Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Nikotynizm

No description
by

Szymon Perdjon

on 2 June 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Nikotynizm

Nikotynizm
Autorzy:
Szymon Perdjon
Sergiusz Żełobowski
oraz po części Dawid Podgajny
Co to jest nikotyna?
Nikotyna jako środek uzależniający
Nikotyna jest jednym z głównych składników zawartych w papierosach. Jest trucizną równie silną jak kwas pruski (cyjanowodór). Podana jednorazowo dożylnie powoduje śmierć. W bardzo małych ilościach (najczęściej w papierosach) pobudza układ nerwowy, w wyniku czego wzmaga zdolności wydzielania gruczołów i podwyższa ciśnienie krwi.Jest silną substancją psychoaktywną, której stosowanie prowadzi do nieprzyjemnych skutków w przyszłości, o których w dalszej części prezentacji.
Fakt, ze palenie tytoniu może być groźne dla zdrowia, jest powszechnie znany. Okazuje sie, ze niebezpieczna jest takze praca przy zbiorze tej rosliny. Z badan przeprowadzonych przez uczonych z Wake Forest University School of Medicine w USA wynika, ze jedna czwarta sezonowych robotników pracujacych na polach tytoniowych calego swiata cierpi na tzw. chorobe zielonego tytoniu. Dolegliwosc ta objawia sie bólami i zawrotami glowy, mdlosciami oraz wymiotami. Kilkuminutowy kontakt spoconej skóry z tytoniem powoduje wnikanie nikotyny do organizmu, czego konsekwencja jest zatrucie. Objawy choroby zwykle ustepuja w ciagu dwóch dni po przerwaniu pracy na polu. Zdarza sie jednak, ze zatrutego trzeba leczyc w szpitalu.
Ciekawostka
Co zawiera papieros?
Papieros to nic innego jak 12 cm rurka wypełniona trucizną. Oprócz nikotyny zawiera tysiące innych szkodliwych, rakotwórczych substancji chemicznych, o których więcej na obrazku.
Objawy nikotynizmu
1. Silną potrzebę używania tytoniu;
2. Trudności w kontrolowaniu tego zachowania;
3. Uporczywe używanie tytoniu pomimo szkodliwych następstw;
4. Preferowanie palenia tytoniu ponad inne zajęcia i zobowiązania;
5. Zwiększanie się tolerancji;
Do pierwszych i najczęściej spotykanych objawów możemy zaliczyć:
Z czasem jednak osoby, które z papierosem styk miały codzinnie mają inne objawy, do których należą:
- głód nikotynowy;
- drażliwość i/lub zniecierpliwienie;
- frustrację lub gniew;
- stany lękowe;
- trudności w koncentracji uwagi;
- bóle głowy;
- bezsenność lub trudność w zasypianiu;
- obniżenie częstotli
wości tętna;
- wzmożony apetyt i wzrost masy ciała;
Uzależnienie społeczne
Uzależnienie społeczne jest skutkiem naśladownictwa. Chęć przynależności do grupy jest tak silna, że osoba przejmuje zachowania jej członków a wtórnie uzależnia się. Zmniejsza się rozpowszechnienie
palenia wśród młodzieży, a samo palenie papierosów postrzegane jest przez osoby w wieku 15 - 24 lata jako obarczone dużym ryzykiem zdrowotnym o odsetek palaczy w tej grupie wiekowej jest jednym z najniższych w UE.
Wpływ nikotyny na rozwój płodu w łonie matki
Kobieta paląca tytoń w ciąży powoduje, że jej dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, niezbędnego do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Rozwijające się w jej łonie dziecko jest zmuszane do kontaktu z prawie 4000 substancji chemicznych, w tym 40 rakotwórczymi, które są zawarte w dymie tytoniowym. Dziecko rodzi się znacznie mniejsze i podatniejsze na choroby wieku niemowlęcego i dziecięcego. Zwiększa się ryzyko komplikacji w czasie ciąży: samoistnego poronienia, porodu przedwczesnego, krwawień z dróg rodnych, łożyska przodującego, Najbardziej negatywnie na rozwój płodu wpływa zwłaszcza palenie w ostatnich 2 miesiącach ciąży. Niemowlęta wdychające dym częściej zapadają na poważne choroby układu oddechowego, astmę oskrzelową, zapalenie ucha środkowego, białaczkę.
Oddziaływanie na
ludzkie ciało
Papierosy działają destrukcyjnie na wygląd zewnętrzny. Najszybciej zmiany uwidaczniają się na skórze. Cera kobiet i mężczyzn staje się bardzo szybko pomarszczona, szara, matowa, traci elastyczność. Wygląda po prostu niezdrowo. Palacze mają tzw. „tytoniową twarz”. Osoby palące papierosy wyglądają zwykle na więcej lat, niż przewiduje to ich metryka.

