Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

yurttasgazeteciligi-nihanbora

No description
by

nihan bora

on 2 December 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of yurttasgazeteciligi-nihanbora

Haber nedir? YURTTAŞ GAZETECİLİĞİ Karşılaşılan her yeni şey, haberdir.
Gerçek olan bir şeyin özetidir.
Bir olayın raporudur. (Oya Tokgöz) Truthloader, deneyimli araştırmacı gazeteci bir ekibin kurduğu bir YouTube kanalı. Dünyanın dört bir yanından yurttaş gazeteci bu kanala videolarını gönderebiliyor. Associated Press/Shaam News Network, SNN - This citizen journalism image provided by Shaam News Network SNN, taken on Friday, July 6, 2012, purports to show Syrians chanting slogans during a demonstration in Hama, Syria. (AP Photo/Shaam News Network, SNN) HABER OKUMA
VE
HABER YAZMA İNCELİKLERİ

NİHAN BORA
T: @nihanbora
B: nihanbora.blogspot.com
nihanbr@gmail.com
#yurttasgazeteci Haber nasıl yazılır? Takip edilen, üzerinde araştırma yapılan konu 5N+1K kuralına göre yazılmalı. Haber metni; "Ne, nerede, ne zaman, neden, nasıl, kim?" sorularına mutlaka cevap vermeli.

Bir basın toplantısıysa; tarafların sözleri not alınmalı. Toplantıdan sonra basın bülteni edinmeli.

Ayrıca haberi daha özel kılmak için taraflarla kısa röportajlar yapılabilir. Konunun uzmanlarıyla görüşülebilir. Haber nasıl okunur,
okunmalıdır? Okuyucunun, metinlere ve metni üreten araca dair fikri olması gerekir. Haber ayrıntıda gizlidir. Bütün gazetelere aynı haber düşer ajanslardan ama tüm gazeteler kendince okur ve görür. Şahit olduğu olayı; metin, ses, fotoğraf ve video ile destekleyerek dijital araçlarla paylaşma refleksinde bulunan ve bunu ciddiyetle yapan her yurttaş, yurttaş gazetecisidir.

Eskiden gazetecilik kavramı, haber verme bakımından tek yönlü bir iletişime işaret ederken, yurttaş gazeteciliği bu durumu tamamen ortadan kaldırmıştır!

Yurttaş gazeteciliğinde amaç, bir konuya dikkat çekmek ve kamuoyu yaratmaktır. Yurttaş gazetecisi kimdir? Yurttaş gazeteciliği nedir, nasıl yapılır? Yurttaş gazeteciliği, medyanın mevcut yapısına karşıt olarak gelişmiştir. Ana akım medyada yer alamayan haberler, çoğunlukla yurttaş habercilerinin ilgi alanındadır. Yurttaş gazetecisi nasıl yazmalı? Sade, açık, kesin ve doğru yazmalı.

Kullandığı kelimeleri özenle seçmeli.

Noktalama işaretlerini bilmeli.

Türkçeyi iyi ve doğru kullanmalı.

Cümlenin öğelerini bilmeli. FRANSIZ DIŞİŞLERİ BAKANLARINDAN CLEMENCEAU, LA JUSTICE GAZETESİNİN YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ İKEN, İŞE YENİ BAŞLAYAN BİR MUHABİRE, ŞÖYLE DEMİŞTİR:

Genç adam, bir cümle yazarken önce bir ad, bir fiil, bir de tümleç kullanacaksın. Sıfat kullanmak istiyorsan, önce benim iznimi almalısın. 140 KARAKTERDE YURTTAŞ GAZETECİLİĞİ Geleneksel haber yazımında uyulması
gereken 5N+1K kuralına yurttaş gazeteciliği
yaparken de uyulması gerekir.

Artık bir olayı 140 karakterde aktarabildiğimiz
bir dünyada yaşıyoruz!

