Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

SOSYAL BİLGİLER ÖĞRENİYORUM

No description
by

Derviş Erdoğan

on 11 October 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of SOSYAL BİLGİLER ÖĞRENİYORUM

SOSYAL BİLGİLER ÖĞRENİYORUM
Duyarlı vatandaştan örnek davranış
OLAYLAR KİMLER NASIL ETKİLİYOR ?
Her gün yeni olaylarla karşılaşırız, bu karşılaştığımız olayları doğru değerlendirebilmek için, olayların nedenlerini sonuçlarını iyi araştırmamız gerekir.

Her olayın birden fazla nedeni( psikolojik, ekonomik, kültürel, siyasi vb.) olabilir. Bir olay olayı gerçekleştiren kişinin dışında birçok kişiyi etkileyebilir ve birden fazla sonucu olabilir.
TALİP AMCA’DAN ÖRNEK DAVRANIŞ
Kırklareli'nin Vize ilçesinde yaşayan emekli Talip Akçin (70), kısa sürede topladığı 400 kilogram mavi kapağı Vize Belediyesine teslim etti.
OLAY NEDİR?
OLAY:
Ortaya çıkan durum, oluşum demektir. Örnek: Trafik kazası, sınıflar arası bilgi yarışması, okul camının kırılması, evimizin soyulması gibi.
Bir olayın nedenleri sonuçlar ve nasıl meydana geldiğini ele alır .
Trafik kazası, geri dönüşüm çalıslamaları ,çevre felaketleri v.b
ÖRNEK OLAY NEDİR?
Türkiye genelinde çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sosyal sorumluluk projesi olarak büyük ilgi gören mavi kapak toplama kampanyasına Vize’li Talip amca da tek başına büyük destek verdi. Kısa sürede tek başına 400 kilogram mavi kapak toplayarak Belediyeye teslim eden Talip Akçin, örnek davranışı ile bir engelli vatandaşın tekerlekli sandalyeye kavuşmasını sağladı.
Talip Akçin’in davranışı karşısında çok duygulandığını söyleyen Vize Belediye Başkanı Başkan Sedat Balkı, "Talip amcanın kısa sürede topladığı kapaklar ile 1 adet tekerlekli sandalye aldık. Bu tekerlekli sandalyeyi en kısa sürede ihtiyaç sahibine ulaştıracağız. Çevre kirliliğinin önlenmesi ve geri dönüşüm yoluyla engelli vatandaşların tekerlekli sandalye ihtiyacını karşılamak amacıyla hayata geçirilen mavi kapak kampanyasına tek başına çok büyük emek harcayarak destek veren Talip amcaya bu duyarlılığından dolayı çok teşekkür ederim.
MAVİ KAPAK PROJESİ
Ereğli’de yaşayan Zafer Akkaya isimli vatandaş, evinde işine yaramayan kâğıt, gazete ve kartonları doğaya tekrar kazandırmak için çalışma başlatarak örnek davranış sergiledi.

Ereğli’de yaşayan Zafer Akkaya isimli vatandaş, evinde işine yaramayan kâğıt, gazete,kitap ve kartonları doğaya tekrar kazandırmak için çalışma başlatarak örnek davranış sergiledi.

Ereğli’ye bağlı istasyon caddesinde oturan Akkaya, Herkesin bu duyarlılıkla hareket etmesi gerektiğini belirterek, bilinçsizce atılan her kâğıt, karton vs her şeyin boşa gitmemesi için atık kâğıtları tekrar doğaya kazandırmamız gerekiyor, bu bilinçle hareket edersek boşa kesilen yüzlerce ağaçın önüne geçmiş oluruz” dedi.
Full transcript