Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Rośliny Ozdobne w ogrodach Średniowiecza

No description
by

Grzegorz Rusnak

on 1 April 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Rośliny Ozdobne w ogrodach Średniowiecza

Rośliny Ozdobne w ogrodach Średniowiecza
Średniowiecze
Bizantyjska sztuka ogrodowa
Ogrody przyklasztorne
Ściśle związane z religią chrześcijańską, ogrody te były pełne symboli związanych z biblia i nie tylko. Powstawały one w centrach średniowiecznej kultury, nauki i gospodarki. Ogród tworzony był według reguł danego klasztoru i różnił się od innych sobie podobnych, zależało to od usytuowania klasztoru i jego funkcji. Stałymi elementami w tych ogrodach był wirydarz, krużganki, i cztery regularne kwatery ogrodowe. Na środku ogrodu znajdowała się np. studnia, fontanna, rzeźba lub drzewo najczęściej jabłoń. W kwaterach sadzono takie rośliny jak : czerwone róże, białe lilie, szałwia, ruta, mięta, rozmaryn, koper włoski, rumianek, wrotycz, drzewa owocowe, krzewy ozdobne, winogrona, chmiel, jarzyny, i wiele innych bardziej użytkowych roślin.
Ogrody zamkowe i miejskie
Ogrody te zakładane były w obrębie murów miasta i zamku były one niewielkie z powodów takich iż w średniowieczu najważniejsze były fortyfikacje i obrona i to one zajmowały najwięcej miejsca. Większe ogrody zakładano poza murami miast i zamków odbywały się tam turnieje rycerskie i wszelkie zabawy. Sadzono w nich najczęściej róże, lilie, irysy, fiołki oraz aromatyczne zioła miętę, szałwię, majeranek, rutę, drzewa owocowe i zwykłe a także krzewy ozdobne.
Okres kultury średniowiecza trwa od V do XV wieku. Ciągłe wojny i walki o tereny zmusiły do zmiany stylu życia ludzi, porządek społeczny oparty został o hierarchiczny ustrój feudalny. Wzrosło znaczenie zamków, budowli fortyfikacyjnych oraz kościoła . Powstają nowe teorie filozoficzne życie duchowe ludzi średniowiecza zmienia się. Wyróżniamy dwa główne style w średniowieczu : styl romański i styl gotycki .Powyższe czynniki miały duży wpływ na zmiany zachodzące w ogrodach średniowiecza w roślinach stosowanych właśnie w tym okresie .
Przykład Hortus contemplationis - wirydarz średniowiecznego klasztoru
Powstawała na dawnych terenach imperium rzymskiego silnie związana była z tradycją grecko –rzymską. Zakładane ogrody były wzorowane na antycznej willi, gdzie otoczona była ona drzewami ozdobnymi takimi jak: topola, cedr, cyprys, dąb, klon, oliwka oraz krzewami ozdobnymi: róż, wawrzynu, mirtu, bukszpanu a z drzew owocowych sadzono najczęściej: brzoskwinie, morele, granatowce, figi i migdałowce.
TOPOLA
CEDR
CYPRYS
DĄB
KLON
OLIWKA
RÓŻE
WAWRZYN
MIRT
BUKSZPAN
BRZOSKWINIA
MORELE
RÓŻE
GRANATOWIEC
FIGOWIEC
MIGDAŁOWIEC
BRZOSKWINIA
czerwona róża
Biała lilia
Jabłoń
Szałwia
Ruta
Mięta
Rozmaryn
Rumianek
Winorośl
Chmiel
Irysy
Fiołki
DZIĘKUJĘ ZA OBEJRZENIE MOJEJ PREZENTACJIInformacje pochodzą z książki :
„Podstawy architektury krajobrazu ‘’ część II
wyd. Hortpress Sp. Z o. o.
Full transcript