Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Ettevõtjate võrgustik

No description
by

kristo krumm

on 14 September 2017

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Ettevõtjate võrgustik

"Inimene kui bränd” - eneseturundus ettevõtja ja isiksusena!
Kristo Krumm
KUIDAS JA MIKS ON OSAD INIMESED MEIE HULGAST TUNTUMAD JA TIHTIPEALE KA EDUKAMAD?
Mis ühendab Edgar Savisaart, Justin Bieberit, Christiano Ronaldot, Arvo Pärti, Tom Cruise’i, Barack Obamat ja paljusid-paljusid teisi inimesi?


Need on inimesed, keda me võime nimetada “inimbrändideks”. See võib kõlada äärmiselt kummaliselt, isegi võõrastavalt, kuid tegelikkuses töötavad väga paljud inimesed sihikindlalt selle nimel, et muuta oma nimi ja oma olemus kaubamärgiks.

Ükskõik – kas selleks, et paremini müüa endaga seotud oskusi, teadmisi, annet või lihtsalt ilu! Sellel polegi otsest vahet, mida keegi enda juures oluliseks peab. Inimene kui bränd – see on suur isiksus, keda paljud imetlevad, sooviga nendega samastuda, sooviga nende moodi välja näha.

Iseendast brändi loomine ei ole omane vaid "rikastele ja ilusatele". Sellega tegelevad samavõrra ka ettevõtjad, iseendale tööandjad, "tavalised" inimesed, nii mujal maailmas kui ka Eestis.

MIKS MEIL ON VAJA ISEENDA KUVANDIGA TEGELEDA?
Kas Te olete kunagi mõelnud sellistele küsimustele?

1. Kas selleks, et olla omal alal parimate seas, peate te täna või tulevikus kellegagi konkureerima?
2. Kas te peate ennast ja oma oskusi”müüma”?
3. Ka teie valitud elualal on oluline isiksusena silma paista?
4. Kas lisaks teie haridusele, teadmistele, kogemustele ja oskustele on teil tulevikus vaja veel “miskit”, et olla silmapaistvalt edukas?
5. Kas Teie isikuna ja ettevõtjana sooviksite, et Teil oleks positiivne kuvand, mis aitaks Teil oma eesmärke saavutada?
6. Kas Te olete oma ettevõtte visiitkaardiks?
7. Kas Teil on ambitsiooni saavutada rohkem, või olla nö "harju keskmine"?'

Öeldakse, et me elame imagoühiskonnas!

Edu saavutamiseks, tippu jõudmiseks, seal püsimiseks ja läbilöömiseks ei piisa vaid ”olla hea”!
Selleks on vaja veel midagi…
MIKS INIMESED LOOVAD ENDAST BRÄNDI ?
Nii nagu tooted ja teenused konkureerivad turul tarbijate pärast, teevad seda ka inimesed.

Hoolimata paljuräägitud tõest, et inimesi on vähe ja võitlus heade spetsialistide pärast kogub hoogu, on tipus alati kitsas!

Kaasaja maailmas on peamiseks väärtuseks muutunud inimesed, nende oskused ja teadmised. Kõik me teame seda, nii ettevõtted kui inimesed ise!


INIMESED VÕISTLEVAD ÜKSTEISEGA, NAGU TOOTED VÕI TEENUSED
Väga paljud inimesed, kes tegutsevad ükskõik missugusel tegevusalal, ehitavad oma karjääri üles justnimelt oma isikule tuginedes – olgu selleks poliitikud, näitlejad, sportlased või muusikud; aga ka arstid ja õpetajad, advokaadid ja müügiesindajad, turundajad ja automehhaanikud. Kes iganes!

Ka enamustel meist on tarvis on nimi kasvõi aeg-ajalt tuntuks teha. Soovides olla edukas, ei piisa kahjuks vaid headest oskustest ja suurepärastest teadmistest – meid on vaja panna märkama.

Nii, nagu asjade maailmas ei piisa lihtsalt heast tootest, jääb ka inimestevahelises karmis konkurentsis silma see, kelle nimi tõuseb esile, keda teatakse, keda tuntakse. Veelgi enam – tõeline inimbränd müübki ennekõike oma nime!

