Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

LİNUX MİNT

No description
by

slack ware

on 27 November 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of LİNUX MİNT

LİNUX MİNT
Linux Çekirdeğini kapsayan, GNU araçları ve MATE masaüstü gibi çok olgun ve sağlam katmanlar üzerine kurulmuştur.

Linux Mint web sitesinde, Linux Mint'ın, Windows, MacOSX ve Ubuntu işletim sistemlerinden sonra dünyada en çok kullanılan 4. masaüstü işletim sistemi olduğu ifade edilmektedir
Versiyon Numaraları ve Kod isimleri
Linux Mint'te versiyon numaraları ve kod isimleri eşsiz bir mantıkla sıralanır
Linux Mint versiyonlarında kod ismi kullanmak, versiyon numarası kullanmaya nazaran daha bilindik olmayı sağlar.

5. versiyondan beri Linux Mint 6 aylık sürüm zincirini ve basitleştirilmiş bir versiyon düzenini takip etmiştir.


Eğer yenilik kısımsal olarak yapıldıysa (Windows'taki Servis Paketleri gibi), onun versiyon numarası küçük bir revizyon artışı alır. “3” yerine “3.1” gibi.

Linux Mint'te kod isimleri daima “a” ile biten bayan isimleridir. Kod isimleri alfabetik sırayı takip eder ve kod isminin ilk harfi versiyon numarasının alfabedeki sıralamasına uygundur.

İÇİNDEKİLER
LİNUX MİNT TANITIMI
VERSİYONLARI NUMARALARI VE KOD İSİMLERİ
LİNUX MİNT KURULUMU
LİNUX MİNT'TE PAKET YÖNETİMİ
LİNUX MİNT UYGULAMALARI
Linux Mint Ubuntu ve Debian temel alınarak geliştirilen, masaüüstü kullanıcılarına yönelik bir Linux dağıtımıdır. Linux Mint, "güçlü ve kullanımı kolay hem de modern, şık bir işletim sistemi" olmayı hedeflemektedir.

Linux Mint; Microsoft Windows'un, Apple Mac OS'un ve Free BSD işletim sistemleriyle aynı rolü üstlenebilecek alternatif bir işletim sistemi olarak düşünülebilir.
TANITIMI
Ubuntu daha çok ABD yasaları gereğince, Debian ise GNU felsefesi nedeniyle; Java, Adobe Flash MP3, DVD, DivX, Flash gibi ortamları kullanabilmek için gereken ancak lisans kısıtlamalarına sahip eklentileri kurulum dosyasında bulundurmazken Linux Mint'te tüm bu paketler kurulumla beraber hazır yüklü olarak gelmektedir.

Linux Mint oldukça geniş bir katkıcı topluluğa sahiptir. Tamamen gönüllülerden oluşan geliştirici ağı ve yine gönüllülerin kurduğu yerel destek siteleri ile yerel dillerde destek verilmekte ve tercüme çalışmalarına katılınmaktadır.

Linux Mint Türkiye çatısı altında Linux Mint temelli ROOT isimli bir e-dergi projesi yürütülmekte. ROOT'un ilk sayısı 5 haziran 2010 tarihinde yayınlandı. Türk kullanıcıları kişisel günlüklerinde yayınladıkları Linux Mint ile ilgili yazıları Linux Mint Türkiye gezegeni altında okuyucular ile buluşturuyor.

AMACI
Linux Mint'in amacı, ev kullanıcıları ve şirketler için hiçbir ücret gerektirmeyen, hızlı ve etkili, kullanımı kolay, olabildiğince şık bir masaüstü işletim sistemi sağlamaktır.


Geçmişte Linux Mint aşağıdaki kod isimlerini kullanmıştır:
Sürüm Kod İsmi

1.0 Ada
2.0 Barbara
2.1 Bea
2.2 Bianca
3.0 Cassandra
3.1 Celena
4.0 Daryna
5 Elyssa

Sürüm Kod İsmi

6 Felicia
7 Gloria
8 Helena
9 Isadora
10 Julia
11 Katya
12 Lisa
13 Maya

Linux Mint, öncelikle 6 temel dil üzerinde çevirilmekte ve desteklemektedir. Kurulum aşamasındaki arayüzler, içerisindeki uygulamalar, özel araçlar, yardım dökümanları ve daha fazlası ilk önce bu 6 dile çevrilmektedir.

PAKET YÖNETİMİ NEDİR?

Paket kurulumu, yükseltilmesi, yapılandırılması, kaldırılması gibi işlemlerini otomatikleştirmek için işletim sistemiyle tutarlı bir şekilde çalışan yazılım araçlarının tümüdür.

Neden paket yönetimi?
Yazılım üreticilerinin sitesinden indirilen ve yüklenen yazılımların problemleri şunlar olabilir;

Sizin sisteminiz için çalıştığı test edilmiş yazılım bulmak,

Yükleyeceğiniz yazılımın sisteminizdeki diğer yazılımlar ile birlikte nasıl etkileşimde olacağını bilmek,

Bilinmeyen bir üretici tarafından hazırlanmış yazılımın sisteminize zarar verip vermeyeceğine güvenmek çok zor olabilir.


Linux Mint'te ve diğer GNU/Linux işletim sistemlerinde bu tür sorunlardan uzak durmak için yazılımlarda paketleme yoluna gidilir. 1990'lı yıllardan bu yana güvenli olarak kullanılır.

Yazılımlar geliştirici tarafından data kütüphaneleri kullanılarak yazılırlar ve bu üretim zincirinde yukarıdan aşağıya olan durumdur.


Eğer geliştirici yazdığı programdan memnunsa ya da güncelleyecek olursa, Birkaç istisna dışında (nVidia ve ATI gibi) geçerli kaynak kodlarını, talimatlarla beraber, içeriklerini anlayabileceğimiz formatta yayınlarlar.

Yazılım geliştiriciden sonra Linux Dağıtımları için paket hazırlayıcılarına gelir.

Paket hazırlayıcıların görevi ise;
kaynak kodda hazırlanmış programı derleyip,doğru çalışıp çalışmadığını test edip, hatalarını düzeltip derlenmiş yazılımı paketlemektir.
Programın tam olarak çalışması için data kütüphanelerine ihtiyaç vardır ve bu kütüphaneler, yazılım deposu içerisine zamanla eklenir ve orada hali hazırda bulunmaktadırlar.

Böylelikle tek bir noktadan ihtiyacınız olan yazılımı indirebilirsiniz. İndirdiğiniz yazılımın güvenli olup olmadığını paket yöneticiniz kontrol edecektir.


Güncelleme zamanı geldiğinde, Paket Yöneticisi yüklü olan paketler ile yazılım depolarında bulunan sürümlerini kontrol edecek, sisteminizin güvenli çalışması için gerekli yüklemeleri yapacaktır.
Full transcript