Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Malarstwo renesansowe

No description
by

Iga Julia

on 11 December 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Malarstwo renesansowe

Malarstwo renesansu
Spis treści
1. Bibliografia.
2. Renesans jako epoka w sztuce.
3. Najbardziej znani, renesansowi twórcy europejscy.
4. Twórcy renesansowi pochodzący z Polski.
5. Ankieta przeprowadzona wśród młodzieży.
Renesans jako epoka w sztuce
Renesans był epoką nowości i innowacji, z łatwością da się to również zauważyć w dziedzinie malarstwa. Malarstwo renesansowe w niczym nie przypominało malarstwa średniowiecznego, przede wszystkim tematem obrazów powstałych w epoce odrodzenia były głównie sprawy świeckie, zaczęto także na większą skalę malować portrety. Co więcej właśnie w epoce odrodzenia zaczęły powstawać także autoportrety, co w średniowieczu byłoby nie do pomyślenia – ostatecznie wtedy artysta miał pozostać anonimowy. Ogólnie rzecz ujmując, malarstwo renesansowe cechowało się wielkim bogactwem kolorystycznym i dbałością twórców o drugi plan obrazu. Zaczęto zwracać uwagę na wykańczanie detali. Artyści chętnie sięgali po rozmaite symbole, najczęściej spoza typowej dla średniowiecza symboliki religijnej. Malarze renesansowi bardzo często sięgali w swej twórczości po motywy mitologiczne, nie stronili od malowania aktów. Poza tym to właśnie w renesansie zaczęto malować na płótnie, rezygnując z popularnej w średniowieczu deski. Wprowadzono także perspektywę i zaczęto korzystać ze światłocienia. Malarstwo renesansowe było w dużej mierze malarstwem eksperymentalnym - eksperymentowano z farbami olejnymi, z kolorystyką, z perspektywą. Odrodzeniowi malarze pilnie studiowali anatomię, by jak najlepiej ukazać namalowane przez siebie postacie w ruchu. Malarstwo renesansu cechowało się głęboką harmonią, artyści zwracali się ku naturze, co jest widoczne nawet na portretach – często na drugim planie możemy podziwiać wspaniale dopracowane pejzaże. Zaczęto także korzystać z techniki sfumato, czyli łagodnego przechodzenia od ciemniejszych barw do całkiem jasnych przy stworzeniu charakterystycznego „zamglenia”.
Twórcy europejscy
Twórcy renesansowi pochodzący z Polski
Ankieta
1. Źródła, z których korzystałyśmy:

http://historia-s-z-t-u-k-i.blogspot.com/2012/01/renesans-malarstwo.html

http://www.sciaga.pl/tekst/18868-19-renesans_w_polsce_rzezba_i_malarstwo

http://portalwiedzy.onet.pl/142062,,,,wielkie_postacie_epoki_renesansu_w_europie_i_w_polsce,haslo.html