Kui Sa isegi ei tea, kes Sa oled, siis on üpris vähe lootust, et teised suudaksid Sind mürast eristada! (Aune Past)

Selleks tehaksegi oma isiksusest ja nimest bränd, mis annab lisaväärtuse meie isksuse, oskuste, annete ja teadmiste müügiprotsessi suuremaks õnnestumiseks!
Tööjõuturul käib samasugune müümine, nagu toodete ja teenuste turul. Ettevõtted ostavad töötajaid koos nende oskustega ja töötajad müüvad end.

Töötaja eesmärk on teha oma toode, ehk oma isiklik mina selliseks, et see on ostjale ehk ettevõttele või üksikisikule vajalik, oodatud või ka meeldiv. See peab neile kasu tooma, vaid siis vajavad nad Sind ja Sinu oskusi.

Maailmas on tuhandeid ettevõtteid, kes toodavad miljoneid eri tooteid. Neid on lihtne kopeerida, kuid ei saa kopeerida inimest, tema sisemist karismat, tema oskusi ja teadmisi. See on inimese suurim vara ja seda tuleb samuti müüa!

KAUBAMÄRK JA BRÄND, MIS ON NENDE VAHE?
Asjade maailmas on kaubamärk toote registreeritud nimi, mis eristab üht toodet teisest. Igal tootel on kaubamärk. Niisamuti on igal inimesel kaubamärk, see on meie nimi, mis meile sündides antakse ja mida me kanname (enamasti) kogu elu.

Paraku pole aga iga kaubamärk bränd. Bränd tekib inimeste peades ja ettekujutustes. Bränd on kogemuste kogum sellest kes Sa oled, mida Sa pakud ja sellest, mis eristab Sind konkurentidest.

Bränd on toode ise, selle tuntav kvaliteet, omadused, väärtused, kuvand, usaldus ja uskumused.

Võib julgelt väita, et inimbränd ei erine oluliselt tootebrändist, kandes samasuguseid tunnuseid.

KAS ISEENDAST BRÄNDI LUUA ON KEERULINE?
Juba välisel vaatlusel võime kindlalt väita, et miljonid inimesed on suhteliselt keskpärased. Nende hulgast silma torgata ei ole iseenesest keeruline. Sestap ongi vahel üllatavalt lihtne eristuda kasvõi teistsuguse väljanägemise, elustiili või käitumise poolest.

Kuid maailm ei salli tühje inimesi. Selleks, et olla oma brändi vääriline, tuleb see täita ka sisuga. Bränd müüb end vaid siis, kui keegi soovib seda osta. Sind palgatakse selle pärast, et Sina tood kellelegi kasu. Niisama ei soovi keegi Sinu teenuseid kasutada.

Lihtsalt heast tootes ei piisa, vaja on kommunikatsiooni, sest erinevatel sihgruppidel võib Sinust olla erinev ettekujutus.

Inimeste ostuvajadused on kolme sorti - praktilised, emotsionaalsed ja sotsiaalsed. Niisamuti kui toodete ja teenustega, on ka inimestega.BRÄND KUI KUVAND
Üks brändi iseloomulikumaid tunnuseid on kuvand. See on inimeste ettekujutus meist, millena või kellena me näime või tahame näida.

Inimbrändi loomine ongi enamasti kuvandi ehitamine. Nagu ilu, on ka kuvand „vaataja silmades“. Igaühe silmis on meist erinev kuvand, mis kujutab endast kokkuvõtet meie kohta käivatest ettekujutustest, tunnetest ja hinnangutest. Kui inimesed räägivad meist, ei aruta nad reaalse meie üle, vaid esitavad kontseptsiooni, mis on koostatud paljudest isiklikest kokkupuudetest ja sellest, mida teised meie kohta on rääkinud.

Kuvand käib meiega koos, nagu maine. Inimestel, keda te pole isegi kohanud, on teie kohta juba kuvand olemas. Nad on kuulnud teie kohta kuulujutte, nii tõde kui valet ja selle alusel moodustub inimeste peades teie kohta nägemus millisena nad teid ette kujutavad. Samas ei ole kuvand juhuslik. Selle nimel tehakse tööd, seda saab suunata teadlikult. Kuidas te riides käite, mida sööte, kus aega veedate, millised on teie hobid, kus te töötate?

Ega asjata inimesed nii teadlikult kui ka alateadlikult nii aktiivsed ole sotsiaalmeedias enda igapäeva elu väljendamisega. See on kuvandi loomine meist, kui brändist! Igaüks tegeleb oma kuvandiga, mõned meist lihtsalt teadlikumalt kui enamus!

