Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Alkatraso kalėjimas

No description
by

Nuotolines Studijos

on 10 May 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Alkatraso kalėjimas

2-ąjį ir 3-ajį dešimtmečiais Jungtinėse valstijose dėl Didžiosios depresijos ir Sausojo įstatymo įvedimo stipriai pakilo organizuoto nusikalstamumo lygis. Įtakingi gangsteriai nevaržomi siautėdavo didžiausiuose šalies miestuose, o valdžios institucijos pasirodė bejėgės kovoti su gerai apsiginklavusiais nusikaltėliais. Kaip išeitį JAV vyriausybė pasirinko Alkatraso salą – čia įkalinti gangsterius ir taip juos visiškai izoliuoti nuo visuomenės ir kartu įspėti kitus Amerikos gatvėse siautėjusius nusikaltėlius apie gresiančias bausmes.
Iš viso pagrindiniame pastate įrengtos 350 kameros, kurių sienos buvo gerokai nutolusios nuo pastato sienų. Vadinasi, jei kaliniui pavyktų išsikasus tunelį pasprukti iš kameros, jam dar reikėtų pasprukti iš paties pastato. Kamerų patalpa buvo suskirstyta blokais, nuolat apgyvendinti buvo tik B, C ir D blokai, nes pagal taisykles neleista laikyti daugiau nei 300 kalinių (tačiau buvo laikotarpis, kuomet Alkatrase kalėjo 302 kaliniai). Į kalėjimą paskirti dirbti geriausi JAV kalėjimų prižiūrėtojai. Jiems ir kitiems kalėjime dirbusiems žmonėms salos teritorijoje įrengtos gyvenamosios patalpos.
Kalėjimo taisyklės
,,Pažeisk taisykles - keliausi į kalėjima, pažeisk kalėjimo taisykles keliausi į Alkatrazą''

Alkatrase trims kaliniams buvo skirtas vienas prižiūrėtojas, tai dar labiau padidino saugumą (kituose šalies kalėjimuose vienas žmogus turėjo prižiūrėti dvylika kalinių). Be to, kaliniai būdavo suskaičiuojami 12 kartų per dieną. Dėl mažo jų skaičiaus prižiūrėtojams nesunku būdavo atsiminti kiekvieno vardą.
Gražios dienos :)
Alkatrazo kalėjimas
Alkatraso sunkiųjų darbų kalėjimas veikė 1934 m. sausio 1 d. – 1963 m. kovo 21 d. Alkatraso saloje, San Francisko įlankoje. Unikali geografinė salos padėtis – netoli žemyno nedidelė izoliuota sala – JAV pareigūnų buvo įvertinta kaip puiki vieta kalėjimui. Panašaus pobūdžio įstaiga čia veikė dar nuo XIX a., kuomet JAV armija Alkatraso saloje laikė belaisvius.
Žymiausias kalinys
Alkatraso kalėjimas
San Francisko įlanka, Kalifornija
Ankstyvaisiais kalėjimo gyvavimo metais galiojo viršininko Džonstono sugalvota tylos taisyklė – kalėjime nuolat turėjo būti tyla. Kaliniai tai laikė nepakeliamu dalyku, jie nuolat dėl to skundėsi. Žinomi keli atvejai kai kaliniai išprotėjo nuo nuolatinio tylėjimo, todėl vėliau ši griežta taisyklė buvo sušvelninta. Bet tai buvo vienintelis kartas, kai kalėjimo nuostatai šiek tiek koreguoti. Dar vienas bausmės būdas buvo speciali belangė kamera, kur nusikaltėliai talpinti už ypatingą nepaklusnumą.
Per 29 kalėjimo metus buvo 14 bandymų pabėgti, kuriuose dalyvavo 34 kaliniai. Oficialiai teigiama, kad visi pabėgimai nepavyko, kaliniai arba būdavo nužudomi arba pagaunami ir grąžinami. Tačiau 1937 m. ir 1962 m. pabėgime dalyvavę kaliniai dingo be pėdsako ir nors oficialiai teigiama, kad jie mirę, patvirtinimo nėra.
Alkatrase kalėjo patys pavojingiausi to meto JAV nusikaltėliai. Vienas iš jų buvo Al Kaponė (Alphonse Gabriel Capone), vienas garsiausių Amerikos gangsterių, kuris Sausojo įstatymo metais (2 ir 3 deš.) organizavo prekybą alkoholiu. Į kalėjimą Al Kaponė pateko dėl vengimo mokėti mokesčius. Alkatrazo prižiūrėtojai nusikaltėliui leido suprasti, kad jokių išskirtinių sąlygų jis tikėtis negali. Yra žinoma, kad bandė papirkinėti sargus. Tačiau Al Kaponė šiame kalėjime teišbuvo 4,5 metų, pasireiškus aiškiems sifilio požymiams jis buvo perkeltas į Federalinius pataisos namus.
Apie šią legendinę vietą sukurta daugybė filmų, prirašyta knygų, sukurta kompiuterinių žaidimų. Holivudo produktai - žymūs filmai „Alkatraso paukštis“, „Uola“, „Pabėgimas iš Alkatraso“ - labiausiai ir audrina susidomėjusių šia vieta vaizduotę. Nors dauguma filmų buvo nufilmuoti autentiškoje aplinkoje, daug kas juose nėra tiesa.
Ilgiausiai ,,sedėjęs'' kalinys
Ilgiausiai Alkatraze sedėjęs nusikaltėlis buvo lietuvis - Alvinas Karpis. Jis kalėjime praleido 26 metus.
Lietuvių migrantų sūnus gimė Kanadoje. Alvinas nusikaltėlio karjerą pradėjo būdamas vos dešimties - įsilaužė į parduotuvę ir pavogė ginklą. Vėliau jis apiplėšinėjo bankus, dalyvavo susišaudymuose su policija, už išpirką grobė turtuolius, žudė. Su broliais Barkeriais sukūrė liūdnai pagarsėjusią gaują.
Vienu metu A.Karpio už žmogžudystes buvo ieškoma net keturiolikoje Amerikos valstijų. Federalinis tyrimų biuras itin stengėsi sugauti šį lietuvių kilmės nusikaltėlį. Sulaikytas A.Karpis buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos.
Full transcript