Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Untitled Prezi

No description
by

Michał Ratajczak

on 23 January 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Untitled Prezi

Prezentacje przygotowali uczniowie I Liceum Ogolnokrztałcącego im. Tadeusza Kościuszki w Legnicy, klasy 1a z rozszerzonymi przedmiotami matematyką i informatyką. Praca z fizyki nr 3 GEOLOGIA Geografia Wyprawy badawcze Około 2/3 wszystkich misji na Marsa nie zostało zakończonych powodzeniem, np. z powodu awarii. MARS Czerwona Planeta CZERWONA PLANETA Mars – czwarta według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji wydaje się być rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym z pożogą wojenną. Postrzegany odcień wynika stąd, że powierzchnia planety jest pokryta tlenkami żelaza. Na podstawie obserwacji orbitalnych oraz badań meteorytów marsjańskich, wydaje się, że powierzchnia Marsa jest złożona głównie z bazaltu. Mars posiada słabe pole magnetyczne o lokalnym charakterze. Pierwszymi twórcami map Marsa byli Johann Heinrich Mädler i Wilhelm Beer. KLIMAT Pory roku są bardzo podobne do ziemskich. Spowodowane jest to podobnym nachyleniem osi obrotu obydwu planet do płaszczyzny orbity. Pory roku są dwa razy dłuższe niż na Ziemi. Jest to spowodowane większą odległością Marsa od Słońca.
Temperatura na Marsie waha się od około - 5°C w lecie, do około - 87°C w zimie. Chociaż wysoki odsetek niepowodzeń wynika z problemów technicznych, liczba drobnych awarii lub przypadków niewyjaśnionej utraty łczności jest bardzo duża. CZAPA POLARNA To obszar okołobiegunowy planety pokryty lodem. Marsjańskie czapy polarne są złożone z zamarzniętej wody z dodatkiem dwutlenku węgla, czyli suchego lodu. Atmosfera Marsa Mars ma bardzo cienką atmosferę. Ciśnienie na powierzchni osiąga zaledwie 30 Pa (0,30 hPa) na szczycie Olympus Mons. Średnie ciśnienie atmosferyczne na Marsie to 600 Pa. Atmosfera jest silnie zapylona.
Fobosa
Deimosa
Odkryte one zostały w 1877 r. przez Asapha Halla. Mars posiada dwa małe księżyce o nieregularnych kształtach: Mars posiada dwa małe księżyce o nieregularnych kształtach: Fobosa i Deimosa.Odkryte one zostały w 1877 r. przez Asapha Halla. Zakończone misje Pierwsze udane lądowanie dokonały sondy Mars 2 i Mars 3 w 1971 roku. Pierwszy udany przelot miał miejsce w roku 1964 przez statek Mariner 4. Mariner 9 stał się pierwszą sondą na orbicie Marsa, która wylądowała 14 listopada 1971 roku. Orbita i Obrót Nachylenie osi obrotu Marsa to 25°19”, jest ono podobne do nachylenia osi obrotu Ziemi. Średnia odległość Marsa od Słońca to około 230 000 000 km. Czas obiegu wokół Słońca jest równy 687 dni ziemskich, czyli 1 rok, 320 dni i 18,2 godziny Doba słoneczna trwa 24 godziny, 39 minut i 35,244 sekundy. Wojciech Pratkowiecki
Michał Ratajczak
Wojciech Zimoląg KONIEC Znajduje się tu najwyższa góra w Układzie Słonecznym- Olympus Mons oraz największy kanion- Valles Marineris.
Full transcript