Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Postęp techniczny w organizacji funkcjonowania szkoły

No description
by

Łukasz Nowak

on 31 May 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Postęp techniczny w organizacji funkcjonowania szkoły

Postęp techniczny
w organizacji funkcjonowania szkoły. SEKRETARIAT KSIĘGOWOŚĆ BIBLIOTEKA DZIENNIK ELEKTRONICZNY PROCES PEDAGOGICZNY SZKOŁA W INTERNECIE DYREKTOR Początkowo dokumentacja odnośnie wszelkich spraw dotyczących szkoły przechowywana były w formie papierowej, w razie potrzeby jeżeli instytucja nadrzędna potrzebowała kopii jakiegoś pisma, jego całość lub część przepisywano ręcznie, a korespondencja odbywała się za pomocą poczty. Przełomowym krokiem było w 1964 roku wprowadzenie na użytek administracji szkół maszyn do pisania firmy IBM pod nazwą MT/ST - czyli maszyna do pisania z taśmą magnetyczną. 1986r. – zapoczątkowano produkcję przez zakłady Elwro pierwszych mikrokomputerów Elwro 800 Junior z przeznaczeniem dla szkół. W 1976 r. powstała pierwsza drukarka atramentowa przez korporację Hewlett-Packard ( linia DeskJet), a od 1988 produkowana masowo. Drukarki igłowe -od 1968r. wykorzystują do drukowania taśmę barwiącą, podobną do tej stosowanej w maszynach do pisania. Pierwsza drukarka laserowa została wyprodukowana w roku 1984. Niedługo później pojawiły się drukarki laserowe firm Canon oraz Apple.
Pierwsza kolorowa drukarka laserowa ColorScript Laser 1000 została zbudowana w roku 1993 przez firmę QMS. „Komputer jako nowoczesny środek dydaktyczny stwarza nowe możliwości wspomagania edukacji. Podjęcie tego wyzwania jest niezwykle korzystne, gdyż wychodząc naprzeciw zainteresowaniom uczniów, można równocześnie znacznie podwyższać efektywność procesu dydaktycznego.” Biblioteka cyfrowa (także: internetowa, wirtualna, elektroniczna) — udostępnianie w sieci publikacji cyfrowych takich jak czasopisma elektroniczne lub e-booki, a także zdigitalizowanych tradycyjnych publikacji papierowych, takich jak czasopisma, książki, mapy, zdjęcia itp.
Biblioteki istnieją od lat 90 XX w.
Do najbardziej znanych należą:The European Library, Europeana, The Universal Digital Librar, World Digital Library . W Polsce pierwszą biblioteką cyfrową była Polska Biblioteka Internetowa, oficjalnie udostępniona 1 września 2003 roku.

Zasadniczym celem jej powołania było wyrównanie szans dostępu do różnorodnych publikacji wydanych dotychczas w języku polskim osobom pochodzącym z małych miast, wsi czy innych regionów oddalonych od ośrodków akademickich i kulturalnych. E-book ( książka elektroniczna) – treść zapisana w formie elektronicznej, przeznaczona do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu komputerowym Pierwszą książką wydaną w postaci elektronicznej była powieść Stephen King w latach dziewięćdziesiątych. „Riding the Bullet” Ebooki zadebiutowały w Polsce około dwóch lat temu. Wraz z pojawieniem się nowych mediów, dokumentów multimedialnych i elektronicznych, zasobów Internetu, powstała konieczność ich gromadzenia, opracowywania i udostępniania. Niezbędnym w tej sytuacji stał się komputer wraz z odpowiednim oprogramowaniem.

