Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

DOĞRULUK VE GERÇEKLİK-BİLGİNİN DOĞRULUK ÖLÇÜTLERİ-FELSEFENİN

No description
by

özlem leylek

on 11 November 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of DOĞRULUK VE GERÇEKLİK-BİLGİNİN DOĞRULUK ÖLÇÜTLERİ-FELSEFENİN

DOĞRULUK VE GERÇEKLİK-BİLGİNİN DOĞRULUK ÖLÇÜTLERİ-FELSEFENİN BİLGİYE BAKIŞI
DOĞRULUK VE GERÇEKLİK
Gerçek: Düşünceden bağımsız olarak zamanda ve mekanda yer kaplayan her şey gerçektir. herhangi bir şeyin gerçekliği insan zihnine bağlı olmaksızın varolmasıdır.

Doğruluk ya da Hakikat: Gerçek’ten ya da gerçeklik’ten ayrı olarak belli bir gerçekliğin düşünsel ya da zihinsel olarak temsil edilmesi ve temsilin gerçeklige uygun olması halidir.

Bir şey gerçek demek için var olması yeterlidir. Yorum düşünce yoktur. Yargı bildirmez.Ama doğruda bir yargı, düşünce olmalıdır.Eğer bu yargı nesne ile örtüşüyorsa doğru olur. Ama örtüşmüyorsa doğru olmaz.Örneğin;

Tahta==>>Gerçektir.(yargı bildirmiyor doğru diyemeyiz. "Ama tahta beyazdır" deseydi(burada tahtayı beyaz farz edin) bu bir yargı bildiriyor ve nesne ile örtüşüyor o zaman doğru bilgi olur.

BİLGİNİN DOĞRULUK ÖLÇÜTLERİ
UYGUNLUK: Doğru bilgi "gerçeklik" le uyuşmalıdır.
TUTARLILIK: Bir önermenin,diğer önermelere gerçeklik veya doğruluk açısından aynı niteliği taşıma durumudur.Bir önermenin doğru olarak değerlendirilebilmesi için tutarlı olması şarttır. Kısaca tutarlılık bir önermenin kendi kendiyle çelişki içinde olmaması demektir.
BİLGİ FELSEFESİNİN PROBLEMLERİ
BİLGİNİN İMKANI İLE İLGİLİ PROBLEMLER: "Genel geçerliği olan doğru bilgi mümkünmü?", "İnsan hakikate erişebilir mi?", "Doğru bilgi elde edilebilir mi?"
BİLGİNİN KAYNAĞI İLE İLGİLİ PROBLEMLER: "Bilgi nasıl meydana geliyor?", "Bilgiyi meydana getiren etkenler nelerdir?", "Bilginin kaynağı nedir?", "Bilgi doğrudan doğruya aklın ürünü müdür?", "Suje-obje bağlantısı ne aracılığıyla kurulabilir?", "Bilginin elde edilmesinde, tek bir bilgi aktı yeterli olabilir mi?", "Bilginin kaynağı sezgi olabilir mi?"
TUTARLILIK

Felsefede bir bilginin doğruluğu değil tutarlı ve sistemli olması söz konusudur. Çünkü felsefi bilgiler kanıtlanabilir, kesin bilgiler değildir
Tümel uzlaşımcılık:
Doğruluğun dış nesnel dünyada olup olmadığına bakmadan ya da dış nesnel dünyanın doğruluğu insanlara bilim , mantık ve matematik yardımıyla dikte ettiğini kabul etmek yerine, doğruluğun insanların seçimleri ve uzlaşımları sonucu olduğunu söyleyen kurama, uzlaşımcılık adı verilmektedir. Tümel uzlaşım ölçütüne göre, herkesin veya çoğunluğun kabul ettiği bilgiler doğrudur.
Apaçıklık:
Bilginin çelişkili ve bulanık olmaması, hiçbir kuşku uyandırmamasıdır.
Yararlılık:
Eğer bir bilgi günlük yaşamda yararlıysa doğrudur.
Bilginin değeri ile ilgili problemler:
"İnsan neyi, ne kadar bilebilir?", "İnsan bilgisi sınırlı mı yoksa sınırsız mıdır?", "Bilginin insan hayatındaki önemi nedir?", "Kesin bilgiye ulaşmak için belli bir yöntem var mıdır?"
Bilginin ölçütleri ile ilgili problemler:
"Doğru nedir?", "Hakikat nedir?", "Hakikat tek ve mutlak mıdır?", "Doğru bilginin ölçütleri nelerdir?", "Genel geçer doğru bilgi var mıdır?"," Bilgi objeleri doğru olarak yansıtır mı?"
Full transcript