Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

GELENEKSEL MEDYA

No description
by

hatice ok htc

on 12 September 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of GELENEKSEL MEDYA

GELENEKSEL MEDYA
GELENEKSEL MEDYADA PAZARLAMA
Pazarlama süreci, bir bütünleştirilmiş süreç olup bunun vasıtasıyla firmalar müşterileri için değer
yaratmakta ve bunun karşılığında müşterilerden değer kapabilmek için güçlü müşteri ilişkileri kurmaktadırlar.
Pazarlama “tüketici ne ister, ne isteyebilir, nelere ihtiyacı vardır, onu ne mutlu eder?”
sorularına verilen yanıttır.. Pazarlama, müşterileri mutlu etmelidir. Müşteri aslında sunduğunuz ürünü değil onun kendisinde oluşturduğu hissi satın alıyordur. O ürüne değil o ürünün verdiği hisse hatta onun hayaline sahip olmak istiyordur.


GAZETELERDE VE DERGILERDE PAZARLAMA
Firmaların ticari ilanları özellikle, marka, ürün ve hizmetlerini kapsamaktadır. Firmalar, ticari ilanları, gazetelerin ana sayfası haricinde, istedikleri herhangi bir sayfaya verebilmektedirler. Bu tip ilanlar, firmaların istedikleri ölçülerde yayınlanabilirken, genel olarak tam saya, yarım sayfa ve çeyrek sayfa olarak verilmektedir. Gazeteler, bu tip ilanları, tasarımların renk sayısına ve ebatlarına, kullanılmak istenilen sayfanın özelliğine göre sütun/santim olarak ücretlendirmektedir.
Gazete reklamlarının tüketicilere ulaşmada daha etkili olduğu bilinen bir gerçektir. Çünkü gazete reklamları, gazeteleriyle bütünleşmiş okurlara ulaştırılmaktadır. Gazete okurları, tarihten bu yana gazeteleriyle bütünleşmiş olmaktadır. Kimi okurlar, gazetelerinin içeriklerini, haberlerini hatta en dip köşedeki yazıları bile okumaktadır. Bu tip okurlar, yaşam tarzlarını da gazetelerinin misyonlarına göre yapılandırmakta ve kendi kültürlerini ona göre düzenlemektedirler. Bu tip gazetelere verilen, markaların bunlara aynı değerleri yüklemekte ve incelemektedirler. Firmalar, gazetelere çeşitli türlerde tasarım verebilmektedirler. Bunlar ticari ilanlar, sosyal ilanlar ve seri ilanlar olmaktadır.
GELENEKSEL MEDYA
kitlelere ulaşma ve onları etkileme noktasında, geleneksel medyanın hala daha açık
ara lider olduğunu söyleyemek yanlış olmaz. En azından önümüzdeki 5-10 yıllık süreçte
teknolojinin gelişimiyle birlikte mobil ve internet kullanımının giderek artan bir ivmeye
sahip olacağını
öngörsek de, geleneksel medyanın gücüne erişmesi şimdilik zor görünüyor.

