Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Copy of Peyzaj Mimarlığı Kısa Tarihçesi

No description
by

Z P

on 26 September 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Copy of Peyzaj Mimarlığı Kısa Tarihçesi

M.Ö. 2000- M.Ö. 539 MEZOPOTAMYA BABİiLİiN ASMA BAHÇELERİi M.Ö. 3000- M.Ö. 333 MISIR ROMA M.Ö. 753- M.S. 476 HADRIAN VİLLASI TUSCİ VİLLASI PLINY VİLLASI POMPEİi ORTAÇAG M.S. 476- 1453 RÖNESANS 15- 16. Yüzyıl Villa Vatikan Plazzo Belvedere Villa d’Este Avcılık- Toplayıcılık Göçebe Yaşam Tarım Devrimi Yerleşik Yaşam M.Ö. 10000 İiRAN ANTiİK YUNAN İILKÇAĞG M.Ö. 3500- M.S. 476 M.Ö. 543- M.Ö. 333 BABİL M.Ö. 1100- M.Ö. 323 En önemli mimari yapılar şsatolar ve manastırlar.
Roman ve Gotik Sanatı.
Roman Sanatı: manastırlar ve derebeyi şsatoları.
Kubbe Çatı ve Kuleler. Gotik Sanatı: Dikey hatlar ön planda.
Katedraller, saraylar, şsatolar, kent surları Bahçe Sanatı derebeylerin sşatoları ve manastırların avlularında gelişsmisştir. Manastırlar dini eğitimin yanında toplumsal yapıda gerek duyulan diğer ihtiyaçlarında eğitiminin verildiği kurumlardır.
Bu nedenle tarım alanında gelişmiş din adamlarının yetişmesi de sağlandığında manastırın kilise bölümünün güneyinde Cloister adında avlu bahçeler yer alamaktadır. San Giminiano- İtalya St. Gallen Manastırı: ayrıntılı avlu kompleksi, manastır binası ve tıbbi bitkiler bahçesi. St. Gallen Manastırı- İsviçre Ortaçağda derebeylerin yaşadığı şatolar korunma amacı ile yüksek bölgelere inşa edilmiştir. Şato bahçeleri dama tahtası biçiminde bölümlendirilmiştir. Bu bölümlerde çim ve süs bitkileri kullanılmıştır.
Bahçelerde su öğesi yaygındır. Taş ya da mermer havuzlar, su çanakları, kuyular ve duvarları dıştan kuşatan su kanalları bulunmaktadır. Vincennes Şatosu Mısır'da bahçeler duvarlara ya da papiruslara resmedilmisştir.
Bu bahçelerin mabet ya da üst sınıfa ait ev bahçeleri oldugu bilinmektedir. Bir bahçenin çevresinin 10 bin metre uzunlukta, kare şseklinde olabildiğgi ve içinde hurma, palmiye, incir, akasya ve kamısş yetiştirildigği bilinmektedir.
Bahçeler simetrik düzendedir. Çift taraflı yollar görülmektedir. Konutun etrafı kum fırtınalarından ve yaban hayvanlarından korunmak için yüksek duvarlarla çevrelendiğginden bahçeler bu duvarların ardında yer almaktadır.
Konut girisşleri kemerlidir ve bu kemeri saran asma bitkisi kullanılmısştır.
Konuta asmalarla kaplı pergolaların altından geçerek ulasşılmaktadır. Bahçelerde su ögğesi hakimdir ve çok sayıda havuz bulunmaktadır. Bu havuzlar dikdörtgen ya T sşeklinde olabilmektedir. Bu havuzlar sulama ve rekreasyon amacı ile kullanılmaktadır.
Havuzlarda nilüfer çiçeğgi kullanılmaktadır.
Bahçelere su Nil Nehrinden açılan kanallarla aktarılmaktadır.
Bu kanallarla konuta kayıklar vasıtası ile de ulasşılabilmektedir. Saray bahçeleri ön plandadır.
Bu bahçeler kademeli olarak yükselmekte ve birbirlerine basamaklar ile bagğlanmaktadır.
Bahçelerde çok sayıda heykel bulunmaktadır.
Bahçelerde avlu sistemi bulunmaktadır. Su ögğesi çok önemlidir. Açık kanallar ve havuzlar yapılmısştır.
Bahçeler dört farklı bölümden oluşsmakta ve her bölümde havuz bulunmaktadır.
Bahçelerde formal bir düzen hakimdir ve birbirini kesen akslar yer almaktadır. Babil'in Asma Bahçeleri Babil Kraliyet Sarayında yapılmısş ve teraslar üzerine kurulu çatı bahçeleridir.
