Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Kimyasal Silahlar

No description
by

Ulaş Sel Şeyhoğlu

on 28 April 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Kimyasal Silahlar

Kimyasal Silah Kullanılan Olaylar ve Sonuçları Nelerdir? Geçmişten günümüze kimyasal silah kullanılan birçok olay vardır ve bu olayları tek tek listelemek oldukça zordur. Bu olayların dışında da kimyasal silah kullanılan ancak kullanıldığı gizlenen birçok olayın olduğu düşünülmektedir. Kimyasal silah kullanılan olaylarda kullanılan kimyasal silahın etkilerinin ne kadar büyük olduğundan kimyasal silah kullanılan alanın genişliğine kadar birçok farklı risk faktörü bulunmaktadır. Kimyasal silahların sonuçlarına geldiğimizdeyse zararın büyüklüğü de bu risk faktörlerine bağlıdır. Ancak kullanılan silah ne kadar zayıf olursa olsun üstünde kullanıldığı kişinin vücudunun vereceği tepki ölümcül olabilir. Örneğin günümüzde sıkça kullanılan biber gazı güçsüz bir kimyasal silah olarak gösterilebilir. Ancak astım hastası birinin üstünde kullanıldığında ölüme sebep olabilir. Bunun dışında kullanım miktarına göre körlük ve çeşitli deri problemlerine de yol açabilir. Bu yüzden çeşitli olaylarda kimyasal silah kullanımına dikkat edilmeli, kısıtlanmalı ve hatta yasaklanmalıdır. Kimyasal Silahlardan Nasıl Korunabiliriz? Kimyasal silahlar canlıları kısa sürede zehirleme, öldürme gibi etkilere sahip olduğu ve çeşitli yollarla insan vücuduna girebildikleri için çok tehlikelidirler. Aslında yapılması, taşınması ve kullanılması yapılan bazı anlaşmalarla yasaklanmıştır. Ancak günümüzde halen kullanılmaktadır. Kimyasal silahların en popülerine biber gazı örneğini verebiliriz. Hazırlayan: Ulaş Sel Şeyhoğlu Kimyasal Silahlar Kimyasal Silah Nedir? İnsanlar, bitkiler ve hayvanlar üzerinde ölümcül etkileri bulunan kimyasal maddelerin çeşitli amaç ve yollarla silah olarak kullanılmasına ''kimyasal silah'' denir. Çoğunlukla sıvı ve gaz halde bulunurlar. Etkilerine göre çeşitlere ayrılırlar. Günümüzde kimyasal silahlar genelde askeri müdahale ve olaylarda kullanılır. http://www.forumdas.net/kisa-bilgiler/biyolojik-silah-nedir-kimyasal-silah-nedir-119314/
18-05-2011, 18:58

http://fef.bozok.edu.tr/Default.aspx?tt=kimya_aa

http://www.mainboard24.com/bunlari-biliyormuydunuz/473590-kimyasal-silahlar-nelerdir.html
04.11.2010, 14:45

http://www.bilkent.edu.tr/~bilheal/aykonu/Ay2003/January03/kimyasalsilah.htm

http://www.saglikbilgisi.gen.tr/anemikansizlik.html

http://tr.wikipedia.org/wiki/Kimyasal_silahlar%C4%B1n_kontrol%C3%BCne_ili%C5%9Fkin_uluslararas%C4%B1_antla%C5%9Fmalar
28 Eylül 2012, 18:47

http://www.analitikbakis.com/NewsDetail.aspx?id=56974
16 Ocak 2013, 12:40

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kimyasal_sava%C5%9F
9 Nisan 2013, 19:40

http://tr.wikipedia.org/wiki/Halep%C3%A7e'ye_zehirli_gaz_sald%C4%B1r%C4%B1s%C4%B1
9 Mart 2013, 21:29 Kimyasal Silah Çesitleri Nelerdir? 1. Boğucu Gazlar: Solunma halinde akciğer yüzeyinde yanma etkisi oluşturur ve oksijenin emilmesini engelleyerek solunumu engeller. Ölümcüldür. Günümüzde kullanılmamaktadır. (Klor bu tipe bir örnek olarak gösterilebilir. Klor içeren çamaşır suları kapalı alanlarda solunursa bu etkiyi gösterir.)


