Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Ruch zwierząt

No description
by

Adrianna Butkiewicz

on 16 March 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Ruch zwierząt

Ruch zwierząt
Ruch rzęskowy
RUCH BEZ PRZEMIESZCZANIA SIĘ

Ruch zwierząt lądowych nie służy tylko do zmiany pozycji, ale też np. do komunikowania się: strzyżenia uszami, ruchu ogonem, drapanie się. U zwierząt osiadłych pomaga w zdobywaniu pokarmu. Wykorzystują go parzydełkowce, osiadłe wieloszczety i pąkle.
Może występować również skracanie i wydłużanie się całego ciała (u parzydełkowców i koralowców w stadium polipa.
Ruch?
Ruch dotyczy całego organizmu, ale również pojedynczych narządów i organelli komórkowych. U zwierząt pojawiły się w związku z koniecznością ucieczki, zdobywania pokarmu i obrony przed napastnikiem. Wywołuje go sygnał z układu nerwowego, powstający w wyniku działania różnorodnych bodźców ze środowiska zewnętrznego. Wyróżniamy ruch rzęskowy i mięśniowy, w zależności od rozmiaru organizmu.
Ruch mięśniowy
Umożliwiony przez wyspecjalizowane włókna mięśniowe. Znajdują się w nich dwa rodzaje filamentów: jedne z aktyny, drugie z miozyny. Oba mogą przesuwać się względem siebie, co powoduje skrócenie włókna mięśniowego. Skurcz wielu włókien oznacza skurcz mięśnia, umożliwiający ruch zwierząt tkankowych.
ROZMNAŻANIE
ODDYCHANIE
WYDALANIE
ODŻYWIANIE
BUDOWA KOMÓRKOWA
REAKCJA NA BODŹCE
WZROST I ROZWÓJ
RUCH
Wszystko to podstawowe czynności wykonywane przez istoty żywe. W naszej prezentacji zajmiemy się ruchem.
W komórce eukariotycznej występuje ruch organelli komórkowych, powodowany przez wypustki cytoplazmatyczne budowane przez białka motoryczne: aktynę, dyneinę i tubulinę: rzęski i wici. Mają one zdolność poruszania się, dzięki czemu wywołują ruch rzęskowy.
Ich mikroskopijne rozmiary powodują, że rzadko służą one do przemieszczania się całego ciała. Taką funkcję pełnią wyłącznie u niewielkich organizmów wodnych, np. wirków, larw zwierząt. Ruch rzęskowy to jedyny rodzaj ruchu u osiadłych gąbek. Poruszają się u nich wici choanocytów stymulując przepływ wody przez ich ciała.
Ruch lokomotoryczny
To ruch polegający na przemieszczaniu się całego ciała.
KOZIOŁKOWANIE- sposób poruszania się polipów stułbiopławów. Stułbia wygina się i dotyka ramionami podłoża. Potem, odrywa stopę od podłoża i po wykonaniu koziołka z powrotem ją przyczepia. Polipy wszystkich gromad potrafią pełzać dzięki skurczom stopy.
Usprawnienie sposobu poruszania się zwierząt wiąże się z wykształceniem kolejno: wora powłokowo-mięśniowego, szkieletu zewnętrznego i w końcu wewnętrznego.
zbudowany z nabłonka i jednej lub kilku warstw mięśni gładkich. Wypełnia go płyn, który dzięki skurczom mięśni przemieszcza się i zmienia napięcie, nadając ciału zwierzęcia sztywność lub wiotkość. To tzw. Szkielet hydrauliczny (u nicieni i pierścienic, na tej samej zasadzie działa parenchyma u płazińców. Zasada działania szkieletu hydraulicznego wykorzystywane jest także przez mięczaki np. przy wysuwaniu stopy u ślimaków.
Specyficznym rodzajem szkieletu hydraulicznego jest układ wodny u szkarłupni.
WÓR POWŁOKOWO-MIĘŚNIOWY
U wyżej uorganizowanych zwierząt wykształcił się skomplikowany układ ruchu oparty na współpracy mięśni z twardym szkieletem zewnętrznym lub wewnętrznym. Ruch jest wywołany przez mięśnie głównie poprzecznie- prążkowane, które współpracują z pozostałymi elementami układu.
Szkielet zewnętrzny u bezkręgowców sztywno okrywa ciało zwierzęcia.
U kręgowców występuje układ wewnętrzny. Do niego są właśnie przyczepione mięśnie szkieletowe. Szkielet jest podzielony na odcinki połączone stawami, które umożliwiają swobodny ruch.
Wspomagają poruszanie się zwierząt. Jako pierwszy narząd lokomotoryczny u zwierząt pojawiło się parapodium wieloszczetów.
Typowe narządy lokomotoryczne to odnóża stawonogów, ulegające modyfikacjom w zależności od trybu życia. Owady mają sktrzydła. U mięczaków narządem lokomotorycznym jest noga, u szkarłupni funkcję umożliwiającą ruch odgrywają nóżki ambulakralne. 
Kręgowce wodne mają płetwy, kręgowce lądowe różnie wykształcone parzyste kończyny. 
NARZĄDY LOKOMOTORYCZNE ZWIERZĄT
RUCH W RÓŻNYCH ŚRODOWISKACH
WODNE
POWIETRZNE
LĄDOWE
WODNE
Środowisko wodne ma dużą gęstość- 773 razy większą niż powietrze. Aby organizm mógł się w nim bezproblemowo poruszać musi mieć odpowiedni kształt: wydłużony i lekko zaokrąglony, bez wystających elementów- tzw opływowy. Zwierzęta żyjące w strefie przydennej lub przy dnie są spłaszczone grzbieto- brzusznie. 
Większość zwierząt porusza się w wodzie za pomocą ruchów wiosłowych (u bezkręgowców parapodia i zmodyfikowane odnóża, u kręgowców ogon i płetwy). Niektóre mają błonę pławną rozpiętą między palcami.
Zwierzęta poruszające się po powierzchni wody używają ruchu ślizgowego, możliwego dzięki powierzchniowemu napięciu wody, np. nartnik. Ptaki wodne pływają po powierzchni wykorzystując siłę wyporu wody. 
Zwierzęta żyjące pod wodą poruszają się także dzięki kroczeniu u skorupiaków i pełzaniu u ślimaków.

LĄDOWE
U zwierząt lądowych ograniczenia ruchu nie stanowi już gęstość, gdyż powietrze ma ją bardzo małą i nie trudno ją pokonać. Problemem u nich jest masa ciała. Im cięższe zwierzę, tym wolniej się porusza. Najczęściej przemieszczają się ruchem kroczącym. Ucieczkę umożliwia bieg lub skok. Zwierzęta nieposiadające kończyn, takie jak wąż- pełzają. 
POWIETRZNE
Tu pomimo małej gęstości powietrza zwierzęta muszą mieć opływowy kształt ciała ze względu na szybkość ruchu. Nie mogą być zbyt ciężkie i potrzebują skrzydeł lub innych powierzchni nośnych, np. fałdów skóry.
Lot czynny wymaga pracy mięśni. 
Lot bierny nie wymaga pracy mięśni, jest to szybowanie możliwe dzięki prądom powietrza. 
Full transcript