Bu bahçeler Dünyanın 7 Harikasından biri kabul edilmektedir. Bahçeler revaklar ve kemerli duvarlar üzerinde yükselen teraslardan oluşsmusştur.
Terasların üstü tasş başkonlarla kaplıdır. Bu bahçelerde meyve agğaçları, palmiyeler, akasya, servi, sedir, nilüfer ve papatya gibi bitkiler yetisştirilmistir.
Kemer ve sütunlardan sarkan sarkıcı bitkiler kullanılmısştır.
Su yüksek duvarların üzerindeki sarnıçta toplanmakta ve buradan dereler ve çagğlayanlar halinde bahçeler sulanmaktadır. Polis: Antik Yunan kentlerine verilen isim/ Şsehir devletler.
Kent surlarla çevrelenmişs ve agora isimli toplumsal hayata yön veren bir meydan çevresinde konumlanmıstırş.
Değgisş- tokuşsun yapıldığgı pazar bulunmakta, ayrıca toplumsal hayatla ilgili sorunların tartısşıldıgğı kamusal alandır. Agoranın çevresinde tiyatrolar ve stadyumlar yer almaktadır. Konutlar da agoranın etrafında konumlanmısştır.
Konutun dört bir tarafı dısşarıya kapalı olup, iç avlu sistemleri söz konusudur. Homeros- Oddysseia Alcinous Sarayı ve Bahçesi Bahçe 3 bölümden olusşmaktadır.
Meyvelik: Armut, elma, incir, zeytin ve nar agğaçları bulunmaktadır.
Bagğ
Çiçek Yastıkları: Budanmısş bitkiler
Bahçede 2 havuz bulunmaktadır. Biri bahçenin etrafında dolaşmakta, digğeri tasş duvarlardan dısşarıya çıkarak halkın kullanımına sunulmusştur. Roma kentleri oldukça zengin ve kentin gereksinimlerini sagğlayacak yapılara sahiptir.
Yollar, hamamlar, tiyatrolar, stadyumlar, gimnasyumlar, hipodromlar, köprüler, su kemerleri ve sütunlu yollar ön plandadır. Bahçe sanatı uzun bir dönem geri planda kalmışstır.
Daha çok meyve tarımı ve tarla ürünlerine yer verilmisştir. Halk sınıflara ayrılmısş ve bu durum farklı tipte yerlesşmeler dogğurmuşstur.
Üst sınıf halk kent merkezinin dısşında, doğga ile iç içe olan villalarda yaşsamaktadır.
Roma kentlerinde bahçe anlayısşı da bu villa bahçeleri ile gelişsmişstir. Hadrian villası 3500 dönümlük bir alanda kurulmusş mimari bir kompleks niteligğindedir.
Kütüphaneler, hamamlar, tiyatrolar, hipodrom, teraslar, heykeller ve havuzlar gibi çok çesşitli yapılar barındırmaktadır.
Bu yapılar genisş bahçeler ile birbirine bagğlanmaktadır.
Bahçe birimleri geometrik formludur Tusci villası, terasları birbirine bagğlayan rampalar ve bunları çevreleyen düzgün budanmısş çit bitkileri, çınar agğaçları ile çevrelenmisş yesşil alanlar, hipodrom ve su tesislerinden olusşmaktadır. Pliny Villası içerisinde üzüm bağgları, süs bitkileri, meyve ve sebzelikler bulunduran bir manastır bahçesi niteligğindedir.
Villada bir havuz bulunmaktadır.
Villanın çevresinde tarlalar yer almaktadır. Pompei bugünkü italya sınırlarında bulunan bir kenttir.
Bu kent Roma döneminde M.S. 79 yılında Vezüv Yanardagının patlaması sonucu lavlar altında kalmıstır.
Yakın geçmiste kentte yapılan kazılar sonucunda bu lavların etkisi ile tüm sehir ortaya çıkarılmıstır. Forum, tapınaklar, tiyatrolar, amfitiyatrolar, bazilikalar, caddeler, atölyeler, kenar mahalleler, hamamlar, meyhaneler, çamasırhaneler, degirmenler, fırınlar, kumarhaneler, batakhaneler, hanlar, sehri gezenler tarafından bugün bile farkedilebilmektedir. Bunun yanında kenti bastan basa kaplayan lavlardan kaçmaya çalısan insan ve hayvanların bedenleri de o anki sekilleriyle gorulebilmektedir. Bu kentin orjinal mimarisi ve bahçe düzenini bu nedenle bozulmadan görmek mümkündür.
