Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Yeni Medyada İçerik Üretimi

No description
by

nihan bora

on 25 December 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Yeni Medyada İçerik Üretimi

Yeni Medyada
İçerik Üretmenin
İncelikleri İçerik nedir, nasıl üretilir? Cümleye nasıl başlayacağım? İyi bir içerik üreticisi olmak için: -İlgi alanınıza giren her şeyi, özellikle sizinle aynı tarzda yazan yerli-yabancı blogları takip edin.

-Yazılarınızda ifade gücünüze önem verin. Türkçeyi ve noktalama işaretlerini iyi kullanın.

-Haftada en az iki kere blogunuzu güncelleyin.

-Blog yazınızı sosyal ağ hesaplarınızda paylaşın.

-Kaynak gösterin, link verin. -Bir şeyin içinde bulunanların hepsi.

-Daha önce defalarca yazılmış herhangi bir konu ile ilgili; yeni bir metin, görsel, ses ve video oluşturduğunuzda içerik üretmiş olursunuz. Ürettiğiniz bu içerik "özgün içerik"tir. İçeriğiniz özgün olduğunda, iyi bir içerik üretmiş sayılırsınız.

-İçerik üretmek, beğendiğiniz bir haberin linkini paylaşmak demek değildir! Tam tersine üretilen bir içeriğin tüketilmesidir. Eskiden tarihsel giriş ismi verilen bir teknik vardı. Artık ismi gibi tarihe karıştı!

Şimdi okuyucu sizden, kişisel ve kendinden birşeyler bulacağı bir giriş bekliyor. Bunu bulursa okumaya devam ediyor!

Ör: Bundan üç yıl önce bir haber için Atatürk Kültür Merkezi’ne girdiğimde, dizlerim titremişti. Duvarlarında açılan delikler, Büyük Salon’dan kaldırılan koltuklar, sesin yankılandığı duvarlar… Ürkütücüydü ama hala sıcacıktı, sanki az sonra fuayede bir kalabalık oluşacak, telaşlı kalabalık salona dolacak ve gösteri başlayacaktı. Leandra Medine, iki yıl önce The Man Repeller isimli blogunu açtı. Ayda iki milyondan fazla kişi ziyaret ediyor. Blogun anlamı "erkek kaçıran" anlamına geliyor. Arkadaşı bir gün Leandra'ya, "Belki de komik giyindiğin için erkekler seninle görüşmek istemiyordur" demiş ve blog fikri ortaya çıkmış. Diğer moda blogger'larından farkı, modayı pek ciddiye almaması. Bloguna reklam alıyor ve markalarla işbirliği yapıyor. ADWeek'in yaptığı araştırmaya göre en etkili blogger'lar arasında sayılıyor. http://www.manrepeller.com/ NİHAN BORA
@nihanbora
nihanbora.blogspot.com
nihanbr@gmail.com
#SMAKCekmece
12.2012 BLOG İÇERİĞİ ÜRETMEK Konu seçme
-Tek bir konuya ya da birkaç konuya odaklanın ve bu konularda uzmanlaşın. Gazetecilikte nasıl ekonomi, sağlık, kültür-sanat, spor gazetecisi varsa internette içerik üreten kişiler de uzmanlaşmalı. Ör: Moda, yemek blogger'ları.

-Zaman zaman sizin konuyu seçtiğiniz gibi konu da sizi seçebilir. Tarzınızı oturttuktan sonra günlük hayatınızdan kesitler paylaştığınızda, bu durum okuyucunun hoşuna gider. İYİ YAZMANIN ALTIN KURALI

Konuyu içselleştir!
Konuya hakim ol!
Kelimelerini iyi seç! Okuyucunuz kim?
-Hedef kitlenizi iyi belirleyin. Blogunuzu kimin okumasını istiyorsunuz? Buna karar verdikten sonra bir üslup belirleyin.

-Bir yemek blogu yazıyorsanız kitleniz, yemek yapmakla ilgilenen kadın-erkek olacaktır. Bir kültür-sanat blogu yazıyorsanız, çoğunlukla bu alanla ilgilenenler sizin hedef kitlenizdir. BLOG İÇERİĞİ ÜRETMEK 140 KARAKTERDE İÇERİK Konuyu seçme
Twitter'da genellikle aklımıza geleni, gördüğümüzü, dedikoduyu, komik bir fotoğrafı paylaşıyoruz. Twitter'da micro blog yazarıyız.

-Tıpkı blog yazarlığında olduğu gibi Twitter'da da bir uzmanlık alanı oluşturmak gerekiyor.

-İnsanlar sizi niye takip ediyor/etsin?

-Son dakika haberlerini verdiğiniz için mi, çok güzel fotoğraflar paylaştığınız için mi, yoksa edebiyat ile ilgili paylaştığınız güzel cümleler için mi? Nasıl yazacaksınız?
-Sade, anlaşılır, net bir diliniz olmalı. Konuşur gibi yazmak dijital dünyanın en dikkat çeken unsuru. Eğlenceli ve samimi bir tavır takının.

-Gerçekçi olun. Hiçbir okuyucu sahtekar bir blog okumayı istemez.