2. Kan Zehirleyiciler: Kanda oksijen taşınımını sağlayan maddelerle kimyasal tepkimeye girerek yeni kararlı bileşikler oluştururlar. Kan hücreler gerekli oksijeni taşıyamadığı için hücreler ölürler. Siyanür bileşikleri içerir. Günümüzde kullanılmamaktadır.


3. Yakıcı gazlar: Ciltle temas ettiğinde ateş yanıkları ve ödemler oluşmasına neden olarak cilt solunumu durdurur ve cilt solunumu durunca boğulmalar meydana gelir. Halepçe'de kullanılan gaz bu türdendi.


4. Sinir Gazları: Solunumu halinde vucüttaki kasların istem dışı kasılmasına neden olur. Göğüs kafesinin açılıp kapanmasını sağlayan kaslar kasıldığı için solunum durur ve boğulma olur. Tokyo metrosunda teröristlerce kullanılan gaz bu türdendi.


5. Kusturucu Gazlar: Kargaşaları kontrol etmek için kullanılırlar. Isıtıldıkları zaman buharlaşarak zehirli
aerosollar oluştururlar. Arazi koşullarında etkiledikler kişileri büyük rahatsızlık verirken kapalı alanlarda
birçok ağır hastalığa ve ölüme yol açarlar.


6. Karışıklık Bastırıcı Gazlar (Kitle Kontrol Gazları): Bu maddeler gözün yaşarmasına ve cildin tahriş olmasına
sebep olurlar. Çeşitli eğitimlerde ve kargaşanın kontrolu dışında nadir kullanılırlar.


7. Uyuşturucu Gazlar: Bu maddeler uyuşturucu etkiler içerdiği için etkiledikleri insanları hem zihinsel
hem de fiziksel anlamda etkisiz hale getiriler. Bu maddelerin bir kısmı geçici körlük, sağırlık, felç ve hatta akıl hastalıklarına yol açabilir ancak iyileşme her zaman tam olur yani bu maddelerin etkileri geçicidir. Bu açıdan
bu maddeler de kargaşa kontrolu için kullanılabilir.
a- Sarin

b- Tabun

c- Soman a- Sülfür Mustard

b- Nitrojen Mustard

c- Levisit

d- Fosgen oksim a- Siyanoejen Klorür

b- Hidrojen siyanür a- Fosgen

b- Difosgen

c- Klorpikrin
Sinir sistemi zehirleri : Tabun, Sarin, Soman, Vx Gazı
Yakıcı kimyasallar: Mustard, Azotlu Mustard, Lewisit
Akciğer tahris edici kimyasallar: Fosgen, Difosgen, Klorpikrin
Sistemik zehirler: Hidrojen Siyanür, Hidrojen Sülfür
Kapasite bozucu kimyasallar (Uyuşturucu Gazlar): Kuinuklidinil benzilat, Lizerjik asit dietilamidi
Kargasa kontrol kimyasalları: a- Göz yasartıcılar: Kloroasetofenon, Biber Gazi
b- Kusturucular : Adamzid )
Bitki öldürücü kimyasallar: 2-D, 4-D, 2-T, 4-T, 5-T, Kakodilik asit, Pikloram Kimyasal Silahlarla Mücadele Genel Tablo Korunma Tedbirleri 1- Herhangi bir acil durumda saklanmak ve korunmak için iyi bir sığınak seçilmeli. Sığınakların çok fazla kapı ve penceresi bulunmamalıdır. Bodrum katları sığınak olarak kullanılabilir.

2- Kapı ve pencerelerin çerçeveleri dikkatle kapatılıp dışarıdan bantlanmalı ve naylon örtü ile örtülmelidir. İç kenarlarına bolca sulandırılmış (yaklaşık 100 defa) çamaşır suyuyla ıslatılmış bezler konulmalıdır.

3- Kişisel temizlik için yeteri kadar su, sabun ve kıfayet gibi malzemeler sığınakta tutulmalı, herhangi bir şekilde kimyasal silahlara maruz kalan kıyafetler ilk fırsatta naylon bir torbaya konularak sığınak dışına atılmalıdır.

