük gelgit barajına Fransa sahiptir: Rance Nehri halicinde bulunan gelgit barajı 1966'da inşa edildi. Bu baraj, 750 metre uzunluğundadır ve 240 MW güç üretir.
BİNNAZ
KOCAMAN
Bilinen en eski ve en büyük gelgit enerji santrali ise Fransa’nın kuzey batısında (Brittany bölgesi, Rance nehrinin ağzında) yer alan Rance santralidir. Toplam 100 milyon Euro’ya mal olan, 24 türbini ile 240MW elektrik üreten bu santral Fransa’nın enerji ihtiyacının %0.012’lik kısmını karşılamaktadır. Uzunluğu 750 metreyi bulan santral maalesef doğal sistemde değişikliklere neden olmuştur.


GELGİT ENERJİSİ İLE ELEKTİRİKVÜRETİMİ
Gün içerisinde belirli saatlerde dünya üzerindeki suların alçalıp yükselmesine gelgit (medcezir) olayı denilmektedir. Gelgit, ayın çekim kuvveti ile oluşmaktadır. Ay dünyadan uzaklaştıkça çekim kuvveti azalırken yakınlaştığında ise çekim kuvveti artar.

Gelgit en çok okyanusları etkilemektedir. Ay dünya etrafında dönerken dünyanın bir yüzü Ay'a daima daha yakın bulunur ve bu durumda Ay'a yakın yerdeki sular ay tarafından kendine doğru çekilirler. Dünyanın aya bakan tarafındaki sular yükselirken, ayı görmeyen taraftaki sular da alçalır. Yükselme ve alçalmalar devamlı olarak birbirini izler.
10/A
802
Full transcript