Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

STrefa śródziemnomorska

No description
by

Agata Wójcicka

on 10 May 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of STrefa śródziemnomorska

STrefa śródziemnomorska
Źródła:
Dziękujemy za uwagę !!
Agata Wójcicka
Roślinność
Roślinność w tej strefie jest przystosowana do letniego okresu suszy. Liście drzew i krzewów są skórzaste - lśniące, sztywne, grube i twarde. Dzięki temu nie usychają nawet wtedy, gdy utracą dużo wody. Roślinność strefy śródziemnomorskiej nazywana jest także roślinnością twardolistną. Takie liście mają wawrzyn, czyli laur.
Roślinność twardolistna jest wiecznie zielona. W przeszłości w tej strefie rosły lasy liściaste i iglaste składające się z cedrów, dębów, sosen, cyprysów. Wskutek karczowania lasów pod pola uprawne, ich miejsce zastąpiły zarośla wiecznie zielonych krzewów i karłowatych drzew zwanych makią. Rosną tam:
Roślinność w przeszłości
W przeszłości w strefie śródziemnomorskiej rosły lasy liściaste i iglaste. Przeważały w nich zawsze zielone dęby oraz drzewa szpilkowe: różne gatunki sosen, cedry i cyprysy. Od wieków lasy karczowano i wypalano, żeby założyć pola uprawne. Wycięcie lasów, rosnących na zboczach gór, powodowało niszczenie gleb: deszcze stopniowo zmywały ze stoków urodzajną glebę, aż ziemia stawała się jałowa. Wtedy zaprzestawano uprawy roli, a na zarastających ziołami i krzewami terenach zaczynano wypasać owce i kozy. Lasy dostarczały także drewna- od czasów starożytnych ścinano cedry i wysokie sosny. W ten sposób zniszczono ponad 90 procent pierwotnych lasów.
Rośliny uprawne
Łagodny klimat śródziemnomorski sprzyja uprawie wielu roślin. Najbardziej typowe dla tej strefy są oliwka, figowiec i winorośl. Najważniejszym regionem uprawy oliwek jest Andaluzja - kraina w południowej Hiszpanii. Figowiec jest uprawiany w strefie śródziemnomorskiej już od czasów starożytnych. Charakterystyczne są także drzewa cytrusowe: pomarańcze, cytryny oraz mandarynki.
Zwierzęta
W strefie śródziemnomorskiej żyje wiele gatunków zwierząt :
- w górach:

