Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Akıllı Belediyelerde Başarılı Uygulamalar.

No description
by

Furkan Yavuz

on 18 August 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Akıllı Belediyelerde Başarılı Uygulamalar.

Beyoğlu Belediyesi
Bilgi İşlem Müdürürü
Furkan YAVUZ

AKOS(Akıllı Kent Otomasyon sistemi)
Mobil Ruhsat Denetim Programı
Mobil Kabahatler Programı
Mobil Beyan Programı
Mobil Ekip/Şikayet Takip Programı
Vatandaş Başkan
Çek İlet Beyoğlunu Cepten Yönet
İletişim Merkezi
Resepsiyon Uygulaması
E-Belediye Hizmetleri
Mobil ekip
Sosyal Market
Beyim(Beyoğlu İstihtam Merkezi)
İşgaliye Takip Programı
Beyoğlu Belediyesi Uygulamalar.
AKOS projesi kentliyle bütünleşen; vatandaşların isteklerini, mevcut ve potansiyel sorunlarını zamanında ve yerinde tespit eden; önceliklerini objektif kriterlerle belirleyen; bürokrasiyi azaltarak, çözümlerin üretiminde halkın da katılımını sağlayan; şeffaf, katılımcı, üretken belediyeciliği öne çıkarmaktır.

AKOS tam anlamıyla sanal bir beyoğludur ve Beyoğlu Belediyesinde kullanılan tüm programların temeli AKOS'tur.

AKOS(Akıllı Kent Otomasyon sistemi)
Mobil işyeri ruhsat uygulaması ruhsat denetim ekiplerinin denetlediği işletmelere ait ruhsat bilgilerinin sahada sorgulanması, denetim sonuçlarının sisteme sahada girilmesi ve sistemden alınacak çıktıların sahada
alınabilmesine imkan vermektedir.


Kod Beyoğlu ve Mobil Ruhsat Denetim
Mobil kabahatler uygulaması ile belediye görevlileri tarafından sahada Kabahatler Kanunu gereği uygunsuzluk tespit edildiğinde gerekli idari yaptırım tutanağının ve ceza tahsilatının mobil uygulama aracılığı ile online olarak yapılması sağlanmaktadır.

Mobil Kabahatler Programı
Mobil Beyan uygulaması ile beyan adresine ve sicil bilgilerine göre beyan sorgulama, yeni beyan kaydı oluşturma , otomatik tahakkuk ve tahsilat işlemlerinin yapılabilmesi sağlanmaktadır. 2014 3. ay itibarıyla 1.5 milyon lira mobil ekipler tarafından sahada toplanarak vatandaşların belediyeye gelmeden işlemlerini halletmeleri sağlanmıştır.


Mobil Beyan Programı
Mobil istek şikayet uygulaması ile belediyeye gelen istek şikayetlerin sahada yetkili personellere görüntülenebilmesi ve personel tarafından şikayetle ilgili işlemlerin yapılmasından sonra sahada şikayetle ilgili sonuç fotoğrafının çekilerek kapatılabilmesi sağlanmaktadır.

Bu program ile beraber şikayetlerin müdürlükler ve mahalleler bazında takibi anlık olarak ve çok daha kolay bir şekilde yapılmaya başlandı. Bu sayede şikayetler %80 azaltılarak belediyemizden istek ve şikayette bulunan vatandaşlarımıza çok daha hızlı dönüşler sağlamaya başladık.
Mobil Ekip/Şikayet Programı
Vatandaş Başkan
Belediyemiz muhtaç vatandaşlara nitelikli hizmet sunmak ve ihtiyaçlarına göre yardım yapabilmek amacıyla ‘Sosyal Market Projesi’ni uygulamaya koymuştur.
5000 ailede 25000 kişi yardım alıyor.
Çin’de düzenlenen Dünya e-Devletler Organizasyonu’nda (WeGo e-Goverments Organization-2014) Beyoğlu Belediyesi’nin “Sosyal Kart ve Gıda Bankacılığı Projesi” uluslararası düzeyde en güvenilir proje ödülüne layık görüldü.
Sosyal Market
İşverenler - iş arayanlar BEYİM’de buluşuyor. Beyoğlu’nda iş gücü arz eden vatandaşlarla, personel arayan işletmelerimizi buluşturuyor, iş arayan vatandaşlarımızın, işletmelerimizin hem dert ortağı hem çözüm ortağı olarak faaliyet gösteriyoruz.

An itibarıyla 502 beyoğlulu çeşitli işlere yerleştirildi ve yeni personeller yeni işlere yerleştirilmeye devam edilecek.
Beyim
İşgaliye Takip Programı
Vatandaş başkan ile 7/24 hizmet hedeflenmiştir ve Vatandaş Başkan projesi "Doğrudan Demokrasi"'ye çok güzel bir örnektir.
İletişim Merkezi(444 0 160)
Resepsiyon
Mobil Uygulamalar
Mobil Ekip
E-Belediye hizmetleri
Beyoğlu Belediyesi Barselona'da düzenlenen Akıllı Şehirler Fuarı’nda (Smart City Expo 2012), Şehir projeleri dalında “Vatandaş Başkan” Projesiyle ödül aldı.
Ruhsat denetim ekipleri, denetim sırasında işletmeye ait doğru ve güncel bilgilere ulaşamaması gibi sorunlar ortadan kalkmaktadır.

Bu program sayesinde zabıta personellerimiz çok daha hızlı işlem yaparak tüm işlemleri sahada tamamlaması sağlandı. Ayrıca bu program ile kesilen cezalar anında tahakkuk ediliyor.
Kod Beyoğlu ve Mobil Ruhsat Denetim
Bu program sayesinde 2014 kasım itibarıyla denetim sayısı
%142
arttı ve gerekli tüm işlemler sahada çok daha hızlı gerçekleştirildi.
Teşekkür Ederim.
İşgaliye takip programı Beyoğlu Belediyesi Bilgi İşlem Mürlüğü tarafından hazırlanmış Etüt Proje Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü , Gelirler Şefliği ve Ruhsat müdürlüğünün anlık olarak aynı verileri doğru olarak görmesini sağlayacak bir program.
Akos Kentsel Dönüşüm Uygulaması
Full transcript