Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Indywidualne środki ochrony dróg oddechowych i skóry

No description
by

Tomek Pietralik

on 22 March 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Indywidualne środki ochrony dróg oddechowych i skóry

Temat 13: Indywidualne środki
ochrony dróg oddechowych i skóry. W razie pożaru, zagrożenia skażenia płynem promieniotwórczym, środkami trującymi lub biologicznymi, ważne jest zapewnienie sobie ochrony dróg oddechowych. Środki służące do ochrony dróg oddechowych dzielimy na: ETATOWE To, co akurat mamy pod ręką - ubrania, materiały, opatrunki i bandaże, maski, nauszniki itd. Jest to wyposażenie żołnierzy, strażaków, członków formacji obrony cywilnej, pracowników zakładów chemicznych oraz górników. ZASTĘPCZE Jak działają etatowe środki ochrony dróg oddechowych? W przypadku masek przeciwgazowych powietrze, zanim dostanie się do dróg oddechowych, jest oczyszczane w pochłaniaczu, bądź filtrze. Maski izolacyjne nie wykorzystują powietrza z ostoczenia. Tlen dostarczany jest z butli lub pojemników (połączonych z maską). Części twarzy oraz drogi oddechowe są więc całkowicie odizolowane od otoczenia. Maski te stosuje się w przypadku bardzo małej ilości tlenu, np. przy pracach pod woda, akcjach ratowniczych w kopalniach, bądż podczas gaszenia pożarów materiałów ropopochodnych. Maski Przeciwgazowe: Maski Izolacyjne:
(w razie zagrożenia, które pojawi
się niespodziewanie) Środki Zastępcze 1. Oddychamy przez nos (przy zamkniętych ustach). 2. Prowizoryczna ochrona twarzy (koszula, szalik, chusteczka). Przydatne bywają również kawałki tektury, maski karnawałowe, balowe, a nawet torby papierowe. Jeśli jesteśmy w domu, rolę filtrów mogą spełnić kawałki prześcieradła, poszewki, czy ręczniki namoczone w wodzie. 3. Jak najszybciej staramy się opuścić miejsce zagrożenia. W miejscach niezanych kierujemy się znakami ewakuacyjnymi ( ). Na zewnątrz należy przemieszczać się zawsze prostopadle do kierunku wiatru. W wypadku, gdy zapach szkodliwych substancji stanie się bardzo mocny, zamykamy oczy i staramy się oddychać przez - wcześniej wspomniany - prowizoryczny filtr. B) ETATOWE I ZASTĘPCZE ŚRODKI OCHRONY SKÓRY. A) ETATOWE I ZASTĘPCZE ŚRODKI OCHRONY DRÓG ODDECHOWYCH Środki ochrony skóry zabezpieczają powierzchnię ciała przed działaniem: płynów promieniotwórczych, cieczy (kropli i aerozoli), par bojowych, środków trujących oraz toksyn. Środki służące do ochrony skóry dzielimy na: ETATOWE ZASTĘPCZE Zabezpieczają skórę człowieka jedynie przez krótki czas. Jako zastępcze środki ochrony skóry można wykorzystać różne elementy ubioru. okulary ochronne (przemysłowe, gogle, korekcyjne) osłony twarzy (tarcze, przyłbice) *przyłbica: fartuchy ochronne (gumowe, skórzane) zastępcze środki ochrony skóry płaszcze lub peleryny przeciwdeszczowe (gumowe, foliowe, impregnowane) rękawice (gumowe, lateksowe, skórzane) buty (gumowe, skórzane, PCV) nauszniki kaptury ochronne (gumowe, foliowe) Aby środki zastępcze mogły skutecznie chronić skórę, muszą spełniać kilka warunków, takich jak:
dostosowanie do występującego zagrożenia
dobranie odpowiedniego rozmiaru i wielkości
uwzględnianie warunków otoczenia, np: temperatury, zadymienia, ciśnienia
zagwarantowanie swobody ruchu
sprawdzanie możliwości widzenia oraz porozumienia się z otoczeniem Do indywidualnych etatowych środków ochrony skóry zalicza się: 1. Ogólnowojskowa odzież ochronna (OP-1 M) 2. Odzież ochronna lekka (L-1, L-2) 3. Filtracyjna odzież ochronna 4. Izolacyjna odzież gazoszczelna W sprzedaży są filtry, które pozwalają na szybkie (ok. 15 min) wydostanie się z zadymionych pomieszczeń. Są łatwe w użyciu - trzeba przyłożyć zawór do ust i zatkać nos. ZADANIE: 1. Adam, jak zawsze rano wychodzi z domu do swojego gimnazjum. 2. Szkoła znajduje się bardzo blisko przeładunkowej stacji kolejowej. 3. Jest bardzo blisko szkoły aż tu nagle... 4. Zauważa kilka pojazdów straży pożarnej i wyraźnie ogrodzony taśmami teren. 5. Nie widać dymu, aczkolwiek strażacy chodzą dookoła w maskach przeciwgazowych. 6. Nagle słyszy komunikat służb ratowniczych. 7. Jest przerażony i z komunikatu pamięta jedynie, że chodzi o awarię cysterny przewożącej NSCh - niebezpiecznych substancji chemicznych. JAK POWINIEN ZACHOWAĆ SIĘ ADAM ORAZ INNE OSOBY W PODOBNYM PRZYPADKU? ZAPAMIĘTAJ!

Pojazdy samochodowe przewożące substancje niebezpieczne są oznakowane pomarańczowymi prostokątnymi tablicami z czarnymi napisami cyfrowymi, określającymi rodzaj niebezpiecznej substancji według międzynarodowych oznaczeń, umieszczonymi z tyłu i przodu pojazdu, w następujący sposób:

Przykład:
benzyny - paliwa silnikowe:
33 - nr rozpoznawczy
1203 - nr substancji wg wykazu ONZ
Full transcript