- nad brzegami rzek:
Wykonały:
Klimat
W strefie śródziemnomorskiej występują dwie pory roku:
- gorące i suche lato
- łagodna i wilgotna zima
Latem nad Morzem Śródziemnym napływa ciepłe i suche powietrze zwrotnikowe znad Sahary. Jest wtedy sucho i upalnie.
Zimą wilgotne powietrze z zachodu przynosi opady deszczu, a w górach - śniegu. Zima jest bardzo łagodna i temperatura nie spada poniżej 0 °C. Największe opady deszczu występują od listopada do kwietnia.
Makia --->
Mirty
Pinie
daniele
kozice
muflony
flamingi
kameleony
króliki
dziki
lisy
Kolebka cywilizacji europejskiej
W basenie Morza Śródziemnego powstały jedne z najstarszych cywilizacji świata. Rozwinęły się tu kultury Egiptu, starożytnej Grecji i Rzymu. Dały one początek współczesnej kulturze europejskiej. Obecnie liczne zabytki, łagodny klimat i ciepłe morze przyciągają bardzo wielu turystów. Powodem rozwoju było głównie rolnictwo, ale także filozofia, matematyka oraz literatura w starożytności.
Morze Śródziemnne
Egipt
Grecja
Rzym
Najliczniej odwiedzanymi krajami są Grecja, Włochy, Francja, Hiszpania i Egipt. Chętnie odwiedzane są także Turcja, Tunezja i Chorwacja. Najstarszym i najbardziej znanym regionem turystycznym jest Riwiera. Powstało tu wiele ekskluzywnych hoteli i pensjonatów. Na Riwierze Francuskiej, zwanej także Lazurowym Wybrzeżem, znajdują się takie uzdrowiska JAK
turystyka
Saint-Tropez, Cannes, Antibes oraz Nicea. Na wschód od Lazurowego Wybrzeża ciągnie się Riwiera Włoska z ośrodkami turystycznymi San Remo, Portofino, Rapallo.
Hiszpania
Dla turystów Hiszpania to raj nie tylko architekltoniczny, ale kulturowy oraz klimatyczny. Tak charakterystyczny dla krajów południowych klimat o dużej wilgotności, wysokie temperatury, egzotyczna roślinność na południowych wybrzeżach oraz śniade twarze zadowolonych z życia, pełnych energii mieszkańców, to jest to, co przyciaga do tego miejsca. Wielu turystów tak jednoczy się z tym krajem i odnajduje w jego specyficznym klimacie, że wraca tu każdego roku, a nawet osiedla się na stałe
Najciekawszym turystycznie miastem Hiszpanii jest oczywiście Barcelona, znana nie tylko z zabytków i specyficznej wielokulturowości, ale również z piłki nożnej i znakomitych drużyn.
Barcelona
Francja
Francja
Francja pozostaje od lat niezmiennie krajem najczęściej odwiedzanym na świecie. W ciągu ostatniego roku Francję odwiedziło blisko 82 mln turystów zagranicznych. Jej wiodąca rola w dziedzienie turystyki wynika przede wszystkim z wielkiej różnorodności obszarów przyrodniczych, z piękna krajobrazów, z malowniczości francuskich miasteczek, a także z bogatego dziedzictwa kultury (muzea, zabytki historii). Francja jest też – po Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii - trzecim na świecie krajem jeśli chodzi o wielkość przychodów z turystyki.
Grecja
Grecja
Rzymski filozof i poeta Cyceron powiedział o Atenach: „Gdziekolwiek tutaj wstąpicie, to wszędzie spotkacie się ze wspomnieniem przeszłości“. I tak można by powiedzieć o całej Grecji. Chcąc nie chcąc, i w stolicy, i w każdej innym mieście natkniemy się na ruiny świątyń, klasztorów, stadionów. Jeśli jesteśmy miłośnikami starożytności, to na temat każdego zabytku znajdziemy historię, odwołującą się do greckiej historii i mitologii. Jeśli czasy antyczne są nam obojętne, potraktujemy ich świadectwo jako dekorację.

Wiktoria Woźniak
http://pl.wikipedia.org/wiki/Strefa_%C5%9Br%C3%B3dziemnomorska
-
-
https://www.google.pl/imghp?hl=pl&tab=wi&ei=Nd1rU-L1FoiQOIH0gYgJ&ved=0CAQQqi4oAg
Włochy
Pod względem turystycznym Włochy sa państwem bardzo atrakcyjnym i to zarówno dla miłośników prehistorii, zabytków, muzeów jak i dla fanów mniej lub bardziej aktywnego wypoczynku na ciepłych plażach.
Z jednej strony położone na półwyspie otoczone czterema niewielkimi akwenami morskimi o ciepłym śródziemnomorskim klimacie. Z drugiej strony odcięte od kontynentu malowniczymi Alpami oraz przyciągające uwagę stożkami wulkanicznymi w centrum lądu. Jeśli turystów nie przyciągnie Etna czy Wezuwiusz, to z pewnością zachęci ich do wizyty kolebka świata, jaką jest Rzym oraz słynne zabytki, będące świadectwem naprawdę wielkiej historii, z Koloseum na czele. Można tu tez zajrzeć, by choć z daleka popatrzeć na Watykan - najsłynniejsze państwo świata.
Watykan
włochy
tunezja
http://wlochy.lovetotravel.pl/turystyka_wloch
Tunezja to kraj egzotyczny, leżący w zupełnie innej niż Polska strefie klimatycznej, wabiący turystów swoim urokiem krajobrazów pełnych słońca, piasku, tropikalnej roślinności, nietypowych zabudowań czy strojów codziennych mieszkańców. Każdy pragnie choć raz w zyciu wybrać się w tamte rejony i poznać zupełni inny świat i inne życie ludzi. Przyciąga też wieczne lato tunezyjskie, gdyż nawet zimą temperatura nie spada tam poniżej 10 stopni, a w okresach letnich dochodzi z reguły do 27-30.

http://tunezja.lovetotravel.pl/
tunezja
Full transcript