Erişim - Hem geleneksel medya hem de sosyal medya teknolojileri herkesin genel bir kitleye erişebilmesine olanak tanır.
Erişilebilirlik - Geleneksel medya için üretim yapmak genellikle özel şirketlerin ve hükümetlerin sahipliğindedir; sosyal medya araçları genel olarak herkes tarafından az veya hiç maliyetle kullanılabilir.
Kullanılırlık - Geleneksel medya üretimi çoğunlukla uzmanlaşılmış yetenekler ve eğitim gerektirmektedir. Çoğu sosyal medya için bu geçerli değildir veya bazı durumlarda yetenekler tamamen değişmiş ve yenidir, yani herkes üretimde bulunabilir.
Yenilik – Geleneksel medya iletişimlerinde meydana gelen zaman farkı (günler, haftalar, hatta aylar) anında etki ve tepkisi olan sosyal medya ile kıyaslandığında uzun olabilmektedir (Tepkilerin zaman aralığına katılımcılar karar verir). Geleneksel medya da sosyal medya uygulamalarına adapte olmaktadır, dolayısıyla yakın zamanda bu farklılık ortadan kalkacaktır.
Kalıcılık - Geleneksel medya yaratıldıktan sonra değiştirilemez (bir dergi makalesi basıldıktan ve dağıtıldıktan sonra aynı makale üzerinde değişiklik yapılamaz), oysa sosyal medya yorumlar veya yeniden düzenlemeyle anında değiştirilebilir.
Geleneksel medya ve sosyal medyayı nasıl etkıler ???
GELENEKSEL MEDYANIN FARKLARI
Geleneksel Medyanın Başlıca özellikleri nelerdir ?
- Geleneksel Medyanın yayın organları çok büyük kitleleri kapsamaktadır.
- Tek taraflı medyadır. (Sadece Yayın)
- Maliyeti yüksektir.
- Sonuç her zaman için daha net olur.
Aslında Geleneksel medya dediğimiz medya sistemi bundan belkide bir 10 sene önce medya = Geleneksel medya şeklinde tanımlanabiliyordu ancak günümüzde ise Medya teriminin kesinlikle değiştiği ve alan kollarına ayrıldığı ayrılmaz bir gerçeğimizdir.
Geleneksel medyada birey olarak sadece tüketiciyizdir. Medya içeriğini(Haber, Eğlence, Görüntü gibi)
üretenler, bize tüketmek üzere bunları sunarlar ve karşılığında biz bunları tüketir ve yorum yapamaz,
içerik üzerinde değişiklik yapamaz ve yayınlayamayız. Direkt olarak bağlantımız yoktur ve üretenler
ve tüketiciler farklı kişilerdir.
Geleneksel medyada televızyon
Eskıden bu yana en sık kullanılan kıtle aracı televızyondur.televızyonun hedef kıtlesı herkesdır.geleneksel medyanın olumlu yonlerı sosyal medyadan daha fazladır.herhangı bır pazarlamayı televızyon uzerınde yaptıgımızda hedef kıtleye ulaşmak daha kolaydır.televızyon haber kaynagı acısından daha guvenılır ve samımıdır.televızyonda eğıtım sart olmasından dolayı ınsanların uzerındekı etkısı daha kalıcı ve buyuktur.Kuşaktan kuşağa ızlenen televızyon pazarlama ve reklam buyuk sırketler tarafından secılır bunun nedenı malıyetın yüksek ama kazancının sosyal medyadan daha fazla oldugu ıcındır.sosyal medyanın malıyetı hıç yoktur.ama orda herkes haber kaynağıdır herkes bılgılerını sosyal medyada aktarabılır ama bu bılgılerın hedef kıtlesı kısıtlıdır. çünkü hedef kıtlesı sadece sosyal medyayı kullanan ınsanlardır
Yeni medya edinimleri ile çok farklı beklentilere ve bakış açılarına vakıf olan topluluklar, geleneksel medyanın da kendi ihtiyaçlarını karşılamasını zorunlu kılmaya başladı.
Bu alanda her daim ön planda olan rating ve tiraj kaygısı, geleneksel medyayı önce içerik dağıtımı, daha sonra ise hedef kitlelerin ihtiyaçlarını karşılama noktasında sosyal medya ile entegre olmaya itti. Böylece bir dönem görmezden gelinen, internet ve yeni medya; geleneksel medya içerisinde yer almaya başladı.
Ancak bu noktada sosyal medya geleneksel medyayı dönüştürdü demek çok iddialı olur. Her iki ortamın da birbirini etkilediği aşikar, şu an bir yakınsama var ancak biri diğerini yeni bir forma kavuşturdu demek için çok erken.
dünyanın büyük bir kesiminin olduğu gibi, Türkiye de hala bir televizyon ülkesi olduğu gerçeği karşımızda dururken.
Anaakım medya, sosyal ağlardaki potansiyeli görür görmez sahip olduğu en büyük avantajı, yani finans kapitali devreye sokarak, içerik üzerinde ciddi bir hegemonya kurmak için stratejiler geliştirmeye başladı.