Wśród substancji zawartych w dymie papierosowym znajdują się: smoła, ołów, tlenek węgla, arsen, cyjanowodór – wszystkie są groźne dla zdrowia i urody. To przez nie uszkodzeniu ulegają włókna kolagenowe odpowiedzialne za utrzymanie gładkiej skóry. Regeneracja skóry po zniszczeniach wywołanych przez papierosy następuje bardzo wolno.

Dym papierosowy zaostrza rozwój wielu chorób skórnych: trądziku pospolitego, trądziku różowatego, łuszczycy. Niszczenie urody przez papierosy to też łamliwość paznokci, masowe wypadanie włosów, rozdwojone końcówki, pozbawione blasku włosy.
Od lat powrzechnie znane są uzależniające właściowści nikotyny. Jest ona główną substancją psychoaktywną zawartą w różnorakich produktach, takich jak cygara, cygaretki, wcześniej wspomniane papierosy, gumy tytoniowe czy też tabaka. Uzależnienie od tytoniu można scharakteryzować
w 5 głównych punktach:
1. Silna potrzeba zarzywania tytoniu (przyczyna główna);
2. Trudności w hamowaniu popędów do zażycia nikotyny;
3. Uporczywe zarzywanie tytoniu będąc świadomym szkodliwych następstw;
4. Preferowanie palenia tytoniu ponad inne zajęcia życia codziennego;
5. Stopniowe zwiększanie się tolerancji oraganizmu na substancje zawierający nikotynę bądź jej pochodne.
W przypadku wystąpienia u osoby potencjalnie uzależnionej choćby jednego z pięciu wyżej wymienionych punktów to z całą pewnością można stwierdzić, że mamy do czynienia z osobą uzależnioną od śródków nikotynowych.
Warto również zauważyć, że niektóre gatunki tytoniu uzależniają w większym bądź mniejszym stopniu, co spowodwane jest różnym stopniem uzależniającym poszczególnych gatunków tytoniu.
Inne objawy nikotynizmu
Oprócz podanych w poprzednim slajdzie objawów uzależnienia od nikotyny istnieją również inne objawy, które ujawnią się po dopiero po rzuceniu palenia. Nazywa się je tzw. "objawem zespołu abstynenckiego." Składają się na nią takie objawy jak:
1. Przewlekły, stały i nie dający sponsor głód nikotynowy:
2. Drażliwość na bodźce zewnętrzne, stałe rozdrażnienie;
3. Frustracja badź gniew;
4. Różnorakie stany lękowe, depresje;
5. Wielokrotne, natarczywe bóle głowy;
6. Bezsenność, trudność w zasypianiu;
7. Obniżenie ogólnej częstotliwości tętna;
8. Trudności w prawidłowym rozumowaniu, koncentracji;
9. Wzmożony apetyt i gwałtowny wzrost masy ciała;
10. Bardzo silne pragnienie konsumpcji słodyczy.
Warto pamiętać, że zespół abstynencki wykryty może zostać tylko przez lekarza, bo każdy z podanych objawów równie dobrze może być symptomem innej choroby. Każdy z podanych objawów powinien pojawić się w ciągu od 24 godzin do tygodnia od przerwania palenia. Każda z nich może swoją natarczywością
spowodować niemal konieczność powrotu artykułów zawierających
nikotynę.

