Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Dünyada Eğitim Sistemleri Ne Durumda?

No description
by

Emine Günay

on 21 October 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Dünyada Eğitim Sistemleri Ne Durumda?

Dünyada Eğitim Sistemleri Ne Durumda?
Türkiye'de eğitim ve öğretim sistemi, kademelerden oluşmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nde kadın ve erkek her vatandaş için 12 yıllık eğitim mecburidir. Bu eğitim sisteminde eğitimini tamamlayan her öğrenciye ortaöğretim diploması verilir.
Türkiye'deki modern eğitim sistemi özgür ve sorgulayan, farklılıklara saygı duyan, kişilerin din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin eşit insanların bulunduğu topluma saygı gösteren, Türkiye'nin bilim, sanat, din, dil alanında gelişimine katkı sağlayacak ve baskıcı ve yasaklar toplumundan uzak özgür bireyler yetiştirmeyi amaçlar.
Ayrıca bu eğitim sisteminde ilköğretim okulları, öğrencileri mesleki eğitime veya çocukların ilgi alanları ile becerilerine yönelik eğitime ağırlık vermiştir.

TÜRKİYE
ABD'de ülke çapında yürürlükte olan uygulaması zorunlu bir milli eğitim sistemi bulunmamaktadır. Her Eyalet, Eyalet Yönetimi ve Eyalet Meclisi doğrultusunda eğitim programını kendi belirlemektedir. Kısaca tek merkezden gelen otoriter bir yapı yerine, yerel yönetimler, okul aile birlikleri, sivil toplum kuruluşları, öğretmen, öğrenci ve velilerin her aşamada sorumluluk aldıkları çok merkezli bir sistem bulunmaktadır.
AMERİKA
Okul Öncesi: Lisanslı çocuk bakıcıları ve yuvalar beş yaşından küçük çocuklara temel ve sosyal egitim veriyorlar.
ilkokul:1. sınıftan 6. sınıfa veya 8. sınıfa kadar egitim verilen bir kurumdur. Bu bölgeden bölgeye degişir
Ortaokul: Mesleki veya akademik egitim verilir. Bunların yanısıra dini eğitim, sanat egitimi, diger bilim dallarında egitim veren okullar da vardır.
KANADA
isviçre
9 yıllık zorunlu ilkögretim süresi 6 yaşında başlar. isviçre de mecburi egitim süresi 9 yıl olup ilkokul ve orta okulların eğitim süresi kantonlara göre degişmektedir. Bazılarında ilkokul 6 yıl iken bazılarında 5 yıl, bazılarında ise 4 yıldır. Kantondan kantona farklı olmakla birlikte ilkokullarda öğrenciler genel olarak 6 yıl temel egitimden geçerler ve bu zaman içinde kantonlara göre farklı dil egitimi alırlar.
FRANSA
Fransız yüksek ögretim sistemi eğitim kurumları açısından büyük bir çeşitlilik üzerine kuruludur. Üniversitlerin dışında yüksek egitim veren pek çok başka okul ve enstitüler mevcuttur. Bütün yüksek ögretim kurumlarındaki egitim kalitesi Devlet tarafından titizlikle takip edilir.

Full transcript