Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

semundjet

No description
by

xhulia ponari

on 27 December 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of semundjet

Projekt ne Qytetari Semundjet qe shkaktohen nga kequshqyerja
-Anoreksia
-Bulimia Shenjat e anoreksisë nervore- Simptomat Statistika Ushqehu shendetshem Anoreksia Anoreksia nervore është një çrregullim i të ushqyerit në të cilën personi bie shumë në peshë sepse e kufizon të ngrënit. Ky problem vihet re më dendur te gratë e reja dhe vajzat adoleshente se sa te meshkujt. Shkaqet e anoreksisë nuk janë zbuluar tërësisht, megjithatë ka të ngjarë që ato të jenë sociale, psikologjike e fiziologjike. -humbje ne peshe(15 %e peshes qe pritet te humbet)
-perdorimi I metodave per nxjerrjen e ushqimit
-ndryshim I ciklit te menstruacioneve
-probleme me kockat
-probleme ne aparatin e dhembeve
-shenja depresioni
-izolim social -Rreth dhjetë milionë gra e një milion burra në SHBA vuajnë nga anoreksia,
-ky çrregullim vihet re më shumë në vendet perëndimore,
-Pamjet e modeleve në revista janë imazhe që ndikojnë mënyrën se si gratë e vajzat shohin veten e tyre
-Studimet tregojnë se 80% e vajzave dhe grave janë të pakënaqura me trupin e tyre.
-Anoreksia e bulimia, godasin para adoleshencës!
-Shqetësimet me ushqyerjen si anoreksia dhe bulimia
godasin 1 në 10 vetë para adoleshencës.
-Sëmundjet e shfaqura në fëmijëri rëndohen me kalimin e viteve dhe zhvillohen së bashku me zhvillimin e organizmit i cili duhet të zhvillohet më tej.
Full transcript