Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

:)

No description
by

Dominik Czekaj

on 15 March 2018

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of :)

Zabydki gór sowich i okolicy
Zamek Książ
Został wybudowany w latach 1288–1292. W 1941 roku władze III rzeszy przejeły zamek i przystąpiły do przekształcenia zamku na kwatere Adolfa Hitlera. Przed głównym portalem wydrążono szyb windowy głębokości 40 metrów, a pod zamkiem tunele i podziemny schron.W tym czasie w zamku przechowywano część zbiorów berlińskiej Biblioteki Państwowej. Według niektórych badaczy była to mistyfikacja - w rzeczywistości pod obiektem powstał podziemny kompleks, mający służyć jako fabryka sprzętu wojskowego, depozyt cennych przedmiotów oraz tajnych dokumentów, a także, podobnie jak cała okolica, miejsce badań nad bronią atomową.
Konpleksy Riese (olbrzym)
Kryptonim najwiekszego preojekto górniczo budowlanego hitlerowskich niemiec. Rozpoczętego i nie dokończonego w górach sowich oraz na zamku książ i pod nim w 1943-1945r. Do budowy tego obiektu wykorzystywano więźniów z Groß-Rosen (jednego z wielu obozów koncentracyjnych na dolnym śląsku). Więźniów było przynajmniej kilkanaście tysięcy, choć dokumenty niemieckie mówią o zaangażowaniu nawet prawie 30 000 więźniów. Praca w była bardzo ciężka. Podaje sie że jeden więzień pracujący przy budowie żył zaledwie 4 tygodnie.
Sztolnia Rzeczka
Rzeczka jest jedną z mniejszych sztolni w kompleksie podziemnego miasta. Ma tylko 500m długości. Wyróżnia się jednak niemal całkowicie wykończoną wartownią oraz imponujących rozmiarów halą łączącą sztolnie. W rzeczce możemy także zobaczyć kolejne etapy drąrzenia korytarzy. W wartowni zoastały zgromadzone eksponaty militarne które mozna ogladać i zwiedzać caly obiekt z przewodnikiem.
Sztolnia Włodarz
We Włodarzu odkryto ponad 3 kilometry podziemnych wyrobisk o łącznej powierzchni ponad 10 000 m2  i pojawiają się teorie, że może być ich tu jeszcze więcej. Niektórzy eksploratorzy uważają go za najważniejszy obiekt Riese, kluczowy do zrozumienia przeznaczenia i wyjaśnienia mitów nagromadzonych wokół całego kompleksu.Niewątpliwie jedną z najciekawszych atrakcji Włodarza jest spływ podziemną łodzią. To dzięki niej dopływamy do największej hali w kompleksie - ponad 60 metrów długości i 10 metrów wysokości.
Zalane części kompleksu stanowią istny labirynt korytarzy. Znajduje się tutaj ponad 50 jednakowych skrzyżowań, co powoduje, że można łatwo stracić w nich orientację.
Sztolnia Osówka
   „Osówka”, to drugi co do wielkości kompleks podziemnych budowli militarnych III Rzeszy w Górach Sowich z końca II wojny światowej. Najbardziej intrygujący odkrywców i badaczy z uwagi na daleko idące prawdopodobieństwo istnienia dalszej części korytarzy podziemnych i hal, które celowo zostały zablokowane przez Niemców. Pod Osówką udostępniono do zwiedzania ok. 1800 m. wąskich korytarzy, poprzecinanych halami i bocznymi przejściami, tworzącymi podziemny labirynt (w układzie szachownicy). „Osówka” ma także najbardziej rozbudowany  i najlepiej zachowany system obiektów naziemnych na powierzchni góry. Należą do nich tzw. „Kasyno” i „Siłownia”, oddalone od siebie o 150 m., a także składy kruszywa, piasku i cementu oraz szyb wentylacyjny, łączący podziemia Osówki z wierzchołkiem góry. Ich istnienie potwierdza domniemanie o szczególnym znaczeniu tego obiektu.
Sztolnia Soboń
" Kompleks “Soboń” znajduje się na zachodnich i południowych stokach Góry Soboń, kilkaset metrów na północ od wsi Zimna. Widoczne ślady wskazują na prowadzenie prac w okolicach szczytu. Zaopatrzenie odbywało się za pomocą kolejki wąskotorowej, która biegła od stacji w Głuszycy Górnej przez Kolce, na poziom Osówki, gdzie odchodziło odgałęzienie do kompleksu „Soboń”. Torowisko obiegało cały rejon budowy i dochodziło do doliny potoku, gdzie zlokalizowano główny skład materiałów budowlanych. Powstała tam wielotorowa bocznica, przy której zmagazynowano duże ilości piasku. Poniżej składu piasku powstał długi na 100m betonowy rów jego dnem poruszała się kolejka wąskotorowa. Na wprost rowu zlokalizowano prawdopodobnie ładowarkę lub dźwig,o czym mogą świadczyć pozostawione ślady po grubych słupach i wystające z betonu potężne stalowe haki. Powyżej tego miejsca powstała betonowa śluza lub pochylnia dla wyładunku sypkich materiałów z kolejki, na którym powstała śluza. Pomiędzy torem, a drogą znajduje się betonowy fundament po baraku warsztatowym, zaraz obok stoją ceglane ruiny niewielkiego murowanego budynku. Poniżej betonowego rowu znajdują się ślady po istniejących dwóch betonowych budowlach. Około 100m na północny - zachód od tego miejsca po drugiej stronie drogi znajduje się druga, mniejsza bocznica, na której prawdopodobnie dokonywano napraw lokomotywek i wagoników, o czym mogą świadczyć kanały naprawcze na torach. Bocznica jest oddzielona od drogi niewielkim murem oporowym, obok torowiska znajduje się także fundament po baraku warsztatowym, w którym pracowały komanda naprawcze.
Sztolnia Sokolec
Podziemny kompleks wykuty w masywie góry Gontowa. Zasadnicza część kompleksu to dwa zespoły podziemi usytuowane wobec siebie prostopadle. Zespół pierwszy tworzą dwie sztolnie biegnące w kierunku południowo - zachodnim i oddalone od siebie o około 100 m.
Full transcript