Maine on üldine hinnang, mis antakse kellegi poolt organisatsioonile või üksikisikule.

Maine on inimeste tunnetus organisatsiooni võimest vastata nende ootustele.

Maine on emotsionaalsete ja ratsionaalsete tunnete kogum, mis tekib inimese või organisatsiooni kohta.

Maine kirjeldab isiku või organisatsiooni terviklikku imagot sihtrühmale.

Oodatav ja positiivne maine tagatakse läbi inimeste ja see antakse organisatsioonile läbi kuvandi, mille loovad just inimesed! Organisatsiooni liikmed edastavad oma käitumisega sõnumi organisatsiooni identiteedist.
KUVAND KUI MAINE
ISIKLIKU BRÄNDI JA KUVANDI ALUSPRINTSIIBID!Kirg. See tähendab kõike. Sa pead oma tegemistesse suhtuma peaaegu fanaatiliselt.
Energia
Pidev õppimine
Ambitsioonid
Lugupidamine ja austus teiste suhtes
Positiivsus
Usaldusväärsus
Täpsus
Pühendage end vastaspoolele
Mõelge nii: inimene, kellega ma kohtun, võib ühel päeval osutuda mulle väga kasulikuks või väärtuslikuks

ISEENDAST BRÄNDI LOOMINE?
Tee kindlaks oma tugevused ja nõrkused. Arenda vaid tugevusi, sest arendades mõlemaid, saab Sinust keskpärane inimene, kuid selleks, et saada suurepäraseks, pead Sa milleski eristuma, olema milleski väga hea.

Kui Sul on sellised nõrgad küljed, mis takistavad Sul valitud suunal olla suurepärane, vaid siis on Sul mõttekas ka neid arendada (keelteoskus, esinemisoskus ja –julgus, erialased teadmised jms)

Leia üles oma ettevõtte "siilistrateegia". See, mis on Sulle edu toonud varemalt, toob tõenäoliselt ka edaspidi. On ääretult oluline vastata mitte niivõrd küsimusele, mida ma teen, vaid mida ma ei tee!

Iseenda müük ei erine tihtilugu toote või teenuse müügist. Vastata tuleb ikka samadele küsimustele:

1. miks peaks keegi midagi ostma minu käest?
2. kes on minu klient?
3. milles ma erinen oma konkurentidest?SOOVITUSI ENDA BRÄNDI LOOMISEL?
Tehke tööd oma välimuse kallal. Esimene minut uue inimesega kohtumisel on otsustav. Siis tehakse tegelikult otsus, kas Teid ostetakse või mitte. Teie riietusel, Teie kehahoiakul, Teie esteetilisel välimusel on äärmiselt suur osatähtsus.

Olge avalikult aktiivne – osalemine elus mistahes organisatsiooni töös annab Teile tuntuse, annab Teile eripära. Võtke julgelt sõna ja ärge kartke oma arvamust välja öelda.

Meie, eestlased, oleme äärmiselt tagasihoidlikud. Sellega läbi ei löö. Silma jäävad need, kes küsivad, argumenteerivad, avaldavad arvamust.

Mõtle suurelt ja pane täiega – kui mõtled väikeselt, siis saadki vähe, mõtled suurelt, saad ka suuri asju, suuri tulemusi.

Tahe võita – ära karda võita. Püstita suuri eesmärke, ära karda kaotusi, tõuse püsti ja mine edasi!

MIDA VEEL TULEB TEADA?
Hoidke oma keha ja vaim tervetena. Edukad on sageli miskipärast sportlikud, aktiivsed ja terved. See on edu pant.

Ärge kartke ebaõnnestuda – kes palju teeb, see palju jõuab. Inimesed on tegelikult väga võimekad. Argument, et mul on vähe aega ja ma ei jõua seda või teist teha, on enesepettus. Tegelikult on meis peidus tohutult kasutamata energiat (nii vaimset kui füüsilist). Me oskame vaid 10% oma võimsusest tööle panna. Aga ülejäänud 90%?

Olege julged, katsetage, olge enesekindlad, edevus ei ole patt, sest kõik avalikult tuntud inimesed, kas sportlased, poliitikud, ärimehed on üsna edevad inimesed.

Vahel tuleb ka kõvasti trügida, et ettepoole jõuda. Midagi ei ole teha, see on elu ja esile tõusevad need, kes olelusvõitluses on tugevamad, nutikamad ning targemad.

