Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

WEB 2.0 EĞİTİME KATKILARI

No description
by

Gökhan Ertürk

on 24 December 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of WEB 2.0 EĞİTİME KATKILARI

HOŞGELDİNİZ
Fatih Projesi bağlamında, her sınıfa akıllı tahta, yansıtım aleti ve bilgisayar hedefleri bakanlık tarafından tamamlanmaya çalışılmakta ve yakın bir zaman içerisinde bitirilmesi planlanmaktadır. Bu araçların ve araçların kullanımına dair gerekli eğitimlerin sağlanması durumunda bile öğretmenler, internette daha etkili ders tasarımları için kullanmaları gereken bazı web araçlarına ihtiyaç duyacaklardır.
Kullanıcılarında içerik geliştirebildiği, birbirleriyle işbirliği yapabildiği, kullanıcılar arasında bilgi ve fikir alışverişini destekleyen ikinci kuşak web platformu olarak tanımlanmaktadır (McLoughlin & Lee, 2007).
Bazı Popüler Web 2.0 Araçları
Bu çalışmanın amacı web 2.0 araçlarının özelliklerini, etkilerini ve önemini belirlemek için konu ile ilgili, güncel ve önemli olarak nitelendirilebilecek literatürdeki araştırmaların incelenmesi ve sonuçlarının sentez edilmesidir.
Öğretmen için web 2.0 araçlarını kullanmanın yararları:
Web 2.0 araçlarını kullanan bir öğretmen sınıfına getirdiği farklı aktivite, programlar ve ürünler sayesinde sınıfına canlılık ve hareket katar.
Öğretmenin değerlendirme anlayışı çeşitlenir yazılı notlarının ötesinde öğrenciler tarafından ortaya konan ürünleri de değerlendirir.
Öğretmen derslerinde daha güncel ve işlevsel içerikleri kullanır. Günlük hayattan güncel sorun ve problemler üzerinden rahatlıkla örnekler verebilir.
Öğretmen ortaya konan bir ürünün izini internet üzerinden rahatlıkla sürebilir, çünkü hazırlanan ürünlerle ilgili alıntı yapılan yerler ve kullanılan araçlar detaylı olarak bağlantılarla (hyperlinklerle) belirtilmektedir.
Sınıf ortamı açısından Web 2.0 araçlarının yararları:
Daha aktif ve katılımcı bir sınıf ortamı sağlar.
Sınıf ortamında öğrencilerin birbirine karşı tutum ve davranışlarını olumlu yönde etkileyeceği düşünülmektedir.
Teşekkürler...
Teknolojideki hızlı değişimler ders araç ve gereçlerini değiştirdi.

Söz konusu farklılıklardan biri, öğretmen ve öğrenci rollerindeki değişimleri takip eden sınıf ve okulların fiziksel değişimidir.
Giriş


Yeni nesil günlerini cep telefonu, müzik çalar, video oyunları gibi dijital araçlarla geçirdikleri için, öğrenme ortamlarının teknolojik araçlarla donatılmasının ve öğrencilerin teknolojik okuryazarlık seviyelerine uygun aktiviteler, projeler yapılmasının öğrencilerin okul başarılarına ve motivasyonlarına katkıda bulunacağı ileri sürülmektedir (Conole & Alevizou, 2010).
Giriş
Yaşamın her aşamasında olduğu gibi eğitim sistemine de yansıyan teknolojik değişimlerden öğretmenler de haberdar edilmeli; değişen ve gelişen araç ve gereçleri kullanım becerileri artırılmalıdır (Türkmen, Pedersen & McCarty, 2007).
Giriş
WEB 2.0
Genelde sınırlı ücretsiz
Aktif katılım ile içerik oluşturabilme
Sosyal etkileşim (Öğrenci-Öğretmen veya Öğrenci-Öğrenci)
Yaratıcılığı destekler (Jarret, 2008)
Çok sayıda uygulama seçeneği
Avantajları
Amaç
WEB 2.0 ARAÇLARI
Öğrenci için web 2.0 araçlarını kullanmanın yararları:
Devamlı farklı web 2.0 araçlarını kullanan öğrenci daha aktif ve zinde kalır. Öğrencileri ileriki hayatlarında teknoloji okuryazarı, aktif ve katılımcı bireyler olmaya iter. Bu da onları ilerdeki meslek yaşamlarına hazırlar (Punie & Cabrera, 2006).
Web 2.0 araçları ile ürün odaklı çalıştığı için gösterdiği çaba ve gayretin karşılığını somut olarak görür (O’Reilly, 2007).
Ürün üzerinde esnek çalışma saatlerinde ve sınıf dışı ortamlarda da rahatlıkla çalışabilmesi, farklı öğrenme tarzları olan öğrencileri destekler (Prashnig, 2006).
WEB 2.0 Araçlarının öğretmen, öğrenci ve sınıf ortamı açısından yararları:
Full transcript