Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Best Buy=Unit Price

To help kids learn unit price and best buy.
by

Montana Prejean

on 29 January 2010

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Best Buy=Unit Price

Best Buy = Unit Price What is Unit Price? What is Best Buy? It is how you
determine the
cost per unit to
find the better
or less expensive buy. To find the better
buy you must... In order to find
the you divide
the price by the
number of units. For example if you
have a 6 pack of coke
for $6.89 and a 12 pack
of coke for $8.94.
Which is the better buy? To find the unit price of the 6 pack of coke, divide $6.89 by 6 and you should get $1.15.
Full transcript