Evlerin avlularında küçük bir havuz, hemen yanında süs bahçesi, mermer kaideler üzerine yerlestirilmis insan ve hayvan figurleri, heykeller ve form verilmis bitkiler yer almaktadır. FLORANSA ViLLALARI DÖNEMi 1450- 1503 MiMARLAR DÖNEMi 1503- 1573 BAROK DÖNEMi 1573- 1773 En ünlü mimar Alberti'dir.
Bahçeyi yapı mimarisi ile birlikte düsünmektedir.
Villa manzaraya hakim bir yükseklikte konumlanmalı ve bahçesinden tüm görüntü tüm güzelligi ile görülebilmelidir. Bahçeye giris düsük kotlu bir noktadan verilmeli ve giderek yükselen rampalı ve basamaklı yollarla teraslara ve villaya ulasmalıdır. Bahçede portio (localar), pergola ve grotto (su ögesi) bulunmaktadır.
Çiçekler dekoratif kaplarda yetistirilmektedir.
Villa sahibinin ismi bitkilerle bahçenin görünen bir kısmına yazılmaktadır. Floransa'da villa ve bahçe yapımında Medici ailesinin rolü büyüktür.
Birçok villanın yapımını saglamıslardır. MEDiCi ViLLASI PETRAiA ViLLASI Bu villa 1458 yılında yaptırılmıstır.
Bahçesi ailenin genellikle sanatçıları agırladıgı bir mekan olmustur.
Bahçe genis görüse sahip iki kademeli bir terastan olusmaktadır. Dikdörtgen seklindeki ilk teras 3 taraftan duvarlarla çevrilidir.
Bu terasta çakıllı yollarla ayrılmıs dikdörtgen çim alanlar ve düzenli aralıklarla sıralanmıs vazolar bulunmaktadır.
ikinci teras yine aynı sekilde duvarlarla çevrelenmistir.
Burada simetri hakimdir.
Birbirini kesen iki aksın ortasında havuz yer almaktadır.
Budanmıs çiçeklikler yer almaktadır. 3 terasta yer alan bahçeler ile villaya ulasılmaktadır.
Bahçenin ana bilesenleri havuzlar, heykeller, budanmıs simsirler, çiçek parselleri, büyük vazolar içinde yetistirilen limon agaclarıdır. Rönesansın merkezinin Floransa'dan Roma'ya geçmesi ile Roma'da da villalar ön plana çıkmıstır.
Bu dönemde kent yeniden insa edilmistir ve çok büyük bahçeli gösterisli yapılar ön plandadır. Bahçelerde kottan dolayı olusan terasların bina ve birbirleriyle olan baglantılarının duvar, basamak gibi mimari ögelerle tanımlanmasından dolayı mimarların bu dönemde hakimiyetleri söz konusu olmustur. Bahçeler heykeller için bir müze olarak kullanılmıstır.
Bahçelerde yine su ögesi hakimdir ve genis kanallar ve havuzlar yer almaktadır. Bahçesi çok genistir.
Su havuzlar, org biçimli çesmeler ve fıskiyelerde kullanımıstır. Bu dönemde sanat dogayı taklit etme degil, aksine onu biçimlendirme olarak anlasılmıstır.Bu dönemde yapılan barok sarayları, fıskiyeli havuzları, görkemli heykelleri, bahçeleri, süslü ve muazzam salonları, duvar islemeleri, tanrı ve mitoloji konulu resimleri bu dönemin mimarisinde yer alan temel unsurlardı. VERSAY SARAYI DiGER BAROK BAHÇELERi iSPANYA iSLAM SANATI 756- 1492 Bahçe kültürü saray bahçelerinde gelisşmisştir.
Avlu düzenlemeleri ve su ögesi ön plandadır. ELHAMRA SARAYI 4 önemli mekandan olusur.
Mersinli Avlu: Bahçe içindeki en geni havuzun bulunduu kısımdır. Havuzun iki yanında biçilmis mersin çiti bulunmaktadır. Avlu revaklarla çevrelenmis ve durgun havuzdaki suyun yarattıgı akis bu revakları yansıtmaktadır. Aslanlı Avlu: Mekanları dörde bölen haç seklinde havuzlar yer alamaktadır. Ayrıca 12 adet aslan figürünün tasıdıgı su çanagından tasarak aslanların agzından fıskıran sular kanallarla diger bölümlere aktarılmaktadır. Portakal agaçları hakimdir. Servili Avlu: Bu avlunun içinde 4 adet servi ve küçük bir havuz yer almaktadır. Kadınlar Avlusu iSLAM KÜLTÜRÜ iRAN iSLAM SANATI 1335- 1736 Iran bahçeleri ile ilgili bilgiler minyatürler ve halılara islenmis bitki ve bahçe motiflerinden elde edilmistir.