Uzależnienia psychiczne
Fizyczne uzależnienie od papierosów powstaje na kanwie uzależnienia psychicznego, które pojawia się w pierwszej kolejności. Psychika człowieka niejako przygotowuje grunt dla uzależniania fizycznego, w którym duże znaczenie ma szkodliwe działanie nikotyny – głównej substancji uzależniającej. substancja uzależniająca znajdująca się w papierosach, stymuluje tkankę nerwową do wydzielania hormonu tkankowego – dopaminy. Substancja ta należy do popularnych „hormonów szczęścia”. Jej działanie powoduje wprowadzenie organizmu w stan relaksu, zadowolenia oraz przyjemności fizycznej. Działa ona również na wydzielanie innego neuroprzekaźnika – noradrenaliny. Jest to hormon stresu, wprowadzający organizm w stan gotowości, jednak w procesie uwalniania dopaminy, działanie tej substancji zostaje zniesione.
Uzależnienia fizyczne
Uzależnienie psychiczne często wiąże się ze swego rodzaju zwyczjem. Nałogowiec bierze papierosa, odpala go, potem trzyma w dłoni, działanie nikotyny powoduje stan powagi, palący często rozmyśla o ważnych sprawach, strzepuje popiół, gestykuluje, ostatni raz zaciąga się i wreszcie gasi papierosa – oczywiście również w specjalny, graniczący z namaszczeniem sposób. Dla innych jest to po prostu zwykłe palenie jednego papierosa, natomiast dla osoby uzależnionej, proces ten niezauważalnie przyjmuję formę codziennego rytuału, elementu życia, bez którego nie można się obejść.
Inne choroby spowodwane nadmiernym spożyciem tytoniu
Palenie tytoniu inicjuje i przyspiesza proces miażdżycowy poprzez
zmniejszenie dotlenienia tkanek, zwiększenie aktywności układu
współczulnego, działanie tlenku węgla i innych składników dymu
tytoniowego na śródbłonek naczyń. Palenie sprzyja wewnątrznaczyniowemu krzępnięciu krwi. Palacze w stosunku do osób niepalących mają 2-krotnie wyższe ryzyko chorób układu krążenia, takich jak choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, choroby naczyń obwodowego układu krwionośnego oraz 3-krotnie wyższe ryzyko wystąpienia nagłego zgonu .
Oprócz zawału serca i miażdżycy naczyń krwionośnych palenie
powoduje: raka jamy ustnej, raka krtani, przełyku, raka płuc, raka nerek,
raka trzustki, gruźlicę, owrzodzenia układu trawiennego,
chorobę Buergera (doprowadza do konieczności amputacji kończyn na
skutek niedokrwienia kończyn dolnych). Ryzyko śmierci w wyniku raka
płuc jest u palaczy 20 razy większe niż u osób niepalących. „Osoby wypalające codziennie powyżej 20 sztuk papierosów cierpią na nowotwór 25 razy częściej od abstynentów tytoniowych.
Metody leczenia uzależnienia
Istnieje kilka metod leczenia uzależnienia od nikototyny. Do najważniejszych z nich należą: samokontrola pacjenta, terapia grupowa, czy też Nikotynowa Terapia Zastępcza (NTZ). Metoda samokontroli pacjenta polega na zmianie ogniw świadomości w głowie pacjenta, czyli na przykład: jeśli pacjent pali papierosa podczas spożywania kawy o określonej porze to należy zmienić napój na inny. Terapia grupowa polega na zebraniu się w grupie osób gotowych rzucić palenia, wzajemnie się do tego motywować, dzielić wiadomościami i własnymi nowinami na temat rzucania palenia. Wedle badań jest to jedna z najskuteczniejszych metod pozbycia się nałogu.
Kolejnym ważnym elementem oraz czołową metodą rzucania palenia od lat siedemdziesiątych poprzedniego wieku jest Nikotynowa Terapia Zastępcza. Polega ona na stopniowym dostarczaniu do organizmu palacza określonej dawki nikotyny, mającej maksymalnie zminimalizować skutki Zespołu Abstynenckiego, o którego skutkach wcześniej wspominaliśmy. Do ostatniej z metod często używa się tzw. plastrów nikotynowych.
Fazy uzależnieniena
Zwykłe, często nie groźne uzależniene od nikotynty, które prowadzi do poważnego uzależnienia i choroby, można podzielić na kilka faz, których niekontrolowane postępowanie po sobie prowadzi właśnie do zapadnięcia na chorobę nikotynową.
Te fazy to:
1.Faza wstępna - organizm broni się przed zatruciem dymem papierosowym, mogą następować nudności, wymioty, drgawki, złe samopoczucie, mdłości, nadmierna potliwość.
2. Faza ostrzegawcza - palacz zaczyna czerpać przyjemność z palenia, wzrasta tolernacja na nikotynę.
3. Faza krytyczna - palacz się po coraz więcej papierosów w coraz mniejszych odstępach czasowych, by w końcu sięgać po coraz mocniejsze środki psychoaktywne, czyli narkotyki.
4. Faza przewlekła - w tej fazie pojawiają się choroby związane z nadmiernym paleniem, takie jak rak płuc czy inne choroby dróg oddechowych.
DZIĘKUJEMY ZA OBJERZENIE NASZEJ PREZENTACJI
Full transcript