Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Od tabliczek glinianych do papieru

No description
by

Karolina Buczkowska

on 1 October 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Od tabliczek glinianych do papieru

Od tabliczek glinianych do papieru
Tabliczki gliniane
Pierwotnie informacje, które chciano utrwalić były ryte na
tabliczkach glinianych
. Jednak ze wględu na kruchość gliny tabliczki ulegały szybkiemu zniszczeniu. Poszukiwano więc materiału trwalszego i wygodniejszego w użyciu
.
Papirus
Papirus
był znany w starożytnym Egipcie już ok. 3000 r. p.n.e. Otrzymywano go z łodyg cibory papirusowej (cyperus papyrus L.) Łodygi krojono na paski, a następnie układano obok siebie na desce zwilżonej wodą, tak by brzegi pasków nachodziły na siebie. Na otrzymanej warstwie poprzecznie układano drugą warstwę. Taki arkusz ściskano deskami i suszono. Arkusze sklejano ze sobą brzegami za pomocą kleju z mąki, wody i octu. Papirus zapisywano tylko z jednej strony.
Pergamin
Następcą papirus, popularnym w okresie średniowiecza, stał się
pergamin
, wyrabiany z wyprawionych skór zwierzęcych (cielęcych, owczych i kozich). Można był na nim pisać
obustronnie
.
Papier
Jak wiele rzeczy używanych w życiu codziennym, także papier wynaleziono przypadkiem. Po raz pierwszy otrzymano go w Chinach, jako pozostałość po myciu jedwabnej waty, czynność tę wykonywano na matach. Polegała ona na zwilżaniu i ubijaniu jej kijami. Po zdjęciu waty na tychże matach osadzał się cienki nalot, który po wyschnięciu nadawał się do pisania. Ponieważ jadwab był bardzo drogi Chińczycy zastąpili go włóknami roślinnymi (np. łykiem morwy) i szmatami lnianymi.

Ugniatanie masy papierowej w Chinach
Wynalezienie tych składników do produkcji materiału pisarskiego przypisuje się Tsai Lunowi około roku 107 n.e. Masa papierowa składała się z włókien tkanin miażdżonych i tłoczonych w cienkie arkusze. Była to produkcja polegająca na powtórnym zużyciu tkanin, później dodano do składników włókna roślinne, oraz inne surowce (np. stare sieci rybackie). Nowy materiał rozpowszechnił się bardzo szybko dzięki zapoznaniu z nim cesarza. Tajemnica produkcji papieru była zazdrośnie strzeżona prez prawie 700 lat . Do Polski papier dotarł ok. XV wieku.
Co się zmieniło?
Produkcja wczesnych materiałów piśmienniczych była mozolna. Ręczna produkcja papieru to również pracochłonny proces. Dzięki rozwoju przemysłu, dziś przebiega to znacznie szybciej.
Ogromne ilości papieru są zużywane m.in. na dokumentowanie (drukowanie, kopiowanie). Jednak znaczenie papieu jako nośnika zmniejsza się. Coraz częściej zostaje on zastąpiony elektronicznymi nośnikami danych.
Rodzaje papieru
papier czerpany
papier pergaminowy
celofan
papier celulozowy
Full transcript