4- Kimyasal silah kullanıldığı bilinen alanlardan uzak durmalı ancak doğru zaman ve şartlar geldiğinde o bölgelerin temizliği kireçli su ve çamaşır suyuyla yıkanmalı, temizlenmelidir.

5- Kimyasal silah bulaştığı düşünülen açık ya da kapalı tüm gıdalar, kimyasal silah bulaşmış kabul edilerek imha edilmelidir.

6- İmkan varsa, sığınakta veya evde kimyasal zehirin acil biyolojik tedavisinde kullanılması amacıyla “atropin otoenjektörleri, pridostigmin tablet, amil nitrit ” gibi preparatlar bulundurulmalıdır.

7- İmkan varsa herkes için korunma ve kaçış maskeleri ve kıyafetleri edinilmelidir.

8- Toplumda kimyasal silahlar ve korunma yolları ile bilgi paylaşıım ağı kurulmalıdır. Yüzyıllar boyunca ülkeler ve çeşitli kuruluşlar kimyasal silahların kullanılması konusunda çeşitli yasaklar ve sınırlamalar getirmeye çalışmıştır. Kimyasal silahlara getirilmek istenen sınrılamaların ortak nedenleri de bu silahların canlılar üzerinde etkilerinin oldukça aşırı ve ölümcül olduğu inancı etkili olmuştur. Bu Konuda Yapılan Antlasmalar Antlaşma - Yıl - Taraflar

Strasbourg Antlaşması - 1675 - Fransa; Kutsal Roma İmparatorluğu

İki ülke arasındaki savaşlarda zehirli kurşunların kullanımı yasaklandı.


Brüksel Deklarasyonu - 1874 - Kabul görmedi

Zehir ve zehirli silahların kullanımının yasaklanması önerildi ancak hiçbir zaman kabul görmedi. Ayrıca bu görüşmeler Lahey Konvansiyonları'na öncülük etti.


1899 Lahey Konvansiyonu - 1899 - 31 devlet

Boğucu, zehirleyici ve benzer gazların kullanımı yasaklandı.


1907 Lahey Konvansiyonu - 1907 - 35 devlet

Zehir ve zehirli gazların kullanımı yasaklandı.


Versay Antlaşması - 1919 - Almanya; İtilaf devletleri

Almanya'nın zehirli gaz üretmesi ve ithal etmesi yasaklandı.


Washington Silah Konferansı - 1922 - Kabul görmedi

Tüm türden kimyasal silahların kullanımının yasaklanması önerildi ancak kabul görmedi.


Cenevre Protokolü - 1925 - 134 devlet

Boğucu, zehirleyici ve benzeri gazların ve ayrıca bakteriyolojik araçların savaşta kullanımı yasaklandı.


Dünya Silahsızlanma Konferansı - 1933 - Kabul görmedi

Cenevre Sözleşmesi'nin, kimyasal silahlareın tam olarak tanımlanması ve sözleşmeye üye olmayan ülkelere karşı da kimyasal silah kullanımının yasaklanması konusunda genişletilmesi önerildi ancak kabul görmedi.


Biyolojik Silahlar Konvansiyonu - 1972 - 162 devlet

Her çeşit biyolojik silah yasaklandı. Bu antlaşma bir kimyasal silah kontrol antlaşması olmamasına rağmen BS Konvansiyonu kimyasal ve biyolojik silah tartışmalarının sonucu olarak ortaya çıkarak kimyasal silah antlaşmaları doğrultusunda önemli bir adım olmuştur.


Avustralya Grubu - 1985 - 41 devlet

Bir grup devlet tarafından kimyasal ve biyolojik silah olarak kullanılabilicek her türlü maddenin ihracatını kontrol altına almak için kuruldu. Kimyasal silahların nakliye edilmesi yasaklandı ve öncü maddelerin ticareti düzenlendi.


Kimyasal Silahların Kullanımı Konferansı - 1989 - 149 devlet

Katılımcı devletler Cenevre Konvansiyonu'nu yeniden görüştülüer. Bu görüşmeler sonucunda bütün devletler kimyasal silahların kullanılmaması ve bu tür kullanımların suç teşkil edeceği konusunda anlaşmaya vardı.


