Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Konflikty społeczne i polityczne na świecie

No description
by

Paulina Dominika

on 9 March 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Konflikty społeczne i polityczne na świecie

Konflikty społeczne i polityczne na świecie
Podobnie jak między jednostkami ludzkimi, tak między państwami i narodami współpraca układa się pomyślnie lub też rodzą się konflikty wynikające z różnych interesów obu stron.
Odkrycia archeologiczne z okresu wczesnego neolitu (7000 lat p.n.e.) dowodzą, iż już wtedy pierwsze społeczności były nękane przez wojny w stopniu nie mniejszym niż w czasach współczesnych.
Od wieków ludzkość próbowała znaleźć przyczyny konfliktów zbrojnych. Niektóre teorie na ten temat mówią, że wojna jest naturalnym zjawiskiem biologicznym, wywołanym instynktem agresji.
Uważa się również, iż wojna jest następstwem poczucia wyższości jednej rasy, narodu, wspólnoty religijnej czy grupy społecznej nad innymi.
Jedną z przyczyn wojen wskazuje się nacjonalizm. W szerokim rozumieniu jest to świadomość odrębności narodowej, której przejawem jest dążenie do niepodległości i umocnienia roli państwa.
Skrajny nacjonalizm to przekonanie o wyższości i przewadze własnego narodu nad innymi.
Przykładem skrajnego
nacjonalizmu są idee
faszystowskie, które stały się
zarzewiem II Wojny Światowej.
Nacjonalizm wywołał również
konflikty w krajach
byłej Jugosławii.
Przyczynami konfliktów zbrojnych mogą być też dostęp do bogactw naturalnych, środków służących do ich przetwarzania czy podział zysków. Wojna może być skutkiem potęgowania różnych zjawisk społecznych i politycznych- jedno stosunkowo drobne zdarzenie pociąga za sobą następne, poważniejsze w skutkach.
Konflikty zbrojne mogą mieć zasięg lokalny (obejmując tylko część kraju) bądź regionalny, gdy angażują się dwa lub kilka sąsiadujących ze sobą państw.
Zasięg lokalny mają konflikty między Grekami i Turkami cypryjskimi, między katolikami i protestantami w Irlandii północnej oraz walki o niepodległość Timoru wschodniego włączonego do Indonezji.
Do konfliktów regionalnych zalicza się wojny: między Irakiem a Iranem, Koreą Północną z Koreą Południową oraz Izraela z państwami arabskimi.
Konflikty lokalne i regionalne mogą przerodzić się w konflikt ogólnoświatowy, jeśli wciągnięte zostaną do niego mocarstwa i bloki militarne. Taki charakter miały dwa wielkie kataklizmy XX w.- I oraz II Wojna Światowa.
Dawniej wojny były rozdzielone okresami pokoju.
Dziś zjawisko terroryzmu powoduje zacieranie się różnic między pokojem, a wojną. Ludzie przestają czuć się bezpiecznie, niezależnie od kraju zamieszkania.
Np. atak terrorystyczny na Stany Zjednoczone w dniu 11 września 2001 roku, postawił w stan gotowości wojska wielu państw świata, w tym również polskie siły zbrojne.
Bezpośrednimi przyczynami wojen są konflikty na tle:
Rasowym
Etnicznym
Religijnym
Politycznym
Gospodarczym
Największy postęp w dziedzinie zapobiegania wojnom i ich skutkom osiągnięto, wprowadzając odpowiednie prawa międzynarodowe, a należą do nich -
Konwencje genewskie-
umowy międzynarodowe mające na celu polepszenie losu rannych, chorych, rozbitków w wojnie lądowej i morskiej, nakazujące humanitarne traktowanie jeńców i ochronę dóbr cywilnych oraz ochronę dziedzictwa kultury narodowej.
Skutecznym sposobem zapobiegania wojnom jest rozwój międzynarodowych organizacji polityczno- militarnych, mających na celu zachowanie pokoju na świecie przez utrzymanie równowagi sił wojskowych.
W efekcie rozbudza się nienawiść między jednymi ludźmi i ich grupami, a rozwija się poczucie więzi między innymi. Są teorie, które głoszą, że świadomość dążenia do wspólnego, wyższego celu powoduje, iż podczas wojny hartuje się duch narodu i umacnia się poczucie wspólnoty narodowej.
Ale czy to wystarcza? Patrząc na wydarzenia ostatnich tygodni- nie.
Media w ostatnich tygodniach huczą o możliwości wojny między Ukrainą, a Rosją. Ale może zacznijmy od początku.

Ludność Ukraińska wyszła na ulice walczyć o swoje prawa. Ukraińcy chcieli aby ich kraj został przyłączony do Unii Europejskiej lecz władze nie chciały się na to zgodzić.

Od czego się to zaczęło?
Przez kilka dni mieliśmy bardzo dużo wieści z hipocentrum zdarzeń- Majdanu. To tam zginęło mnóstwo ludzi w walce o swój kraj. Ukraińskie władze wydały rozkaz strzelać do każdego, nikt nie patrzył czy był to protestujący z bronią, lekarz czy bezbronne dziecko.
"W trakcie szturmu na Majdan zginęła kolejna osoba. Media społecznościowe donoszą o kolejnych kilku. Kilkaset osób jest rannych, zamieszki rozlewają się na kolejne miasta, dojazd do Kijowa jest ograniczony. W szpitalach zaczyna brakować miejsc."

natemat.pl

Sytuacja rozwijała się bardzo szybko, praktycznie z minuty na minutę była inna. Media zasypywały nas nowymi wiadomościami.
Nagle okazało się, że prezydent Janukowycz uciekł z kraju. Gdy ludność odnalazła jego domy, przerazili się przepychem który w nich panował, gdy oni sami nie mieli za co żyć. Przecież ich kraj był w kryzysie gospodarczym.
W domowy konflikt Ukrainy wkroczyła Rosja. Początkowo było "niewinnie", wszystko opierało oraz kończyło się na słowach. Niestety, nie potrwało to długo.
W chwili obecnej, wg. informacji dostarczanych przez media, umundurowane wojsko zajmuje Krym, a przede wszystkim jego granice. Początkowo nikt się do niego nie przyznawał. Putin pytany o nie odpowiadał, iż jego wojsko nigdy nie miało takich mundurów. Na dzień dzisiejszy wszyscy twierdzą, że jest to wojsko rosyjskie choćby patrząc na rejestracje wozów wojskowych pochodzących m.in. spod Majdanu.
Dodajmy również, że co ciekawe, Rosjanie popierają Putina w jego działaniach.
Czy czeka nas III Wojna Światowa? Czy ten początkowo niewielki konflikt władzy z ludnością Ukrainy ma się przerodzić w coś tak potężnego? Miejmy nadzieję, że nie.
Geografia "Człowiek gospodarzem Ziemi" kl.2
Wiedza własna
Wiadomości telewizyjne
Informacje internetowe
Wyszukiwarka obrazów google
http://natemat.pl/92495,3-osoby-zastrzelone-w-kijowie-znow-trwaja-walki-z-milicja
youtube.pl/watch?v=iV1j4V7o6
Źródła:
Prezentację
przygotowała
Paulina Łępska
3a LO
Full transcript