Televizyon için içerik üreten yapımcılar popülarite, yayıncılar ise tanıtım için sosyal ağlara yatırım yapmaya başladı. Buradaki trafiği kendi içeriğine yönlendirmeye gayret etti.
Bunun için düzenli olarak verilen reklamlar, tertiplenen yarışmalar ve televizyon ile eşzamanlı kurulan sosyal medya kampanyaları, gündemi belirlemede etkili bir rol oynamaya başladı.
Bu her iki tarafında birbirine entegre olma sürecini hızlandırdığı gibi, sosyal medyayı da doğrudan etkilemekte.
Çünkü anaakım sadece rakamlarla ilgilenmez, gündemin de belirleyicisi, sohbetlerin de şekillendiricisi olmak ister. Bu nedenle, gazete ve televizyonda ne varsa, sosyal medyada da o olsun ister.
şuanda sosyal medya ve geleneksel medya arasındaki tanımların farklı olmasına, sosyal medyanın geleneksel medya önüne geçtiğinin söylenmesine ve geleneksel medya ve sosyal medya arasında haber paylaşımında bir takım sıkıntılar yaşanmasına rağmen aslında birbirlerini besleyen, destekleyen ve büyümelerini hızlandıran iki medya alanı. Geleneksel medyanın beslenmesine en büyük katkıyı sağlayan televizyon şuanda twitter ve facebook’u da beslemekte. Özellikle çok fazla izlenen diziler ve tv programları hashtag kullanarak hem sosyal medyada bu programların konuşulmasını sağlıyor izleyici sayısını arttırıyor hem de bu programları izleyen kişilerde bu hashtagleri gördüklerinde sosyal medyada ne konuşuluyor merakından twitter yada facebooka giriyor hata bazen yeni bir hesap açabiliyor..
Sosyal medya erişilebilirliğinin kolay olması, bu mecrayı kullanmak için herhangi bir yeterliliğe sahip olmanın gerekmemesi sebebi ile bir adım önde gibi görünse de geleneksel medyanın beslenmesine en büyük katkısı olan televizyonun yerini alacak gibi görünmüyor ta ki internete bağlanabilen televizyon kullanımın artmaya başlamasına kadar.
Gazetelere firmaların verdikleri ticari ilanlar dışında, seri ilanlar da oldukça etkilidir. Seri ilanlar direkt olarak ihtiyaç sahipleriyle buluşmaktadır. Çünkü bu tip ilanları, ihtiyaç sahipleri incelemektedir. Ticari ilanlar da aynı şekilde ki tüketicilerle buluşmaktadır. Hâlbuki diğer tanıtım mecraları olası veya potansiyel tüketicilere seslenmektedir, fakat gazete reklamları doğrudan kendi tüketicileri ile buluşmaktadır. Diğer tanıtım mecralarına uygun olarak tasarlananlarda, tüketicilerin satın alma eğilimlerini ortaya çıkarmak için, bin bir etkileyici unsur kullanılmakta ve bu tip eğilimlerin yönlendirilmesi için, kampanyalar, indirimler düzenlenmektedir.
Fakat gazete reklamlarını inceleyen tüketiciler, zaten satın alma eğiliminde olarak ilanları incelemekte ve seçim yapmaya çalışmaktadır. Dolayısıyla, gazetelerin firmalara sundukları bu tip tanıtım mecraları, eşsiz bir kolaylık sağlamaktadır. Seçim yapmak ve zaten satın alma eğilimiyle bu çalışmaları inceleyen tüketiciler, bu arada firmalarla ilgili çıkan bütün ayrıntıları incelemektedir. Satın alma kararlarından emin olabilmek için, firmaların diğer ürün ve hizmetleriyle ilgili ilanlarını, bilgi metinlerini incelemektedir.
Aslında firmalar, bu tip tanıtım mecralarını daha çok kullanmalıdır. Çünkü satın alma eğilimleri ile gazete reklamlarını inceleyen tüketiciler, firmaların diğer ürün ve hizmetlerini öğrenmekte ve gerektiğinde diğer ürün ve hizmetlerini kullanmaktadır. Ayrıca, kendi satın aldıkları ürün ve hizmetleri veya öğrendiklerini çevreleriyle paylaşmakta ve önerilerde bulunmaktadırlar. İşte bu yüzden, bu tanıtım mecrası, firmalar için hem geleneksel biçim olarak saygın ve güven verici olmakta hem de doğrudan tüketiciyle buluşmaktadır. Özellikle tirajları yüksek olan gazeteler, çok daha fazla tüketici ile buluşmakta ve etkili olmaktadır. Gazetelerin hem kendi sayfalarında bulunan çalışmaları hem de dağıtım kanallarının kullanılmasıyla verilen tasarımlar, tüketicilerin ilgisini çekmekte ve okunmaktadır
Full transcript