KUIDAS MÜÜA?
müügiprotsess koosneb harilikult nn 7-st sammust
tea, mida klient Sinut ootab - tavaliselt on see lahendus mingile probleemile
oska leida vastuväiteid kliendi keeldumisele - NB! kui tal vastuväiteid ei ole, siis ta harilikult ei ole ka Sinust ega Sinu teenusest huvitatud!
oluline on mitte võtta "ei-d" isiklikult
tunne oma klienti ja veelgi parem, kui oskad olla ennetav - pakkuda talle seda, mida ta võiks vajada, kuid mida ta ise veel ei teagi!
kliendid ei osta tavaliselt kahel põhjusel - pole vaja või pole raha
tänapäevane müük käib sageli eelinfo põhjal - info peab olema leitav ja info võiks olla eelnevalt jõudnud kliendini
soovitusturundusel on äärmiselt tugev jõud
sotsiaalmeedia on vaid üks võimalikke kanaleid, kuidas kliendini jõuda, milliseid võimalusi veel võiks kaaluda?
jaga kogemusi, toetu tugevustele, märgi edulugusid!


Kristo Krumm, kristokrumm.ee

OLE VALMIS PINGUTUSTEKS, EDUKS AGA KA EBAÕNNESTUMISTEKS!
Iseendast brändi loomine on pikk ja vahel käänuline protsess, see on katsetamine, uuesti alustamine, loobumine ja loomulikult ka pettumus. Ka ettevõte, kus Sa töötad, võib Sinus pettuda!

Pettumus ja kadedus käivad protsessiga kaasas. Sa ei näe tulemust või vastupidi, keegi on piisavalt kade, et seda kõvasti välja hõigata, see on paratamatus, mis käib kaasas edu ja edukusega!

Pea meeles 10 000 tunni reeglit: oma valdkonnas tipptasemele jõudmiseks tuleb selle nimel teha 10 000 tundi mõtestatud tööd. 10 000 tundi on üsna palju: treenides 20 tundi nädalas teeb see umbes 10 aastat harjutamist.

BRÄNDI VÄLISED TUNNUSED (meie ise, meie nimi, meie välimus, meie)
MEIE TEADMISED, OSKUSED, KOGEMUSED - ÕPITAVAD JA KOGEMUSLIKUD OMADUSED
MEIE ELULAAD, VÄLIMUS, PERE, LÄHEDASED, TÖÖ JA HOBID
MEIE VÄÄRTUSHINNANGUD JA PÕHIMÕTTED - MIDA PEAME OLULISEKS JA KUIDAS OMA KUJUNDAME OMA ELULAADI
SEE, KUIDAS ME END POSITSIONEERIME (meie sotsiaalne võrgustik, meie väljaütlemised, meie teadlik kuvand, milline on meie kuvand teiste silmis)
Edu Teile, mõelge suurelt ja olge julged!
INIMESI ON KOLME TÜÜPI
1. Lugejad - need kes omandavad infot ja annavad seda edasi suuliselt
2. Kirjutajad - kes kasutavad oma töös enamasti kirjalikke materjale
3. Katsujad - kes näitlikustavad, joonistavad, kujutavad

Meie isiksuse loob meie kaasasündinud omapära, milline ajupoolkera on meil domineerivam

Vasak ajupoolkera juhib parema käe tööd, aga on samas ka ARUSAAMISE poolkera, allutades endale inimeste ANALÜÜTILISED VÕIMED. Vasakus ajupoolkeras on piirkonnad, mis mõjutavad meie matemaatilisi võimeid, kõnet, teadusalast võimekust, arutlemisoskust ning kirjutamist.

Parem ajupoolkera juhib vasaku käe tööd, olles samal ajal inimeste EMOTSIOONIDE JA TUNNETE PESAPAIK. Paremas ajupoolkeras on peidus inimeste ruumiline orientatsioon, nende taipamine, kunstialane teadlikkus, näitlejavõimed, muusikakeskus ja loovus.

KUIDAS SUHESTUVAD OMAVAHEL INIMESE ISIKLIK JA ORGANISATSIOONI (ETTEVÕTJA) KUVAND?
Nagu kauba ostmisel mõjutab ostuotsust selle kauba imago ja väljanägemine, nii mõjutab ka organisatsiooni kasuks otsustamisel selle esindaja kuvand!