-Yazınızda kaynak göstermeyi ve link kullanmayı ihmal etmeyin. BLOG İÇERİĞİ ÜRETMEK Nasıl yazacaksınız?
-Türkçeyi doğru kullanmanız gerekiyor.
Yazılışından emin olmadığınız kelimeleri
-hâlâ- en güvenilir kaynak olan TDK'dan
kontrol etmelisiniz. Kararsız kaldığınız
durumlarda Google'da çıkan sonuçlar da size yardımcı olabilir. TARİHE, ÖZGÜN İÇERİĞE SAHİP BİR BLOG BIRAKIN! -BAŞLIĞINIZ DİKKAT ÇEKİCİ OLMALI: Yazınızı okutan ilk şey yazınızın başlığıdır; kısa ve çarpıcı olmalı! Okumayı kolaylaştırmak için ara başlıklar ekleyin ve alıntılar yapın.

-KELİMELERİNİZİ SINIRLAYIN: Okuyucunun vakti yok. Anlatacağınızı ne kadar kısa anlatırsanız, paragraflarınızı ne kadar kısa tutarsanız okuyucu sizi o kadar sever!

-GÖRSEL EKLEMELİ: Yazınızla alakalı yazınızın uzunluğuna göre birkaç görsel mutlaka kullanmalısınız. Sadece yazıdan oluşan bir blog post'unu okumak çok zor!

-SADE TASARIM OLMALI: Gözü yormayacak, sade bir tasarımla yazılarınız rahat okunabilir.

-ETİKETLEYİN: Yazınızda geçen konuya uygun etiketler belirleyin. Etiketler okuyucunun size ulaşmasında önemlidir. İYİ BLOG İÇERİĞİ NASIL OLUR -ÇARPICI AYRINTILAR BAŞTA OLMALI: Gazetecilikteki "Ters Piramit" kuralını, blogunuza uyarlayın. Yani konunun en önemli detaylarını ilk paragrafta yazın!

-DOĞAL OLUN: Okuyucu samimiyeti seviyor. Ona karşı dürüst ve doğal olun.

-OKUYUCUYA SORUN: Blogunuzu okuyan kişi karşınızdaymış gibi bazı konulardaki fikirlerini yorum olarak bırakmalarını sağlayın. Onları da yazınıza dahil edin.

-PAYLAŞIM EKLENTİLERİNİ OLSUN: Ziyaretçi yazınızı beğendiği zaman paylaşmak isteyecektir. Facebook, Twitter, Google+ ve Pinterest ağlarının paylaşım butonlarını mutlaka blogunuza ekleyin. İYİ BLOG İÇERİĞİ NASIL OLUR 140 KARAKTERDE İÇERİK * The Man Repeller /
Leandra Medine Independent
Fashion
Bloggers Independent Fashion
Bloggers, yani Bağımsız Moda Blogger'ları moda blogger'larının kurduğu bağımsız bir platform. 2007 yılında kurulan platform, bir marka tarafından destekleniyor ve aynı zamanda bir moda konferansı düzenliyor. http://heartifb.com/ Günlerin Köpüğü; sık güncellenen, ağırlıklı sinema ve diğer sanatlar üzerine yazılar yayınlayan bir blog. Tasarımı sade, okunması kolay ve seçilen görseller de çok sevimli.
http://gunlerinkopugu.com/ Günlerin Köpüğü Neden blog yazmalısınız? 1. Görünür olmak için.
2. Kendinizi (bir konuda) uzman
olarak sunmak için.
3. Bilginizi tazelemek için.
4. Mükemmele erişmek için.
5. Para kazanmak için. Nasıl yazmalı?
-Paylaşacağınız bir olayı birkaç tweet'te anlatmak yerine, en azından iki tweet'te anlatmayı deneyin. Her zaman bir yolu vardır!

-Kelimelere ve onların eşanlamlılarına hakim olun!

-Hashtag yaratın ve kullanın! Hashtag olayları rahatlıkla takip etmenizi ve diğer insanların takip etmesini sağlar.

-Emin olmadığınız konular hakkında retweet yapmadan önce araştırın, doğrulatın, kaynak göstererek paylaşın. Afetler döneminde bu detay çok önemli.

-Haber linkleri paylaştıktan sonra 140 karakterlik yorumunuzu paylaşmanız daha önemlidir. O haber bir şekilde okuyucuya ulaşıyor. Sizin yorumunuz önemli olan! TEŞEKKÜRLER! Arianne Huffington'ın 2005 yılında kurduğu The Huffington Post'u geçtiğimiz yıl, American Online (AOL) 315 milyon dolara satın aldı!

Yetmedi, tarihte ilk kez bir blog Pulitzer Ödülü'ne layık görüldü! http://www.huffingtonpost.com/ Kullanıcı için herhangi bir teknik bilgi gerektirmeden, kullanıcısının istediği şeyi, istediği şekilde yazan insanların oluşturdukları, günlüğe benzeyen web sitesidir. BLOG NEDİR? BLOGGER ya da BLOGCU KİMDİR? Düzenli olarak istediği içeriği bloguna yazan kişidir.
Full transcript