Geçeceğimiz haberde görüntü ve ses kaynak-
larının olması çok önemli. YURTTAŞ GAZETECİLİĞİNDE EN ÇOK

TWITTER BLOG

FACEBOOK YOUTUBE

GİBİ ARAÇLAR KULLANILIYOR. Mısır'ın Tahrir Meydanı'nda toplanan büyük kalabalık, gündüzleri camilerde toplanıyor; günün stratejisini belirliyor ve akşam saatlerine doğru hedefledikleri eylemleri sloganları Twitter'dan paylaşıyordu. Eylem vaktinde de Twitter'dan an be an fotoğraf ve enformasyon paylaşıyorlardı. Yabancı ajanslar daha canlı yayın fırsatı bulamadan bütün dünya, Tahrir Meydanı'ndaki büyük kitle ayaklanmasına içeriden dahil olma ve katılma şansı yakalamıştı.

Bu ayaklanma sonucu 25 Ocak 2011 tarihinde "Öfke Cuması" adı altında gösteriler başlamış, muhaliflerin gösterileri karşında Mübarek 11 Şubat 2011 tarihinde görevlerini orduya devrederek istifa etmişti.

MISIR TAHRİR MEYDANI - 25 OCAK 2011

ARAP BAHARI Yurttaş gazetecisi nasıl yazmalı? Gördüğü olayı, nesnel bir şekilde yazmalı. Haberine yorum katmamalı. Gerekiyorsa, yorumunu bir sonraki tweet'inde yazmalı.

Haber, imkanlar elverdiğince fotoğraf ve video ile desteklenmeli.

Olaya şahit olanlardan görüş alınmalı. Görüş alınan kişiler de taraflı olarak anlatabileceğini düşünerek birkaç kişiden görüş alınmalı. Görüş alırken mutlaka ses kayıt cihazı kullanılmalı. Yurttaş gazeteciliği neden şimdi bu kadar popüler oldu? Dijital dünyanın gelişmesi, yurttaş gazeteciliğini cazibeli hali getirdi.

Ayrıca tüm dünyada geleneksel medyaya karşı olan baskı, teknolojik gelişmelerle birlikte yurttaşları akıllı telefonlarıyla gördüklerini paylaşmaya götürdü. Yurttaş gazetecisinin ilgi alanları: Bir eylemi takip edip fotoğraf, video ve ses kaydı paylaşabileceğiniz gibi tamamen özel bir haber gibi Karadeniz'de çay toplayan kadın da yurttaş gazetecisinin alanları arasına girebilir.

Yurttaş gazeteciliği sadece olağanüstü durumları değil, kendisi gibi yurttaş olanların hikayesini de görmelidir. GAZETECİLİKTE KISA PARAGRAFLAR VARDI,


ŞİMDİ SADECE KELİMELERİMİZ VAR!


İŞ DAHA DA ZORLAŞTI! Mosireen, Kahireli yurttaş gazetecilerden oluşan bir topluluk. Kahire'de devam eden olayları filme çekmek isteyen insanlara danışmanlık ve ekipman konularında yardımcı oluyorlar. Şu an Türkiye'de 140 karakterle yurttaş
gazeteciliğinin en iyi temsilcisi @140journos olarak verilebilir. OKUMA ÖNERİLERİ

Oya Tokgöz, Temel Gazetecilik, İmge Yayınları

Zeynep Atikkan-Aslı Tunç, Blogdan Al Haberi, Yapı Kredi Yayınları

Dr. Atilla Girgin, Haber Yazmak, Der Yayınları

http://en.wikipedia.org/wiki/Citizen_journalism

http://www.guardian.co.uk/media/2012/jun/11/rise-of-citizen-journalism

http://journalism.uoregon.edu/~tbivins/MERL/new_media3.html

http://www.aim.org/media-monitor/citizen-journalism-growing/

http://journalism.about.com/od/citizenjournalism/a/whatiscitizen.htm

TWITTER HESAPLARI:
@NewMediaVoice
@JournalismDaily
Full transcript