Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Informacje o Wielkanocy

święta
by

Wiola Szwebs

on 16 May 2011

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Informacje o Wielkanocy

WIELKANOC
Wielkanoc (Pascha) - to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich upamiętniających śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Obchodzone jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni.
Poprzedzający ją tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem.
Mówiąc o Wielkanocy po pierwsze na myśl przychodzi nam...
Kurczaczek jak i również zajączki!
W tym czasie głównie wysyłamy kartki świąteczne lub smsy, które zawsze miło od kogoś dostać;)
Rzeczą przyjemną w tym czasie,uwielbianą przez dzieci jest malowanie pisanek...
TAKICH
TAKICH
CZY TAKICH
A poźniej święcenie koszyczka...
A tu taki schemat rzeczy ważnych w każdym koszyczku.
Dlaczego jajko?
Bo z jajka wykluwa się nowe życie, tak my przez chrzest, przez sakrament pojednania duchowo rodzimy się na nowo jako dzieci Boże. Wykluwamy się z ciasnych skorupek grzechu i rozwijamy skrzydła jak orły.
Dlaczego baranek?
Bo łagodność i niewinność, to pierwsze słowa jakie cisną nam się na usta, kiedy myślimy o baranku. Paschalny baranek został złożony w ofierze. Jednak wbrew temu, co narzuca się naszym oczom, nie był on ofiarą losu. Stał się ofiarą miłości.
Dlaczego chleb?
Bo chleb powstaje z połączenia darów ziemi, stworzonych przez Boga i twórczego wysiłku człowieka. Chleb nas jednoczy, bo wszyscy go potrzebujemy. Chrystus to Chleb żywy daje siebie do spożycia za darmo.
To wszystko czyni święta niesamowite
i piękne na swój sposób...
Na koniec ciepłe życzenia:

Pogody ducha, zdrowia
i radości
oraz wszelkiego dobra
z okazji Świąt Wielkanocnych.
albo
Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne (Triduum Paschale).
W chrześcijaństwie wprawdzie każda niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Chrystusa, ale Niedziela Zmartwychwstania jest z nich najbardziej uroczysta.
Życzy nauczycielka matematyki :-)
A jak inni obchodzą Wielkanoc?
"Glad Pask!", czyli "Wesołej Wielkanocy!" mówią małe "czarownice", które podczas świąt składają domowe wizyty Szwedom. Czarownice mają od 5 do 11 lat, noszą chustki na głowach, długie suknie, a na buziach mają wymalowane piegi. Za życzenia dostają słodycze lub drobne pieniądze.
Wielkanocna pasja Norwegów to kryminały i thrillery. Gdy w innych krajach piecze się ciasta, maluje pisanki, Norwegowie przed świątecznym wyjazdem do swoich domków nad fiordami i w górach zaopatrują się w stosy książek. Zwyczaj ten już stał się norweską tradycją, którą nazwano "wielkanocną zbrodnią". Nawet telewizja i radio zapowiadają thriller za thrillerem.
Życzy nauczycielka matematyki:-)
Zwyczaj święcenia pokarmów sięga VII wieku. W Wielką Sobotę na zaproszenie bogatego ziemianina przybywał pleban w celu poświęcenia suto zastawionego stołu. Czynność ta była czasochłonna i decyzją biskupów zwyczaj tę został przeniesiony do kościoła. W Polsce praktykę noszenia koszyczka do kościoła datuje się na rok 1320.
Dlaczego mięso i wędliny?
Mięso od zawsze było symbolem dostatku i bogactwa, bo przecież nie każdy na przednówku mógł sobie pozwolić na ten szczególny pokarm. Mięsiwo w święconce uosabniać miało zdrowie i płodność. W XIX wieku w koszyczku pojawiła się słynna polska kiełbasa. Dziś do koszyczka wkłada się produkty mięsne: kawałeczki szynki, plasterki pieczonego pasztetu, schabu ze śliwką, polędwicy, boczku czy kiełbaski.
Chrzan symbolizuje zwycięstwo nad żalem, jaki towarzyszył męce Chrystusa.
Dlaczego chrzan?
Wspaniałych, rodzinnych Świąt
życzy nauczycielka matematyki :-)
Wielkanoc w Grecji jest obchodzona bardzo uroczyście. Wiele rodzin wyjeżdża z wielkich miast, aby spędzić Święta z najbliższymi w mniejszych miejscowościach. W Wielkim Tygodniu obowiązuje ścisły post, który zabrania spożywania mięsa i produktów mlecznych. W środę Grecy zazwyczaj sprzątają swoje domy, a wieczorem idą do kościoła. Wielki Czwartek jest przeznaczony na malowanie jajek (najczęściej barwionych na czerwono, ponieważ symbolizuje on krew Zbawiciela) i ozdabianie w świątyniach grobu Chrystusa girlandami. Wielki Piątek to dzień żałoby. Zabronione jest wykonywanie wszelkich prac i nie spożywa się słodyczy. Tradycyjną potrawą jest zupa z pasty sezamowej i cebuli z dodatkiem octu. Następnego dnia rozpoczyna się gotowanie świątecznych potraw, a przed północą Grecy biorą udział w mszy podczas, której kapłan za pomocą świecy wręcza święty ogień jednemu z wiernych, który przekazuje go dalej. Gdy wybije północ, zgromadzeni całują się w policzki i pozdrawiają słowami Christo Anesti czyli Chrystus Zmartwychwstał. Świece ze świętym ogniem są zanoszone do domów.
Niech Ci jajeczko dobrze smakuje,
bogaty zajączek uśmiechem czaruje,
mały kurczaczek spełni marzenia,
wiary, radości, miłości, spełnienia.
Full transcript