Oprogramowanie udostępnione jest przez wiele firm od lat 90 XX w. przykładem są:
Biblioteka, MOL program, Exlibris, Sowa, BIBLOS, MOL Optivum Programy umożliwiają między innymi:
prowadzenie ksiąg inwentarzowych zasobów bibliotecznych,
wykonywanie zestawień zinwentaryzowanych jednostek ewidencyjnych,
edycja oraz wydruk kart czytelnika,
prowadzenie ewidencji książek i czasopism,
ewidencję wszystkich danych dotyczących książki (tytuł, autor, wydawnictwo, rok wydania, numer ISBN, liczba posiadanych egzemplarzy, seria wydawnicza, drukarnia itp.),
ewidencję autorów i innych twórców (współautor, tłumacz, ilustrator, redaktor, fotograf, wydawca),
edycję i wydruk kart katalogowych książek. Do najważniejszych zadań sekretarki należy gromadzenie i przechowywanie informacji. Osoba zatrudniona w sekretariacie ma obowiązek czuwania nad terminowym załatwianiem spraw. Dlatego terminy zapisywane są w terminarzach i na bieżąco kontrolowane. Od 2008r. powstały elektroniczne terminarze np. Loop Terminarz,
Terminarz Kontaktowy, Asystent, Chaos Manager. ZARZĄDZANIE ZASOBAMI
BIBLIOTEKI BIBLIOTEKA CYFROWA E-BOOKI W późniejszym okresie elektryczne maszyny do pisania wypierały swoje mechaniczne odpowiedniki.
Nowsze maszyny (około 1990 r.) miały możliwość zapisywania i późniejszej edycji tekstu. Nie wyobrażamy sobie również sekretariatu bez kopiarek. W Polsce pierwsze modele kopiarek pojawiły się w latach siedemdziesiątych XX wieku. Ponieważ nie było polskiej nazwy na nowe urządzenia, zaczęto je nazywać powszechnie ksero. Później nazwa przekształciła się w kserokopiarka. Na przełomie lat 70 i 80 XX w. powstał telefaks (potocznie faks).
Jest urządzeniem umożliwiającym przesyłanie na odległość tekstu drukowanego, fotografii, map, rysunków nawet pisma odręcznego za pośrednictwem linii telefonicznej. W latach 90 w szkołach zaczęła udostępniać się sieć globalna - Internet. Przekazywanie dokumentów cyfrowych za pomocą poczty elektronicznej na dzień dzisiejszy to standard, a jeszcze w latach 80 było to wymysłem literatury fantastyczno naukowej. Internet pozwala również bez najmniejszego trudu na dostęp do ustaw, aktów prawnych i innych ważnych informacji. Dyrektor podobnie jak sekretariat w swojej pracy wykorzystuje aplikacje z pakietów biurowych takich jak OpenOffice, LibraOffice czy Microsoft Office. Poza pisaniem pism oraz przeprowadzaniem wyliczeń często korzysta z programów do tworzenia prezentacji multimedialnych. Dzięki takim narzędziom jak platforma internetowa Prezi lub aplikacji PowerPoint z pakietu MS Office, możliwe jest stworzenie pokazu zawierającego w sobie treść, obraz i dźwięk oraz elementy interakcji.
Narzędzie takie przydatne jest podczas konferencji, zebrań
lub aby promować swoją szkołę. PROGRAMY SPECJALISTYCZNE Programy te zawierają odrębne moduły pozwalające na poprawę ergonomi pracy poszczególnych jednostek szkoły. Przykładami są programy:
- Vulcan
- Librus
- ProgMan PRZEKAZYWANIE INFORMACJI Tak jak w przypadku sekretariatu, dzięki rozwojowi technicznemu możliwość korespondencji dyrektora przeszłą ewolucję od poczty i listów, poprzez faksy do poczty elektronicznej. Co ważne od 1 maja 2008 r. dzięki np. elektronicznemu podpisowi dyrektor ma możliwość zatwierdzania bardzo ważnych informacji przydzielonym mu lub szkole indywidualnym i zakodowanym kluczem cyfrowym. Organizacja Optivum

Arkusz
Plan lekcji
Zastępstwa Pakiety Optivum
i
Optivum NET Uczniowie Optivum NET

Dziennik lekcyjny
Sekretariat
Świadectwa
Moduł lekcyjny
Witryna dla rodziców/ucznia
Dziennik zajęć innych
Funkcjonalność dla klas 1-3 Uczniowie Optivum

Sekretariat
Dziennik lekcyjny
Świadectwa Kadry Optivum Płace Optivum Intendentura Optivum

Magazyn
Stołówka Finanse Optivum

Księgowość Faktury Kasa
Rejestr VAT
Rozrachunki
Zamówienia publiczne Dziękujemy za uwagę. Prezentację przygotowały:
Anna Nowak
Joanna Holewa

Historia księgowości jest dość długa.
Już od najdawniejszych czasów, ludzie próbowali notować i obliczać swoje straty i zyski.

Możemy wyróżnić trzy techniki prowadzenia księgowości: pisanie ręczne, obliczania na kalkulatorze oraz programy komputerowe. KALKULATOR 1970 zaprezentowano pierwszy kalkulator, który liczył i drukował na papierze przeprowadzone operacje.
Pierwszy kalkulator z mikroprocesorem został wypuszczony na rynek w 1972 roku przez firmę Texas Instruments. ELWRO 105LN – pierwszy polski kalkulator biurowy produkowany przez zakłady Elwro we Wrocławiu. KOMPUTER Bezpośrednim zastosowaniem komputera w księgowości szkolnej jest rejestracja dokumentów i automatyczne ich księgowanie. Dla lepszej i szybszej organizacji stosowane są różne programy np. arkusz kalkulacyjny Excel, Księgowość budżetowa, Madar, Euklides czy najpopularniejszy Księgowość Optivum. Zestawienia i sprawozdania, które w większości są zmorą dezorganizującą pracę działu księgowego są gotowe w ciągu kilku minut. PROGRAMY Pierwsze tablice używane były w indyjskich szkołach już w XI wieku. Były to zazwyczaj drewniane gładkie powierzchnie, na których pisano kredą.
Wraz z postępem technologicznym materiały z których wykonywano tablice się zmieniały. Ujednolicono także kolor tablic na milszy oku ludzkiemu - czyli zielony. Kolejnym przełomowym momentem było wprowadzenie magnetycznych tablic suchościeralnych, które umożliwiły "czyste" prowadzenie zajęć. Sypiąca się kredę zastąpiono specjalnymi pisakami. W dobie komputeryzajcji także tablice otrzymały nowe funkcje. Powstały tablice interaktywne, które wprowadziły kolejne udogodnienia w prowadzeniu zajęć. Mają one różnorodną formę, początkowo były to powierzchnie tablicowe reagujące na dotyk, lecz wraz z rozwojem tej technologii powstały tablice przenośne działające na praktycznie każdej gładkiej powierzchni np. ścianie. Pomoce dydaktyczne, które dawniej wykonywali własnoręcznie uczniowie także coraz częściej wypierane są przez technologię. Plakaty wiszące na ścianach pracowni zostały wymienione na interaktywne ekrany i kursy, z których uczniowie mogą korzystać zarówno w szkole jak i w domu. Zgodnie z nową podstawą programową nauczyciele zobowiązani sa do stosowania technologii informacyjnej w czasie zajęć. Najczęściej wykorzystują:
multibooki
prezentacje multimedialne
darmowe programy Zadania dziennika elektronicznego: Reklama Elektroniczna tablica ogłoszeń
Full transcript