Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Życie ludzi na sawannie w Afryce

No description
by

Lidia P

on 13 December 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Życie ludzi na sawannie w Afryce

Życie ludzi na sawannie w Afryce
Prezentacja : Liwii Żakiewicz i Lidii Pindel
Czym zajmuje się ludność zamieszkująca sawannę?
Dlaczego mieszkańcy sawanny są wędrownymi pasterzami?
Kiedyś na sawannie organizowano safari, czyli wyprawy z
bronią na dzike zwierzęta. Polowania te wpłynęły na zmniejszenie się liczby wielu gatunków. Zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt poznamy na kolejnej lekcji. Obecnie
safari
organizuje się dla turystów. Jest to "polowanie z kamerą", czyli podróżowanie z przewodnikiem po wyznaczonych trasach samochodami terenowymi.
W jaki sposób turyści mogą podziwiać sawannę?
Obszary sawanny na północ od strefy wilgotnych lasów równikowych w Afryce są dość gęsto zaludnione. Na sawannie panują lepsze warunki do życia, niż w wilgotnym lesie równikowym. Nie trzeba wycinać drzew, aby przygotować teren pod uprawę. Aby usunąć trawy najczęściej się je podpala. Częste pożary na sawannie są celowo powodowane przez człowieka. Wypalanie trawy ma kilka celów: odsłania się teren pod uprawę, ogień odstrasza wielkie drapieżniki i zabija jadowite węże. Na terenach, gdzie pora deszczowa trwa długo i jest dostęp do wody, ludność sawanny buduje stałe osiedla i zajmuje się rolnictwem. W niewielkich gospodarstwach rolnicy uprawiają: kukurydzę, proso, sorgo, bawełnę i orzeszki ziemne. Po kilku latach gospodarowania zbiory roślin są coraz mniejsze.
Kukurydza
Proso
Sorgo
Bawełna
Orzeszki Ziemne
Zdecydowana większość obszarów sawanny cierpi na niedostatek wody. Nie można tam uprawiać roślin. Mieszkańcy zajmują się hodowlą bydła, owiec, kóz, wielbłądów. Działalność ta ma dla nich bardzo duże znaczenie. Ich pożywieniem jest przede wszystkim mleko tych zwierząt, a od czasu do czasu także mięso. W porze deszczowej zwierzęta hodowlane mają pod dostatkiem paszy. Z nastaniem pory suchej mieszkańcy wraz ze swoimi stadami wędrują w inne miejsca, coraz dalej na północ lub południe, w poszukiwaniu świeżej trawy dla zwierząt i wody pitnej. Prowadzą koczowniczy tryb życia. W miejscach, gdzie się zatrzymują na czas pory deszczowej, budują prymitywne tymczasowe domy. Takich wędrowców nazywamy
nomadami
.
Co utrudnia życie ludziom sawanny?
Poszukiwanie wody, głód, choroby i trudne wędrówki z miejsca na miejsce to główne problemy mieszkańców sawanny. Coraz częstsze susze powodują klęski głodu. Dostęp do wody jest podstawowym warunkiem przeżycia setek tysięcy ludzi zamieszkujących tamte rejony. Aby zaopatrzyć rodzinę w wodę do picia i ugotowania jedzenia, trzeba codziennie przebyć pieszo wiele kilometrów, by ją zdobyć. Jest jej jednak zbyt mało, aby podlewać rośliny uprawne i poić zwierzęta.
Dziękujemy!!!
Masajowie- lud Afryki
Obszary sawanny z Afryki Wschodniej zamieszkują masajowie. Mężczyźni z tego ludu są doskonałymi wojownikami i myśliwymi. Często w lewej ręce trzymają dzidy, a w prawej masajskie kije którymi się podpierają, kiedy stoją.
Ważne
-> Ludzie zamieszkujący sawannę w Afryce zajmują się rolnictwem i hodowlą zwierząt.
-> W poszukiwaniu pożywienia i wody dla zwierząt, ludzie przenoszą się z miejsca na miejsce.
->Główne problemy mieszkańców sawanny to: brak wody, choroby i głód.
-> Turyści mogą przemierzać sawannę po wyznaczonych trasach.
Full transcript