Organisatsiooni edu sõltub tema suhetest kliendi või vastaspoolega. Õnnestumise või ebaõnnestumise taga on isik, keda võib ka nimetada selle organisatsiooni visiitkaardiks!

Eduka kommunikatsiooni tagajärjel suudab ühe inimese hea maine ja positiivne kuvand suurendada müüki või tagada parema imago sellest organisatsioonist!
IMAGO ON VIIS KUIDAS MEIST MÕELDAKSE
kuidas meist mõeldakse ja meisse suhtutakse
KAUBAMÄRK JA BRÄND,
MIS ON NENDE VAHE?
Asjade maailmas on kaubamärk toote registreeritud nimi, mis eristab üht toodet teisest. Igal tootel on kaubamärk. Niisamuti on igal inimesel kaubamärk, see on meie nimi, mis meile sündides antakse ja mida me kanname (enamasti) kogu elu.

Paraku pole aga iga kaubamärk bränd. Bränd tekib inimeste peades ja ettekujutustes. Bränd on kogemuste kogum sellest kes Sa oled, mida Sa pakud ja sellest, mis eristab Sind konkurentidest.

Bränd on toode ise, selle tuntav kvaliteet, omadused, väärtused, kuvand, usaldus ja uskumused.

Võib julgelt väita, et inimbränd ei erine oluliselt tootebrändist, kandes samasuguseid tunnuseid.
MIKS INIMESED LOOVAD ENDAST
BRÄNDI VÕI TEADLIKKU KUVANDIT?
Hoolimata paljuräägitud tõest, et inimkapitali on vähe ja võitlus heade spetsialistide pärast kogub hoogu, on tipus alati kitsas!

Ettevõtlusmaailmas öeldakse, et tarbijaid on liiga vähe võrreldes pakutavate kaupade ning teenuste hulgaga.

Kaasaja maailmas on peamiseks väärtuseks muutunud inimesed, nende oskused ja teadmised. Inimesed on muutunud väärtuslikumaks varaks, kuid see on toonud kaasa ka suurema konkurentsi.

Maailm meie ümber on muutunud inimkeskseks - ettevõtted ja organisatsioonid otsivad isiksusi, väärtuseloojaid ja tarbijad hindavad samuti üha rohkem isikupära ning silmapaistvust.

Ettevõtjad on muutunud omaette brändideks, kes suudavad omaenda omaduste ja oskuste najal luua organisatsioonile väärtust, olla oma ettevõtte "visiitkaardiks".

Väikeettevõtjad ongi enamaltjaolt iseenda ettevõtte reklaaminäod!


KUIDAS LIHTSALT ENDA BRÄNDI SÕNASTADA ?
Kes ma olen?
- minu isiklik identiteet, kuidas ma ennast defineerin?

Mida ma suudan ühiskonna pakkuda?
- milles seisneb minu roll?

Milles olen ma tugev?
- millised on minu eelised, tugevused, eripärad?

Mida teised minu teadmistest ja oskustest võidavad?
- milline on väärtus, mida ma loon?
ALUSTAME ISEENDA KUI ETTEVÕTJA KUVANDI LOOMISEST!
1. Tee oma isiklik SWOT analüüs.
2. Too välja peamised tugevused, mille ümber hakkad ehitama oma kuvandit (NB! mõtle ka olulisematele nõrkustele).
3. Vasta järgmistele küsimustele:
miks peaks keegi midagi ostma minu käest?
kes on minu klient?
milles ma erinen oma konkurentidest?
4. Koosta enda brändi alusprintsiibid, sõnastades:
kes ma olen?
mida ma suudan ühiskonna pakkuda?
mida teised minu teadmistest ja oskustest võidavad?
5. Mõtle selle peale ja pane kirja, kuidas Sa ennast 1 minuti jooksul tutvustaksid?
6. Milline jäeb välja Sinu kuvand?
millisena ma tahan, et teised mind teaksid ja tunneksid?
millised minu kuvandi elemendid toetavad mind ettevõtjana?
milliseid kommunikatsioonivorme ja -kanaleid ma kasutan iseenda kuvandi tutvustamisel?
milline on "minu lugu"?
MILLELE KESKENDUD, SEDA SAAD!
Mõelge järgnevale neljale olulisele aspektile:
1. pakkumine
2. nõudlus
3. kvaliteet
4. kvantiteet

Millele keskendudes on edu kiirem tulema?
Full transcript