Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Zasilanie i chłodzenie komputera

No description
by

Anna Kafka

on 27 March 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Zasilanie i chłodzenie komputera

Wyróżniamy dwie metody chłodzenia:
- aktywne
- pasywne

Metody chłodzenia komputera
Zalety:
- bezgłośne działanie
- nie wymaga zasilania energią elektryczną
- nie zużywają się ruchome elementy
- nie osadza się zbyt szybko kurz i inne zabrudzenia
- bezawaryjność

Wady:
- może być niewystarczające w przypadku mocno nagrzewających się elementów
- do poprawnego działania wymaga dobrego przepływu powietrza przez radiator
- często, aby spełnić swoje zadanie musi być duży, a przez to ciężki
Chłodzenie pasywne
Im temperatura wyższa tym wzrasta ryzyko przegrzania podzespołów, dlatego należy ją monitorować nie dopuszczając do przekroczenia zalecanych norm i starając się aby pozostawała jak najniższa.

Objawami przegrzewania się komputera są:
- wolniejsze działanie komputera , spadek wydajności,
- zawieszanie się komputera,
- niespodziewane restarty,
- przekłamania w wyświetlanym obrazie,
- nadmierne nagrzewanie się obudowy.
Chłodzenie komputera
Wentylator
Chłodzenie aktywne
to takie, które odprowadza ciepło za pomocą urządzeń takich jak wentylatory, ogniwo Peltiera lub chłodzenie płynami.

Wentylator
wymusza ruch powietrza w pobliżu powierzchni radiatora, ułatwiając odprowadzanie z niego ciepła. W starszych układach płyt głównych wentylator miał stałą prędkość obrotową, w nowszych prędkość obrotowa wentylatora jest regulowana automatycznie w zależności od temperatury np. procesora.
Chłodzenie aktywne
Zasilanie i chłodzenie komputera
Prezentacja zaliczeniowa
Ogniwo Peltiera
jest elementem półprzewodnikowym zbudowanym z dwóch cienkich płytek. W strukturze półprzewodnika p występuje niedostateczna liczba elektronów, aby w pełni "obsadzić" górny poziom energetyczny. Natomiast w półprzewodniku n występuje nadmiar elektronów. W momencie przepływu prądu (elektrony płyną od półprzewodnika typu n do p) elektrony stają się ładunkami nadmiarowymi, więc muszą zwiększyć swoją energię kosztem energii cieplnej z otoczenia. Kiedy prąd płynie w odwrotnym kierunku elektrony spadają na niższy poziom energetyczny, co powoduje wydzielenie ciepła, wobec czego jedna ze stron modułu może działać jako chłodnica, a druga jak nagrzewnica.
Chłodzenie aktywne
Chłodzenie aktywne
System chłodzenia cieczą niezależnie od miejsca zastosowania składa się zawsze z pięciu podstawowych elementów:
- bloków chłodzących - wymienników ciepła, w których przepływająca woda ogrzewa się od elementów, odbierając od nich tym samym ciepło; zwykle mają postać żłobkowanych kształtek lub zestawu cienkich rurek, wykonanych z metali dobrze przewodzących ciepło (np. miedź lub mosiądz) i posiadających dużą powierzchnię wymiany, przez które cyrkuluje woda,
- chłodnicy - która również jest wymiennikiem ciepła, zbudowanym z kształtek lub rurek, w której dochodzi do oddawania ciepła z wody do otoczenia; chłodnice są często zaopatrywane w wentylatory, które zwiększają intensywność wymiany ciepła przez wymuszanie ruchu powietrza,
- pompy - która wymusza kontrolowany obieg wody w całym układzie - pompy te miewają różną konstrukcję zależną od zastosowania i potrzebnej wydajności pracy
- zbiornika wyrównującego z zaworami - automatycznie uzupełniającego niedobory wody, które powstają na skutek nieszczelności i parowania
- układu rur, które łączą z sobą pompę, bloki chłodzące, chłodnicę, zbiornik wyrównawczy i ewentualnie elementy dodatkowe takie jak wskaźniki przepływu, ciepła, ciśnienia i temperatury.

Jednym z podstawowych, a zarazem najbardziej miarodajnym sposobem sprawdzenia temperatury procesora - o ile nie dysponujemy specjalnym miernikiem temperatury, będzie BIOS płyty głównej, w którym to znajdziemy podstawowe informacje odnośnie osiąganej przez nasz procesor temperatury oraz prędkości pracy układu chłodzenia. BIOS jednak nie dostarcza informacji podczas pracy komputera w obciążeniu, dlatego też w takich sytuacjach należy skorzystać z przeznaczonych do tego celu aplikacji.