Bahçeler yüksek duvarlarla çevrilidir.
Bahçede kanallar ve sekli dikdörtgen, kare ya da daire olan havuzlar yer almaktadır. Semerkand ve çevresinde yapılan su bahçeler önemlidir:
Kuzey Bahçesi
Cennet Bahçesi
Çınar Bahçesi
Dört Bahçe
Gönül Ferahlıgı Bahçesi
Gül Bahçesi Diger islam bahçelerinde olduu gibi bahçeyi artıseklinde kesen 2 su veya nehir olgusu bu bahçelerde de görülmektedir.
Böylece bahçe 4 bölüme ayrılmaktadır.
Su her zaman durgun formda ya da hafif akan fıskiyelerle karakterize edilmektedir.
Su önemlidir ve 4 amaç için kullanılır. 1. Sulama
2. Serinleme
3. Sukunet- sakinlik
4. Musiki Su ögeleri kanallar vasıtasıyla birbirlerine balanmı ve bahçenin her bir kösesine ulasması salanmıstır.
Bunun amacı tüm mekanlarda serinlik etkisinin ve musikinin hissettirilmeye çalısılmasıdır. Hint Sanatı Tac Mahal
1632 Yapı ve çevresi dünyanın kültür mirası arasındadır.
Yapı kuzey güney eksenli dikdörtgen bir avlu içinde konumlanmıstır.
Avlu kırmızı kum tasından yüksek bir duvarla çevrilidir.
Avlunun güney ucunda anıtsal bir giris bulunmaktadır.
Avlunun ortasında dikdörtgen bir havuz yer almakta ve su ayna görevi görmektedir.
bu havuz dört ana yöne doru uzanan su kanalları ile genislemektedir.
Su kanalları boyunca servi agaçları dikilmistir. UZAKDOGU BAHÇE SANATI JAPON BAHÇE SANATI Japonya da bahçe hiçbir zaman Avrupa’da olduu gibi zenginlik ve lüks maddesi olarak düSünülmemis, daha çok Japon halkının öz karakterinde mevcut tabiat sevgisinin ve özleminin bir parçası olarak kabul edilmistir. Klasik bir Avrupa bahçesinde tabiat yapaylık tarafından isgal edilmis budanmıs ve temizlenmistir. Insan bu bahçelerde tabiata ham bir madde olarak bakar buna karsı bir Japon bahçesinde tabii düzenin varlıgını hemen sezmek mümkündür. Japonlar için bahçe tabiat ile insan arasındaki bagdır. Bu bakımdan bahçede kullanılan elemanlar insanı tabiata yaklastırıcı vasıtalardır. Japonya’nın en ünlü bahçe mimarları çogu ressam olan din adamları idi. Muso Soseki (1275-1351) din adamları içinde bahçe çalısmalarının öncülerinden sayılmaktadır. M. Soseki, dini yapılarla baglantılı olarak 50 ye yakın bahçe düzenlemistir. Zuisenji Bahçesi Japon bahçesinin ilkel sekli, bir su yüzeyinin ortasındaki adacık üzerinde bulunan bir agaç ve tastan ibaret doga parçasıdır. Japon bahçelerinde su, köprüler, çardaklar, taslar, tas kandiller, bahçe pagodaları, bitkiler, kusatma elemanları ile adım tasları ve kaldırım tasları Japon bahçe ögelerini olusturmaktadır. Japon bahçe stilleri;• Kuru Tas Bahçesi,• Su Bahçesi,• Çay bahçesi ve• Sair Ruhlu Kimselerin Bahçesi seklindedir. Kuru tas bahçesinde esas elemanlar taslardır. Bu bahçe stilinde hiç su olmadan da kuvvetli bir su ifadesi kaya, çakıl ve tırmıklanmıs kum ile olusturulmaktadır.lk kez Muromachi Döneminde ortaya çıkan bu bahçe stiline Kyoto ve çevresinde yer alan Ryoanji Bahçesi, Myoshinji Bahçesi, Daisen-in Bahçesi ile Zuihoin Bahçesi örnek olarakverilebilir. Kuru Tas Bahçelerinde amaç, küçük alanlarda genis bir mekân olusturmak düsüncesidir. Bu bahçelerin özelligi, tasların üçlü, besli gruplar halinde konularına göre yerlestirilmesidir.
Full transcript