Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

ROMANTİZM

No description
by

Kübra Meryem Erkan

on 22 May 2017

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of ROMANTİZM

Plutarkhos'un kişilerinin yerini, Shakspeare'in, W. Scott, Bryon, Goethe, Hugo'nunkiler aldı. Fırtınalar, gün batımları, uçurumlar, baykuşlar, kurukafalar, ürkmüş atlar, ikonografide önemli bir yer tutmaya başladı.
“Ressamın görevi havayı, suyu, taşı, ağacı olduğu gibi resmetmek değildir. Ruhu, duyguları resmine yansımalıdır.”
Caspar David Friedrich
19. yüzyılda yaşamış bir Alman ressamdır. Resimleri özellikle peyzaj cinsindendir. Çalışmalarında Romantizm akımının etkisi altında kalmıştır. Özellikle kariyerinin orta dönemlerindeki alegori peyzajları ile ünlüdür. Bu çalışmalarında karanlık silüetler, sabah sisi ve kıraç ağaçlar önemli derecede yer almaktadır.
Kuzey Almanya yahut Karpaç Dağları’nda dolaşırken eskizler yapmayı ihmal etmez ve atölyesinde daha sonra bu eskizlerden yararlanarak yaptığı resimlerle ‘manzara resmi’ne yeni bir boyut kazandırır.
Victor Hugo
Fransa
1790-1850
Sanatta Romantizm
Sattığı resimler ve verdiği derslerle geçimini sağlayan Friedrich, 1840 yılında Dresden’de ölür. Ölümünden sonra neredeyse tamamen unutulur ve eserleri değerlerini kaybeder. Ancak 20. yüzyılda yeniden keşfedilir. Eleştirmenler, eserlerinde yer alan özlem sembolünün bu dünyadaki değişimlere mi yoksa öteki dünyadaki dinselliğe mi olduğunu hala tartışırlar.
Avrupa'da edebiyatın, müziğin, felsefenin, görünümünü köklü bir şekilde değiştirmiş ve resimde bir yenilenmeye yol açmıştır. Belli bir tanıma girmeyen niteliğini korumakla beraber, var olmanın özgür bir ruh hâlini işaret etmektedir.
Doğa duygusuna metafizik bir anlam kattı, kimilerine bir renk zevki aşıladı, özneliği, melankoliyi, kaygıyı doruk noktasına çıkardı; akıldışı olanı savundu, gotik hayranlığını kamçıladı; doğuculuğu yüceltti; şövalye romanları, İskandinav sagaları ve Ossian'ın düzmece şarkılarında kendine konular aradı.
ROMANTİZM
MANZARA
Full transcript