Kimyasal Silahlar Konvansiyonu - 1993 - 187 devlet

Bütün kimyasal silahların üretimi, depolanması, geliştirilmesi, kullanılması ve satışları yasaklandı. Devletler kimyasal silahların yok edilmesi konusunda görevlendirildi. İran-Irak Savaşı esnasında yapılan bir kimyasal saldırının kurbanları Kaynakça Çeşitli kimyasal sıvılar Çizilmiş bir molekül örneği Alyuvar hücreleri Nükleer madde işareti a- Difenilklorarasin

b- Adamzit

c- Difenilsiyanoarsin a- Biber Gazı

b- Kloroasetofenon a- Kuinuklidinil benzilat Kimyasal silahların etkilerinden korunmak için giyilen koruyucu kiyafetlere bir örnek. Kimyasal Silahlar Sözlesmesi KSS, kimyasal silah kullanımı, üretimini ve stoklanmasını yasaklayan bir silah kontrol anlaşmasıdır. Antlaşma, Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü tarafından yöneltilmektedir. Bu örgütün Birleşmiş Milletler dahilinde bir departman olduğu yanlış bir bilgidir çünkü bu örgüt bağımsız bir oluşumdur. Mayıs 2009 tarihi itibariyle konvansiyona taraf olan 188 ülke bulunmaktadır ayrıca iki ülke daha bu sözleşmeyi imzalamış ancak yürürlüğe sokmamışlardır. Koyu mavi ile taranmış alanlar Kimyasal Silah Konvansiyonu'na taraf olan ülkeleri göstermektedir.

Açık mavi ile taranmış alanlar Kimyasal silah stoğuna sahip olduğunu belirten ve/veya kimyasal silah üretim tesisine sahip olduğu bilinen ülkeler göstermektedir. Halepçe'ye Zehirli Gaz Saldırısı Hardal gazı ile yanmış bir asker. (1917-1918) Halepçe katliamı, İran-Irak Savaşı sırasında Saddam Hüseyin'in 1986-1988'de Irak'ın kuzeyinde Kürtlere karşı düzenlettiği ''El-Enfal Harekâtı'' adlı isyanı bastırmak için yapılan operasyonunun bir parçasıdır.

Saddam Hüseyin, İran ordusunun ilerleyişini durdurmak için Irak Ordusunun Kuzey Cephesi Komutanı; Korgeneral Alî Hasan al-Majîd al-Tikritî'ye zehirli gaz bombaları kullanmayı emretti. Gelen bu emrin ardından 16 Mart 1988 tarihinde zehirli gaz bombalarını taşıyan sekiz MIG-23 uçağı tarafından Halepçe kasabasına bombardıman düzenlendi. Halepçe sakinleri, İran askerleri ve Peşmergelerin de içinde bulunduğu 5.000'den fazla insanın öldüğü, 7.000'den fazla insanın da yaralandığı tahmin ediliyor. Ancak Irak Savaşı'ndan sonra bölgeye giren yabancılar tarafından bu sayının daha da fazla olduğu tespit edildi. Sonuçları a) 19 Ağustos 1988'de Irak ve İran, ateşkes anlaşmasını imzaladılar. Irak ordusu ateşkesten 5 gün sonra Halepçe'yi geri aldı ve bu işgal sırasında 200 sakinin daha öldürüldüğü söylenmektedir.

b) Süleymaniye Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Fuat Baban, 7 Aralık 2002 tarihli 'The Sydney Morning Herald' gazetesinde yayımlanan 'Experiment in Evil' adlı makalesinde, Halepçe'de engelli doğum oranlarının Hiroşima ve Nagasaki'nin 4-5 katı olduğunu iddia etti.

c) Saddam Hüseyin, Halepçe katliamı'nda Kürtlere karşı soykırım yaptığı suçlamasıyla da yargılanırken, başka bir katliam suçundan Duceyil Katliamı’nda, insanlığa karşı işlenen suçlardan mahkûm edildi ve asılarak idamına karar verildi. (5 Kasım 2006) Saddam Hüseyin'in yargılamasının yapılmasından önce kendisiyle yapılan görüşme sırasında. (2004)
Full transcript