Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Copy of Copy of Copy of Copy of Untitled Prezi

No description
by

TUÇE AYGÜN

on 14 May 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Copy of Copy of Copy of Copy of Untitled Prezi

ölümü do it any way ! RAHIBE TERESA Anjezë Gonxhe Bojaxhiu 1910 'da Üsküp'te doğdu
Gençlik yılları


1949'da eski ögrencilerinden bazıları ona katıldı. yoksul ailelerin çocuklarına ders vermeye başladı
temel tıp eğitimi aldı ve hastaların evlerine giderek tedavilerine yardımcı oldu.
1950'de, kilisenin de desteğiyle Kalküta Hayırsever Misyonerler Cemaati'ni kurdu Kalküta'dan New York'a, her yerde, ölmek üzere olanlar ve terk edilmişler için sağlık evleri açtı. AIDS kurbanlarına yönelik hastaneler kuran öncülerden biri oldu. Dün, geçmişste kaldı. Yarın, henüz gelmedi. Yalnızca  bugünümüz var. Haydi basşlayalım." İlahi bir mesaj
Loretto Hemşireleri'ne katılması "Teresa" adını alması
1948'de Vatikan, Rahibe Teresa'nın Loretta Hemşireleri'nden ayrılmasına ve Kalküta Başrahipliği'nin denetiminde ilahi mesajın gereklerini yapmasına izin verdi.
Darjeeling treninde ikinci ilahi mesaj "Hemşire Okulu'nu bırakmalı ve yoksullarla birlikte çalışmalı, onların arasında yaşamalıydım. Bu bir emirdi. Nereye ait olduğumu biliyordum; ama oraya nasıl varacağımı bilmiyordum." bir oda kiralayarak, yoksulluk içinde ölmek üzere olan bu çaresiz insanlara yardım etmeye başladı yerel hastanelerin reddettiği ve sokaklarda ölüme terk edilen erkek, kadın, çocuk... 1952'de Kalküta Belediyesi'nin verdiği arazide ilk Ölü Evi açıldı
12 Kişi ile kurdu
Dünyanın 450 noktasında 4.000 rahibenin görev aldığı bir topluluk haline geldi Dünya barışına katkıları Çalışmalarıyla pek çok ödül aldı.

Papa XXIII. John Barış Ödülü
1979 Nobel Barış Ödülü Bu ödülü  alırken geleneksel tören anlayışına aykırı bir tutum izleyerek ziyafet  verilmesini istemedi ve 6.000 dolarlık fonun Kalkütalı yoksullara bağışlanmasını talep etti. Sadece daha iyi bir yaşam yaşamak için bir çocuğu öldürüyorlar.
Dünyayı sadece sevgi kurtarır, sevgi için çalışalım.
Yalnız kalmak ve sevilmediğini bilmek, bir insanın yaşabileceği en büyük yoksulluktur.
Tanrı'nın bana baş edemeyeceğim bir şey vermeyeceğini biliyorum. Sadece keşke bana bu kadar güvenmeseydi diyorum 1979 Nobel Barış Ödülü 1985 yılında New York'ta AIDS kurbanlarına özel ilk hastaneyi kurdu.

San Francisco ve Atlanta'da sağlık evleri açıldı. ABD'nin en önemli sivil ödülü olan Özgürlük Madalyası ile ödüllendirildi. 1991'de ilk kez kendi anavatanı Arnavutluk'a geri döndü ve Tiran'da bir sağlık evi açtı.Bu yıla gelinceye kadar Hindistan'da 168 sağlık evi açılmıştı.  3 Şubat 1994'te ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi sponsorluğunda düzenlenen Ulusal Dua Kahvaltısı
, "Lütfen, çocuğu öldürmeyin. Ben onu istiyorum. Onu bana verin," Etiyopya'daki açlara, Çernobil'deki radyasyon kurbanlarına ve Ermenistan'daki depremzedelere yardım etmek için sürekli seyahat etti 1992 seçimlerinde görevini devretmeye hazırlanırken yeniden seçildi.
1996 Kasım'ında, onursal ABD vatandaşı oldu 1996'da sağlığı ciddi biçimde bozulmaya başladı. Sevgiden ve çalışmaktan yorulan kalbi yüzünden devam edemeyeceğini söyledi.

13Mayıs1997'de,hemşireler kurulu, İsa aşkına yapılan bu onurlu işi Hemşire Nirmala'nın yürütmesine karar verdi. 

Rahibe Teresa, 5 Eylül 1997'de (87 yaşında), Kalküta'daki sağlık evinde Cennet'e uğurlandı. Yüzünde tamamen tükenmiş; kendini tüm kalbiyle, özgürce ve koşulsuz olarak yoksullara adamış bir insanın ifadesi vardı. Temiz Bir Su Damlası
Rahibe Teresa Karşılıksız sevgiyle; kimseyi ırkından, cinsiyetinden ya da inancından dolayı ayırmadan, Tanrı’nın tüm kullarına yardım elini uzatmak! Bundan daha büyük bir ibadet olabilir mi?
Figen Karaaslan teşekkürler Tuçe AYGÜN
Seda KAHRAMAN Sözleri "Huzurumuz kalmadıysa, birbirimize ait olduğumuzu unuttuğumuzdandır." "Eğer ay’da bir fakir varsa biz oraya da gideceğiz" "Uzun süredir hayvan gibi yasşıyoruz ama bir melek gibi öleceğim; Tanrı ile yüzyüze geldiğimizde ne denli sevdiğimiz ölçüsüyle yargılanacağız Sevgi kendini kurban edebilmektir." ilahi bir desteğe güveniyorum; ihtiyacımız olan her sşeyi doğru zamanda hiç güçlük çekmeden daima aldık. Ben çalışsmalarımızın Tanrı’nın koruyuculuğunun bir parçası olduğuna inanıyorum.
Full transcript