Cechy malarstwa renesansowego:
» zainteresowanie człowiekiem i otaczającym go światem
» przedstawianie scen religijnych w nowym ujęciu (zeświecczenie interpretacji)
» dążenie do pogodzenia antyku z ideologią chrześcijańską, wiary z wiedzą, intuicji z rozumem
» trójwymiarowość i perspektywa(zbieżna i powietrzna)
» realizm w przedstawianiu świata i człowieka
» gloryfikacja dłoni w portretach
» schemat włoskiego portretu (układ centralny, symetryczny, zamknięty w trójkącie równoramiennym, na tle okna lub pejzażu)
» alegorie i myślenie symboliczne (każde pojęcie abstrakcyjne ma umowny obraz wyrażający jego treść)
» różnorodna skala barw, cieni i odcieni
» wykorzystanie światła i półcieni w oddaniu nastroju obrazu
» pojawienie się tonda (okrągła kompozycja)
» techniki: mokry fresk, tempera na drewnie, olej na płótnie
MICHAŁ ANIOŁ
urodził się w Toskanii w 1475r, malarz, rzeźbiarz, architekt; twórca fresków w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie; zmarł w 1564 r w Rzymie.
RAFAEL SANTI
urodził się w 1483 w Urbino; malarz, architekt, przykład zharmonizowania studium duszy i ciała, mistrz logicznej, uporządkowanej kompozycji; twórca fresku: „Szkoła Ateńska”, „Madonna Sykstyńska”, zmarł w 1520r w Rzymie.
PIETER BRUEGEL
urodził się w 1525 nie daleko Bredy, malarz niderlandzki, zwany „Chłopskim” ponieważ swoje pejzaże zapełniał postaciami zwykłych ludzi, autor „Pejzażu z upadkiem Ikara”
„Walka karnawału z postem”,
„Wieża Babel”;zmarł w 1569 w Brukseli.
HIERONIM BOSCH
urodził się w 1450 w północnej Brabancji, twórca „Siedem grzechów głównych”, „Wędrowiec” (znany także jako „Syn marnotrawny”, malował nie tylko sceny z życia codziennego, ale także sceny religijne, obrazy zazwyczaj dotyczyły grzeszności człowieka, zawierały wiele symboli, dlatego nie są do końca zrozumiałe; zmarł 1516r.
ALBRECHT ALTDORFER
niemiecki malarz, urodził się w 1480r w Ratyzbonie, zyskał sławę szczególnie jako malarz krajobrazów i scen bitewnych, twórca : „Wojna Aleksandra Wielkiego z Dariuszem III pod Issos” zmarł w 1538 tamże.
ALBRECHT DÜRER
urodził się w 1471 roku w Norymberdze; twórca: "Adam i Ewa", "Czterech Jeźdźców Apokalipsy", wypracował kanon piękna człowieka, wkład w rozwój drzeworytnictwa i miedziorytnictwa, zmarł w 1528r Norymberdze.
HANS HOLBEIN (młodszy)
urodził się w 1497 roku w Augsburgu, niemiecki
malarz, portrecista; jego portrety cechuje psychologiczna głębia, precyzja szczegółów, umiejętne połączenie fizycznego podobieństwa z duchowymi cechami portretowanej osoby, twórca: „Ambasadorowie” (Podwójny portret posłów, Portret ambasadorów), zmarł podczas epidemi dżumy, nie znana jest dokładna data śmierci, został pochowany 1543 w Londynie.
"Stworzenie Adama"
"Pejzaż z upadkiem Ikara"
"Szkoła Ateńska"
"Wędrowiec"
"Ambasadorowie"
"Czterech Jeźdźców Apokalipsy"
„Wojna Aleksandra Wielkiego
z Dariuszem III pod Issos”
MARCIN KOBER
(ur. ok. 1550 we Wrocławiu, zm. przed 9 listopada 1598 w Krakowie lub Warszawie) – malarz działający w Polsce. W 1583 przybył do Polski z Magdeburga i został malarzem nadwornym Stefana Batorego. Po śmierci króla wrócił do Wrocławia, skąd wyjechał na dwór Rudolfa II do Pragi. Cesarz uwolnił go od ustaw cechowych.W 1590 był ponownie w Polsce i pracował w Krakowie i Warszawie jako malarz Zygmunta III Wazy. Jeździł do Grazu malować portrety na dworze arcyksięcia Ferdynanda.Do czasów Marcina Kobera sztuka portretu samodzielnego w Polsce była mało istotną gałęzią twórczości lokalnych artystów, przez zamawiających traktowana była z dystansem. Kober był pierwszym malarzem działającym na ziemiach Rzeczypospolitej, wyspecjalizowanym w sztuce portretu tzw. oficjalnego i jest przez to uważany za prekursora owego gatunku w Polsce. Jego portrety królewskie zyskały wielką popularność i miały wpływ na ukształtowanie się ikonografii monarszych wizerunków, która to tradycja przetrwała kolejnych sto lat.
STANISŁAW SAMOSTRZELNIK
znany także jako Stanisław z Mogiły,(ur. ok. 1480 w Krakowie, zm. 1541 tamże) – polski malarz, iluminator i miniaturzysta, cysters. Jego twórczość przypadająca na rozwój renesansu nawiązuje jeszcze do tradycji gotyckiej, dzięki czemu zalicza się ją do tzw. stylu miękkiego.Samostrzelnik, po zdaniu niezbędnych egzaminów, wstąpił do zakonu cystersów w podkrakowskiej Mogile. Dzięki protekcji opata szybko zdobył w tym zgromadzeniu eksponowane stanowisko klasztornego iluminatora.. Dla biskupa Piotra Tomickiego wykonał iluminacje do Katalogu arcybiskupów gnieźnieńskich, mszału, ewangeliarza i pontyfikału wielkoczwartkowego. Ozdobił również modlitewnik królowej Jadwigi, traktat pokojowy z Turcją oraz chorągiew złożoną królowi polskiemu przez Albrechta Hohenzollerna. Jest autorem polichromii w opactwie cystersów w Mogile (we wnętrzu kościoła, krużgankach i bibliotece), oraz portretu bpa Piotra Tomickiego w krużgankach klasztoru franciszkańskiego
portret Anny Jagiellonki
"Portret biskupa Piotra Tomickiego"
LEONARDO DA VINCI
„Dama z łasiczką"
był filozofem, konstruktorem, malarzem, architektem i rzeźbiarzem w jednej osobie. Autor np. słynnego fresku "Wieczerza Pańska", obrazów "Dama z łasiczką" i "Mona Liza". Uważał ludzi, którzy nic nie tworzą, za „chodzące przewody pokarmowe”.
Wykonały: Iga Witamborska, Justyna Dreger, Zuzanna Osuch, Ola Tkacz
Full transcript