Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Łamanie praw człowieka w Kolumbii

No description
by

Wiktoria Szafron

on 1 March 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Łamanie praw człowieka w Kolumbii

Łamanie praw człowieka w Kolumbii

USTRÓJ POLITYCZNY
Zgodnie z konstytucją z 1991 roku Kolumbia jest republiką prezydencką. Głową państwa i zarazem szefem rządu jest prezydent, jest on wybierany w wyborach powszechnych raz na 4 lata. Ciałem ustawodawczym jest dwuizbowy Kongres Narodowy (Izba Reprezentantów i Senat), a władzą wykonawczą jest prezydent i odpowiedzialny przed nim rząd.
Przynależność do organizacji międzynarodowych: ONZ, ALADI, OPA, SELA, Mercosur (członek stowarzyszony) i do Paktu Andyjskiego
Dochodzi do pozasądowych egzekucji, "zaginięć", tortur i samowolnych aresztowań
Członkowie kolumbijskich sił zbrojnych i sił bezpieczeństwa nadal bezkarnie dopuszczają się poważnych naruszeń.
Organizacja partyzancka jest była również odpowiedzialna za poważne łamanie praw człowieka w tym zabójstwa z premedytacją konkretnych osób spośród ludności cywilnej i przetrzymywanie zakładników
JAK ŁAMANE SA PRAWA CZŁOWIEKA W KOLUMBII
JAK TO WSZYTSKO WYGLĄDA
Są trzy główne ugrupowania zbrojne oraz siły rządowe. Tu nie ma stałych frontów, stałych sojuszy, kodeksu honorowego. Też nie do końca wiadomo, kto jest po stronie ciemnych mocy, a kto reprezentuje tych dobrych. Nie zawsze bowiem rząd postępował uczciwie, a prawie nigdy uczciwie postępowała partyzantka. I ten rząd Uribe, który zdecydował nie ustępować guerillas i stosować taktykę spalonej ziemi, co się podoba zmęczonym już ciągłą walką obywatelom Kolumbii, ma na sumieniu łamanie praw człowieka, co skrupulatnie odnotowują wszelkie organizację ochrony praw człowieka, co również zostało przypomniane Bushowi, gdy ten gościł Uribe w swojej posiadłości.
ILE TO JUŻ TRWA?
Pół wieku trwa już wojna prowadzona między siłami rządowymi, rebeliantami Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) handlującymi narkotykami i prawicowymi grupami paramilitarnymi, które początkowo miały zwalczać lewicowych rebeliantów, ale dość mocno zaangażowały się również w handel kokainą. W wyniku tej wojny ponad pięć milionów Kolumbijczyków jest bez dachu nad głową, a ponad dwieście tysięcy cywilów zginęło.
PRZESIEDLENIA
Walki pomiędzy stronami i gangami narkotykowymi zmusiły pięćdziesiąt pięć tysięcy stu pięćdziesięciu siedmiu Kolumbijczyków do opuszczenia swoich domów i ucieczki na inne obszary kraju między styczniem a październikiem 2013 roku.
DZIECI-ŻOŁNIERZE
Dzieci-żołnierze nadal są werbowane, by zasilać szeregi dwóch głównych grup rebeliantów w Kolumbi – FARC i Armii Wyzwolenia Narodowego (ELN)
Rzecznik Biura udokumentował wzrost liczby zrekrutowanych dzieci-żołnierzy. Ułatwianie wyjścia dzieciom z grup paramilitarnych oraz zapewnienie poszanowania praw człowieka tym dzieciom powinno stać się priorytetem.
BEZPRAWNE MORDY
W 2008 roku Kolumbią wstrząsnął skandal związany z prawami człowieka, gdzie siły bezpieczeństwa narodowego zostały oskarżone o zabójstwa cywilów i przekazanie ich ciał rebeliantom, by zwiększyć liczbę ofiar w rządowej walce z siłami FARC. Zdarzenie to, znane w Kolumbii jako afera „fałszywe pozytywy”, pochłonęło ofiary nawet szesnastoletnie.
Od stycznia do sierpnia 2013 roku czterdzieści osiem przypadków zabójstw przypisano armii, a specyfika „fałszywych pozytywów” została przekazana jurysdykcji wojskowej, nie cywilnej, pomimo wcześniejszych zapewnień rządu – podaje raport ONZ.
dziękujęmy za uwagę :D
Wiki Szafron,
Teśka Kania
Obecnie prezyndentem jest Juan Manuel Santos
Full transcript