Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Jaszczurki

No description
by

Stefan Stefan

on 26 September 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Jaszczurki

Jaszczurki Wszystkie gatunki Gatunek nizinny, w górach dochodzi do 2000 m n.p.m. Południowa Europa od Hiszpanii po Dniepr oraz na południowych obszarach środkowej Europy. Północna granica jej zasięgu to równoleżnik 49°N. Jedyne jej stanowisko w okresie powojennym stwierdzono w Ustroniu (Śląsk Cieszyński) w latach 1968-1970 (R. Bielawski, T. Ramik, 1972). Nieudokumentowane dane pochodzą z Bieszczadów oraz Wyżyny Lubelskiej, okolic Sokołowa Małopolskiego, a ostatnio także z Roztocza. Powyższe dane wymagają naukowego potwierdzenia. Jaszczurka Zielona Bardzo mała smukła jaszczurka o spłaszczonej głowie i długim ogonie. Grzbiet zazwyczaj szarobrunatny, brzuch pomarańczowy, żzółtawy lub szary.

Długośćsc całkowita 12–13 cm.
Mieszka w polsce. Mała smukła jaszczurka o grzbiecie pokrytym dlugżymi łuskami. Grzbiet oliwkowobraązowy lub czerwonawobrąazowy.

Długośćsc całkowita 14 – 15 cm.

Mieszka w Hiszpani przy jeziorach. Łusenniczka Mała Łusenniczka Hiszpanska
Gallotia zamieszkuje wyspy kanaryjskie.
Odrzywia sie głównie owadami.
Jest bardzo zadka.
Jest brazowo niebieska. Mieszka w najcieplejszych rejonach południowej częśesci Europy sŚrodkowej. Zamieszkuje tereny kamieniste. SŚrodowisko: kamieniste nieuzżytki, winnice, widne lasy; w południowej Europie spotykana takze na murach budynków.
Owadozerna aktywna przez cały dzien przy ciepłej pogodzie. Murówka zwyczajna jest jednymą z najbardziej ciepłolubnych, a zarazem najsilniej zagrozżonych wyginięciem sśrodkowoeuropejskich jaszczurek. Czeęsto dochodzaą doniesienia o spotkaniu jej w Polsce, ale prawdopodobnie wszystkie saą związane z obserwacjami jaszczurki żzyworodnej. Smukła jaszczurka o małej głowie. Łuski grzbietowe i boczne silnie kilowate. Grzbiet od jasno do ciemnobraązowego, względnie oliwkowy. Na bokach wyraźnie zarysowane w białawe lub żzółte paski. W okolicy łopatki niebieska plama. Brzuch koloru białawego do zielonkawego. W okresie godowym samce majaą pomaranńczowo ubarwione boki głowy i podgarle.

Długoscść całkowita do 31 cm.

Wystpuje na półwyspie Iberyjskim, południowej Francji, wybrzee Isola di Conigli we Włoszech, w północnej Afryce – Algieria, Maroko, Tunezja.

Przebywa na terenach z bujn rolinnosci zielona, z obszarami silnie nasłonecznionymi.

Jaszczurka aktywna w przez cały dzien, głównie jednak w godzinach przed- i popołudniowych. Preferuje tereny z duza iloci kryjówek. Potrafi sie wspinac.

Zjada rózne bezkrgowce: pajaki, mrówki, szaranczaki, małe chrzaszcze, takze inne małe jaszczurki. Gallotia Jaszczurka murowa Piaskarka algierska Jaszczurka grecka Duzża, smukła jaszczurka o wydłuzżonej szyi i długiej głowie., ogon długi zakonńczony cienkim, długim szpicem. Ubarwienie od żzółtobrąazowego do szarobraązowego lub szarego, pokryte ciemniejszymi plamami, które układają sieę w podłużzne rzeędy. Brzuch zżółty lub pomaranńczowy.

Długoscść całkowita do 24-26 cm.

Wystpuje w Grecji na Peloponezie.

Przebywa na skalistych obszarach na wysokoci od 700 do 1500 m n.p.m., preferuje kamieniste, lekko wilgotne rodowisko, wystpuje w okolicach potoków i parowach.
Jaszczurka aktywna w przez cały dzien. Dobrze sie wspina i w razie niebezpieczestwa ucieka na drzewa.
Zjada rózne bezkrgowce: pajaki, szaranczaki, chrzaszcze, gasienice oraz pareczniki i skaposzczety Śsredniej wielkośsci jaszczurka z głowąa w kształcie trójkaąta, kręepym tułowi, silnych konńczynach i długim ogonie. U samców grzbiet w kolorze jasno- lub cimnozielonym, pokryty gęestym wzorem złozżonym z małych czarnych plamek. U samic grzbiet również jest zielony, ale czarne plamy sąa wieększe i układajaą sieę w podłuzżne rzeędy. Brzuch zielony, ze zdecydowanie mniejsząa ilościaą plamek.

Długoscść całkowita do 30 cm.

Wystpuje północno-wschodniej Portugalii i Hiszpanii. Mieszka w poblizu wody, czesto na wysepkach. Jaszczurka hiszpańska
Full transcript