Przykładowe programy do kontroli temperatury:
- Core Temp (CPU)
- SpeedFan – (CPU, GPU, HDD)
- GPU-Z (GPU)
- HWMonitor (CPU, GPU, HDD, MB)
- HWInfo (CPU, GPU, HDD, MB)
- SIW (System Information for Windows)

Chłodzenie komputera
Chłodzenie pasywne to system chłodzenia oparty na radiatorze. W systemie tym wykorzystuje się jedynie zjawisko oddawania przez metale energii cieplnej do otoczenia - nie występują tu dodatkowe elementy ruchome w postaci wentylatorów.
Chłodzenie komputera
Core Temp (CPU) dostępna jest w wersji 32 i 64bitowej, przeznaczonych dla systemu Windows. Jeżeli nasz procesor jest na liście obsługiwanych, ujrzymy podobne okno jak to poniżej.

Jak więc widzimy na przykładowym obrazku, program CoreTemp dostarczył nam podstawowych informacji o naszym procesorze, a także temperaturę dwóch rdzeni. Mamy wiec aktualną temperaturę pierwszego rdzenia (core 0) - 40 C, drugiego (core 1) - 41 C, a także minimalną osiągniętą przez nasz procesor temperaturę, maksymalną oraz stopień jego obciążenia. Cenną opcją jest także "Tj. Max" czyli temperatura krytyczna wyznaczona dla posiadanego przez nas CPU przez producenta.

Core Temp
Chłodzenie komputera
Podobnie dzieje się w przypadku aplikacji SpeedFan. W jej oknie głównym możemy odczytać prędkość obrotową poszczególnych wentylatorów, napięcia zasilające nasz PC, czy też temperaturę dysku twardego oraz procesora.
Dopuszczalna temperatura
Najprostszą metodą na sprawdzanie czy nasz procesor ma odpowiednią temperaturę jest porównanie wyników z informacjami dostarczanymi przez producenta. Zarówno Intel, AMD jak i VIA publikują takie informacje na swoich stronach dla konkretnego modelu procesora.
Nie ma jednej uniwersalnej dopuszczalnej temperatury dla wszystkich modeli procesorów, dla jednego będzie to 68 °C, a dla innego zaś 80 °C, dlatego zawsze starajmy się sprawdzać temperatury na stronach producentów.
Wpływ na to ma wymiar technologiczny w jakim dany układ został wykonany, jakość kawałka wafla krzemowego z którego został wykonany czy też liczba zmieszczonych tranzystorów.
Ogólnie przyjętą zasadą dla procesorów stacjonarnych jest aby nie przekraczać w stresie (przy dużym obciążeniu - intensywne obliczenia lub podczas grania) temperatury 70 °C, zaś w przypadku laptopów 80 °C.
Nie jest to regułą i powinniśmy o tym pamiętać. Dla porównania wśród starych procesorów jak leciwe Pentium III - IV i Athlon XP temperatury powinny nie przekraczać 80-90 °C, zaś już w przypadku nowszych konstrukcji powinniśmy zachować co najmniej o 10 - 20 °C niższą temperaturę. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi jaka powinna być właściwa dopuszczalna temperatura w trakcie obciążenia procesora.
Jednak trzeba przyjąć, że jej dolna granica nie jest wyznaczona, a to oznacza - im chłodniej, tym lepiej. Dbajmy więc, aby temperatury notowane przez CPU były jak najniższe.
Chłodzenie komputera
Temperatura karty graficznej nie powinna być większa niż 90°C, a temperatura dysku twardego nie powinna przekraczać 50°C.
Kiedy już znamy maksymalną dopuszczalną wartość temperatury, to pozostaje nam prawidłowo dbać o utrzymaniu jej w normie. W tym celu należy pamiętać o regularnym czyszczeniu z kurzu radiatorów i wentylatorów czy też zapewnieniu odpowiedniego chłodzenia za pomocą wydajnych zestawów chłodzących.
Nie zawsze prawdą jest, że w okresie zimowym o chłodzenie CPU troszczyć się nie trzeba. Gdyż to wówczas często na skutek działającego systemu ogrzewania pomieszczenia temperatura procesora może wzrosnąć na skutek wysokiej temp. otoczenia - szczególnie gdy komputer stoi blisko kaloryfera.
Analogicznie w lecie, chociaż wydawać by się mogło, że wówczas najczęściej dochodzi do przegrzania CPU, to jednak ustawienie komputera w chłodnym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu może mieć skutki lepsze niż niejedno drogie chłodzenie, ale stojący w nasłonecznionym miejscu sprzęt może nagrzewać się ponad miarę.

Chłodzenie komputera
W przypadku zbyt wysokiej temperatury w komputerach stacjonarnych możemy zastanowić się nad wymianą chłodzenia; w laptopach i innych podobnych urządzeniach montaż nowego wydajniejszego coolera może być utrudniony lub całkowicie uniemożliwiony, w takich przypadkach warto rozważyć chociażby zakup podstawki chłodzącej pod notebooka.
Przyczyny przegrzewania się komputera:
- zakurzony układ chłodzenia
- zużyta lub słabej jakości pasta termoprzewodząca
- zakryte otwory wentylacyjne
- słaba wentylacja pomieszczenia
- wysokie temperatury otoczenia
- praca w pełnym słońcu

more
http://nastoletniapisarka.wix.com/zasilanieichlodzenie
end
Full transcript