Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Make your likes visible on Facebook?

Connect your Facebook account to Prezi and let your likes appear on your timeline.
You can change this under Settings & Account at any time.

No, thanks

COSTO UNITARIO

No description
by

yahel cruz ramirez

on 4 August 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of COSTO UNITARIO

MERMELADA DE FRESA
DETERMINAREMOS Y ANALIZAREMOS
EL COSTO UNITARIO Y EL PROCESO,PARA ELABORAR
MERMELADA DE FRESA
DETERMINAREMOS EL COSTO UNITARIO DE UN LOTE DE 500 FRASCOS DE 250g C/U
MATERIA PRIMA
51.500 KG AZUCAR
73.500 KG FRESA
11 KG LIMON
LAVAR Y DESINFECTAR LA FRUTA
PARTIR LAS FRESAS
PONDREMOS EN UN REFRACTARIO LAS FRESAS,
LUEGO UNA CAPA DE AZUCAR Y ASI SUCESIVAMENTE .
SE DEJARA REPOSAR POR 12 HRS
POSTERIORMENTE LA MEZCLA SE HERVIRA A FUEGO LENTO Y SE LE AGREGARA JUGO DE LIMON

PROCESO
ENFRASCADO
Y LAS TAPAS POR 5 MINUTOS
ALTO VACIO
SE VERTIRA LA MERMERLADA
EN EL FRASCO, SE CERRARA
Y SE DEVOLBERA AL AGUA
HIRVIENDO
DURANTE 15 MINUTOS.
DETERMINACION
DE COSTO UNITARIO
Materia prima
51.500 kg azúcar
73.500 kg de fresa
11 kg de limón
$ 13.00
$ 15.00
$ 10.00
$ 669.50
$ 1102.50
$ 110.00
$ 1882.00
Costo total de M.P
Mano de obra total
Capital humano.
5 personas
Salario mínimo por hora.
$ 8.00
Tiempo transcurrido
de producción.
15 hrs activas
$600.00
Total de M.O
Cargos indirectos
Luz
$ 52.00
(15 hrs)
Gastos de logística.
$ 108.00
Total de C.I
$ 195.00
TOTAL DE MATERIA PRIMA $ 1882.00

TOTAL DE MANO DE OBRA $ 600.00

CARGOS INDIRECTOS $ 195.00
TOTAL
$ 2677.00.
500 us
500 us
500
$ 3.76
$ 1.2
$ .39
$ 5.35
DESPUES DE 1 HORA SE TOMARA UNA MUESTRA
DE NUESTRA MERMELADA Y SE COLOCARA EN EL REFRIGERADOR
DURANTE 5 MINUTOS.
SI LA CONCISTENCIA DE NUESTRA MEZCLA ES ESPESA, NUESTRA MERMELADA ESTA LISTA.

POSTERIORMENTE SE LAVAN
Y SE PONEN A HERVIR
LOS FRASCOS DURANTE
20 MINUTOS
$ 5.28
Gas LP
$ 35.00
us
PRECIO DE UTILIDAD
COSTO UNITARIO
$ 5.35
UTILIDAD DESEADA
150%
UTILIDAD NETA
$ 8.02
UTILIDAD NETA Y
COSTO UNITARIO
$13.40
Full transcript